aktualizováno 7. 6. 2017

Krumlovské svatební hodování na Slavnostech pětilisté růže

aktualizováno 7. 6. 2017

31. ročník městské historické slavnosti z období renesance, jež obdržela titul Akce roku 2010 v České republice v soutěži agentury CzechTourism – Kudy z nudy a titul Počin roku 2014 v kategorii Historické festivaly v České republice v rámci Festivalu bojovníků v Táboře.

Víkend, který je nejblíže letnímu slunovratu, letos 16.–18. června 2017, patří v Českém Krumlově tradičním Slavnostem pětilisté růže. Aktuálně vrcholí přípravy jejich 31. ročníku, který se ponese ve stylu honosných svatebních hostin a hodování, letos totiž uplyne 430 let od sňatku Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna. Městem budou procházet historické průvody a pro všechny svatební hosty je připraveno dvě stě programů na deseti scénách po celém městě, letošní perličkou je i pravá italská gondola, která bude brázdit vody řeky Vltavy.  

Letošní Slavnosti pětilisté růže potěší nejednoho gurmána, nachystány budou historické hody o několika chodech i scénické ochutnávky dle renesančních receptů. Chuťové pohárky naladí v hotelu Růže například v medu marinovaný vepřový bůček, nadívaná křepelka, jezuitský koláč nebo dobové delikatesy od klášterní pekařky. Na řízené degustace jsou nutné rezervace, v Klášterech spolu se vstupenkou obdrží návštěvníci měšec s dobovou měnou, která je akceptována v rámci hodů, měšec pak zůstane účastníkům jako suvenýr. „Podle dobových receptů se v renesanci nepracovalo se solí tak, že by se pokrmy solily při vaření. Jídla byla bohatě kořeněná a ochucená bylinkami a sůl se dávala vedle do misek jen jako ochucovadlo, a přesně takhle nachystáme ochutnávky i my,“ vysvětluje Kateřina Slavíková, manažerka klášterů. Naopak Pivovarská zahrada nabídne dobovou krčmu s dostatečnou kapacitou pro klidnější stolování.

PLAVBY NA ORIGINÁLNÍ GONDOLE, NA VORU I PŘÍVOZEM

To vše se bude dít díky letošnímu tématu a na počest významné události, jež se udála roku 1587 a byl jí sňatek Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna. K připomenutí svatby přivezou českokrumlovští voraři pravou benátskou dvanáctimetrovou gondolu, která bude symbolem svatebního daru, jehož slavnostní předání a uvedení gondoly do provozu pro návštěvníky slavností se uskuteční v sobotu 17. června v 10.30 hodin v Rybářské ulici u mostu dr. Edvarda Beneše. Zážitkem jsou i vyhlídkové plavby na voru, a u příležitosti slavností budou mít návštěvníci také možnost překonat řeku Vltavu z centra města do městského parku prostřednictvím přívozu.

STŘEDOVĚK NA DOTEK

Během slavností se po celém městě na deseti scénách bude odehrávat bohatý program plný hudebních, tanečních, divadelních a komediantských vystoupení. Městem budou procházet oblíbené kostýmované průvody, v pátek rychtářský a ohňový, v sobotu slavnostní historický a noční ohňový průvod a v neděli závěrečný průvod slavností.

„V letošním roce přivítáme více zahraničních umělců, dorazí sem bubeníci a praporečníci z italské Sulmony, umělci z řeckého Zakynthosu, taneční soubor z německého Burghausenu, z Ameriky sem zavítá kejklíř a žonglér Paolo Garbanzo a s ním přijede německá hudební skupina Wolgemut,“ vyjmenovává z programu Jan Vozábal, ředitel českokrumlovského Městského divadla.

Sobota večer nabídne malý festival středověké hudby, kde vystoupí legendární folkově-renesanční skupina Klíč, která ve svém žánru patří k uznávané české hudební špičce. Skupina Klíč v současné době koncertuje ve své kompletní sestavě zcela výjimečně, k 35. výročí založení kapely však její původní členové udělají výjimku a na pódia se vrátí v tradičním velkém sedmičlenném obsazení.

„Snažili jsme se pozvat nové soubory, které se vyskytují na české scéně, se středověkou hudbou v progresivním stylu tu vystoupí Bohemian Bards nebo keltská skupina Gaia,“ uvádí Jan Vozábal nové tváře, které se v Krumlově objeví. 

Na programu nebude chybět divadelní představení živých šachů s figurami na šachovnici v rozměrech 8 x 8 metrů, které se letos přesouvá z Otáčivého hlediště do Klášterní zahrady, v hospodě U Petrova Voka se opět odehraje lidová veselice a historické trhy na I. zámeckém nádvoří, v Klášterním dvoře a nově i v Široké ulici nabídnou nejrůznější řemeslné výrobky a gastronomické lahůdky. V městském parku rozbije ležení vojenská jednotka, návštěvníci nahlédnou do táborového života ve stylu od 13. do 16. století, budou moci vyzkoušet šermířský trénink nebo zhlédnout ukázky soubojů v plné zbroji. Tradiční úžasnou podívanou slibuje i sobotní slavnostní ohňostroj na jižních zámeckých terasách v provedení českokrumlovských ohňostrůjců Zdeňka Štěpánka a Jiřího Honce.

V letošním roce organizátoři zvýšili po devíti letech vstupné o třetinu, vstupenka pro dospělého vyjde na 300 korun, zvýhodněné vstupné pro krumlovské občany zůstává na stokoruně. Důvodem k úpravě cen jsou zvyšující se náklady a také postupná tendence slavností k soběstačnosti a nezávislosti na veřejných financích. Rozpočet slavností činí čtyři a půl milionu korun. Loňský jubilejní 30. ročník navštívilo téměř 28 000 lidí, od roku 1990 sem zavítalo 450 000 návštěvníků.

Více informací k programu, historii slavností, fotogalerii a videogalerii, termínům slavností v dalších letech a další informace naleznete na oficiálních stránkách akce www.slavnostipetilisteruze.eu

Informace o vstupném

Jednodenní:

  • dospělí - páteční vstupné 200 Kč / 8 EUR
  • dospělí - sobotní vstupné 300 Kč / 12 EUR

Dvoudenní (permanentní):

  • dospělí - vstupné 300 Kč / 12 EUR 
  • organizované skupiny, hromadné objednávky - vstupné 250 Kč / 10 EUR 
  • studenti - vstupné 150 Kč / 6 EUR, pro držitele ISIC, ITIC karet
  • děti do 15 let - vstupné 75 Kč / 3 EUR

Vstup zdarma:

  • děti do 10 let
  • návštěvníci v historických kostýmech (gotika, renesance)
  • držitelé ZTP a ZTP/P

Pořadatelé

Město Český Krumlov
Městské divadlo Český Krumlov o.p.s.
Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.
Hanička Pelzová – koordinátor trhu

Generálním partnerem je Budějovický Budvar, n. p.

Hlavními partnery jsou Fronius Česká republika, s.r.o., Schwan Cosmetics CR, s.r.o.

Partnery jsou Kámen a písek spol. s r.o., Vidox, s.r.o., Kaufland Česká republika v.o.s., Czech Tourism, Pivovar Eggenberg, a.s., Státní hrad a zámek Český Krumlov, Hotel Růže Český Krumlov, IRO stavební s. r. o.

Mediálními partnery jsou Českokrumlovský deník, Českokrumlovská televize, Ozvěny Českokrumlovska.

Organizátoři děkují všem partnerům za podporu 31. ročníku Slavností pětilisté růže!

Podrobné informace o Slavnostech pětilisté růže naleznete na www.slavnostipetilisteruze.eu nebo www.ckrumlov.info/slavnosti

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: