aktualizováno 2. 12. 2016

Krumlovský advent a Vánoce lákají jedinečnou atmosférou

aktualizováno 30. 11. 2016

Vychutnat si předvánoční čas v klidu a pohodě a zažít příjemnou adventní atmosféru při procházkách historickými uličkami města mohou obyvatelé a návštěvníci Českého Krumlova až do Tří králů.

Českokrumlovský advent a Vánoce jsou nezapomenutelné. Adventní a vánoční atmosféra, do které se Český Krumlov ponoří na celých šest týdnů, jednoduše pohltí každého, kdo sem zavítá. Pro obyvatele i návštěvníky města je připraven nejen tradiční program o adventních víkendech na náměstí Svornosti, ale také řada adventních a vánočních koncertů, pohádek, speciální vánoční komentované prohlídky města či vánoční výstavy a tvoření.

Od pátku 25. listopadu se na českokrumlovském náměstí Svornosti rozvoněl vánoční punč a vánoční cukroví na adventním trhu, který bude až do 8. ledna denně nabízet bohatou gastronomii v podobě staročeských dobrot, výrobky s vánoční tematikou i tradiční řemesla. Každý týden od pátku do neděle a v letošním roce také na Štědrý den a Boží hod vánoční se budou moci naši nejmenší na náměstí Svornosti setkat se zvířátky z Volnočasového přírodního centra Pepíno.

Hudebně poetické otevření adventu, kterému požehnal českokrumlovský prelát Václav Pícha, proběhlo tradičně první adventní neděli na náměstí Svornosti, kdy jsme společně rozsvítili vánočního strom. „Letos k nám doputovala stříbrná jedle ojíněná z Besednice, kde ji v roce 1980 u své chaty zasazovali manželé Silovských. Za ta léta jim vyrostla do ohromných rozměrů patnácti metrů a začala nebezpečně překážet, rozhodli se tedy ji věnovat našemu městu, a za to jim velmi děkujeme, strom je to opravdu majestátní a nádherný," uvedl starosta města Dalibor Carda.

Druhý adventní víkend si přijdou na své příznivci TV ŠLÁGR, která v sobotu 3. prosince přiveze na náměstí to nejlepší ze svého vysílání a zájemci si budou moci společně zazpívat u vánočního stromu. Zkrátka nepřijdou ani děti, na které čeká hned v neděli 4. prosince Mikulášská nadílka. Na náměstí Svornosti budou pro děti připraveny hry, zábava a hudba, zahraje tu kapela Rybníkáři.

Ježíškův poštovní úřad bude U Zlatého anděla úřadovat v sobotu 10. prosince o třetím adventním víkendu. Děti tu budou moci odevzdat dopisy pro Ježíška, které k němu dopraví pošta skrze speciální úřední aparát. Návštěvníci se také dočkají příjezdu Bílé paní, u čehož jim hudební společnost bude dělat českokrumlovská kapela Kapka.

Oblíbené společné zpívání s dětmi z mateřských a základních škol s Krumlovskými pištci zazní u vánočního stromu 11. prosince. A hned ve středu 14. prosince je na programu další sborový chorál, opět se uskuteční celorepubliková akce Česko zpívá koledy, kdy v jednom okamžiku zazní nejméně tři stejné koledy z hrdel tisíců lidí na českých a moravských náměstích. Hrát jim k tomu bude Krumlovská dudácká kapela.

V rámci adventu se koná 16. prosince již tradiční akce Psí Vánoce. Jejím účelem je seznámit veřejnost s činností českokrumlovského útulku, a především s jeho čtyřnohými obyvateli. Celá akce se nese v duchu přátelského setkání lidí, kteří jsou zváni na ochutnávku nejen vánočních dobrot, ale připraven bude i oblíbený punč a kulinářské překvapení. Děti i dospělí mohou své dárky pro chlupáče opět nadělovat pod ozdobený vánoční stromek.

Čtvrtý adventní víkend bude patřit hlavně hudebním akcím, na náměstí Svornosti vystoupí akordeonové kvarteto ze Základní umělecké školy v Českém Krumlově, folklórní soubor Jitřenka a dětský pěvecký sbor Koťata ze Základní školy ve Velešíně. O poslední adventní neděli nadělí hudební dárky krumlovští muzikanti, kteří tradičně zazpívají společně s občany všech národností Tichou noc.

SYNAGOGU NAPLNÍ HUDBA, NA ZÁMKU ODEHRAJÍ ŽIVÝ BETLÉM

Jedním z mnoha míst, kde se uskuteční adventní koncerty, bude krumlovská Synagoga. V sobotu 10. prosince tam bude křtít nové CD českokrumlovská folková skupina Lakomá Barka, 14. prosince tu vystoupí operní pěvkyně Gabriela Beňačková za doprovodu kytarového virtuóza Lubomíra Brabce a 17. prosince zde zahraje Robert Křesťan & Druhá tráva.

Tradiční vánoční tóny zazní 17. prosince v Zámecké jízdárně s Českou mší vánoční Jana Jakuba Ryby v podání Smyčcového orchestru Český Krumlov. V pátek 23. prosince se na II. zámeckém nádvoří odehraje živý betlém - biblický obraz se zpěvy vánočních koled, kde budou účinkovat občané a soubory města.

Štědrý den bude opět ve znamení medvědích Vánoc, kdy mají návštěvníci jedinečnou šanci přinést dobroty pro zámecké medvědy, podstrojovat jim je bude medvědář Jan Míša Černý a hrát k tomu bude Kapka.

KRUMLOVSKÉ KAPELY NA SCÉNĚ

27. prosince přivede posluchače do varu známá krumlovská reggae kapela Pub Animals a hned druhý den zahraje na náměstí Svornosti legendární jihočeská reggae a funky kapela HE band. Všechny také zveme na skvělou silvestrovskou zábavu, kterou zajistí českokrumlovské kapely Element a Papouškovo sirotci na náměstí Svornosti.

VYPEČENÉ VÁNOCE V KLÁŠTERECH

Obzvláště vypečené Vánoce s císařem - pekařem a jeho dvorem připravily v letošním roce pro své návštěvníky Kláštery Český Krumlov. Každou adventní sobotu se na Klášterním dvoře a v řemeslných dílnách seznámíte s nějakým tradičním českým řemeslem. V klášterní pekárně si upečete vanilkové rohlíčky, u hrnčíře stvoříte golema Krumlema, podkovář před vašimi zraky okove koně, na vánočním tvoření si vyrobíte dekorace, mýdla, trička, balicí papír a spoustu dalšího. Kromě toho se budete moci vypravit po stopách Golema a jako moderní badatelé proniknout do zákoutí filmu Císařův pekař - Pekařův císař.

Na Klášterním dvoře budou i letos o čtvrtém adventním víkendu v sobotu 17. prosince českokrumlovští skauti rozdávat betlémské světlo.

Další kulturní vyžití v průběhu adventního času připravila také Základní umělecká škola, Městské divadlo, Dům dětí a mládeže, Městská knihovna, Regionální muzeum, Egon Schiele Art Centrum nebo hotel Růže. Museum Fotoateliér Seidel nabídne tradiční originální rodinná či individuální PFka (3.-4. prosince, 10.-11. prosince).

Příchod Tří králů, Tříkrálová sbírka organizovaná Českou katolickou charitou a sfouknutí vánočního stromu jsou posledními akcemi, které 6. ledna 2017 zakončí slavnostní program v Českém Krumlově. Přijměte proto naše pozvání na českokrumlovský advent a Vánoce! Příležitostí zastavit se a rozjímat v době sváteční bude opravdu mnoho.

Kompletní program naleznete na stránkách www.ckrumlov.cz/advent

Pořadatelé: město Český Krumlov, Českokrumlovský rozvojový fond, Městské divadlo Český Krumlov, Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově
Generální partner: Budweiser Budvar, n.p.
Hlavní partner: Schwan Cosmetics CR, s.r.o.
Partneři: Energo Český Krumlov s.r.o., Linde Pohony s.r.o.
Partneři adventního trhu: S.V.G. spol. s r.o. - kulinářské speciality, Carthamus, a.s.
Mediální partneři: Českokrumlovský deník, Českokrumlovská televize, Ozvěny Českokrumlovska

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov