aktualizováno 6. 9. 2016

Dny evropského dědictví v klášterech i v pravěku

aktualizováno 6. 9. 2016

Dny evropského dědictví (European Heritage Days - EHD) jsou celoevropskou akcí věnovanou osvětě v tématech historie a péče o památky. Město Český Krumlov se k této akci každoročně připojuje, v loňském roce mělo dokonce tu čest hostit její celorepublikové zahájení. Letos si pro zájemce o historii připravily zvláště bohatý program Kláštery Český Krumlov, pravěká kupecká osada Krumbenowe opět obsadí Pivovarskou zahradu a na návštěvníky také čeká celá řada zdarma zpřístupněných expozic. Pro děti jsou přichystány speciální prohlídky města s názvem Renesance v Krumlově.

Na úvod programu Dnů evropského dědictví se uskuteční komentované prohlídky města. Už v úterý 6. září se můžete vydat společně s průvodkyní Marií Kalistovou Za historií Českého Krumlova.

Prohlídky s názvem Renesance v Krumlově připravil pro děti od 8 let Národní památkový ústav. Děti se dozví nejen o životě na dvoře posledních Rožmberků, ale také, co je freska, sgrafito, atika či prampouch a naučí se je v terénu poznávat. K tomu jim pomohou pracovní listy, které obdrží před začátkem prohlídky.

Kláštery Český Krumlov, které obdržely prestižní ocenění Památka roku 2015, zvou především na sobotní přednáškový cyklus Život v klášteře minoritů a klarisek. O životě v klášteře pohovoří ti nejpovolanější, řádové sestry z kláštera klarisek v Brně-Soběšicích a bratři minorité z pražského kláštera sv. Jakuba. Výklad doplní odborníci Národního památkového ústavu. Helena Soukupová provede klášterem klarisek a Martin Horyna promluví o hudbě v klášteře a v krátké hudební ukázce představí nejstarší funkční varhany v jižních Čechách. Taktéž v sobotu bude zdarma zpřístupněn prohlídkový okruh Život a umění v krumlovských klášterech, po oba víkendové dny bude možno navštívit Řemeslnou uličku zhotovit si vlastní rukodělný výrobek. V klášterech se odehraje i jedna výstavní premiéra. V pátek 9. září bude slavnostně zahájena výstava Příběhy krumlovských klášterů. Výstava zachycuje prostřednictvím fotografií Ladislava Pouzara a doprovodných textů Jiřího Blocha proces nejrozsáhlejší rekonstrukce v novodobých dějinách Českého Krumlova. Výstava bude po celou dobu trvání zdarma přístupná veřejnosti.

Již potřetí se budeme moci vydat na cestu do pravěku prostřednictvím programu Krumbenowe - kupecká osada. Pivovarská zahrada se opět změní v pravěké a středověké tržiště a umožní návštěvníkům nahlédnout do tajů zapomenutých řemesel a technologií napříč tisíciletími od doby kamenné po středověk. „Na programu nebudou chybět ani přednášky, dílny, oblíbená pravěká módní přehlídka, ukázky pravěké hudby i tance, stezka pravěkého kupce pro děti i dospělé nebo malé olympijské hry a další aktivity. Sobotní večer bude patřit slavnosti lidu mladší doby kamenné a osadu rozezní nestárnoucí rytmy bubnů kapely Udubudu," doplnila za organizátory akce Lucie Šmahelová z Reginálního muzea. Program organizuje Regionální muzeum v Českém Krumlově ve spolupráci s Ústavem archeologické památkové péče středních Čech a Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích a řadou lektorů a historických skupin z oboru experimentální archeologie. Akce probíhá za podpory města Český Krumlov. Po celou dobu trvání akce bude zároveň pro návštěvníky bezplatně otevřené Regionální muzeum s obnovenou expozicí archeologie.

Zdarma nebo se sníženým vstupným budou o víkendu 10. a 11. září zpřístupněny i další expozice. Těšit se můžete na Museum Fotoateliér Seidel, Synagogu Český Krumlov nebo výstavu České korunovační klenoty nadosah. Ta probíhá v historických sálech bývalé Prelatury pouze do 11. září a budete tak mít poslední příležitost ji navštívit.

Program Dnů evropského dědictví 2016 v Českém Krumlově

Přednášky a exkurze

6. 9. út, 18.00 hod.
Za historií Českého Krumlova
Společná procházka městem s výkladem Mgr. Marie Kalistové. Pořádá Městská knihovna v Českém Krumlově. Sraz je na nádvoří knihovny v Horní 155.

9. 9. pá, v 15.30 a v 17.00 hod.
Renesance v Krumlově aneb Spěchej pomalu za trubačem a medvědem
Prohlídky města pro rodiny s dětmi od 8 let. Program trvá cca 1,5 hodiny. Sraz u Infocentra Český Krumlov, náměstí Svornosti. Prohlídky jsou zdarma. Pracovní listy obdrží účastníci programu před začátkem prohlídky. Termíny prohlídek je nutné si předem rezervovat v Infocentru Český Krumlov nebo na www.ckrumlov.cz/ehd. Pořádá Národní památkový ústav ve spolupráci s Českokrumlovským rozvojovým fondem.

10. 9. so, Kláštery Český Krumlov
Přednáškový cyklus: Život v klášteře minoritů a klarisek
10.30 hod., Sestra M. Benedicta Lišková, sestra M. Grata Fujeríková
Život v klášteře klarisek v současnosti (klášter klarisek Brno-Soběšice)
11.30 hod., minorité z kláštera sv. Jakuba na Starém Městě pražském
Bratři minorité v dnešní době (klášter minoritů sv. Jakuba Praha)
13.30 hod., Helena Soukupová, Život v krumlovském klášteře klarisek ve středověku + komentovaná prohlídka bývalého kláštera klarisek
14.30 hod., Martin Horyna, Hudba v krumlovském klášteře - představení nejstarších funkčních varhan v jižních Čechách + krátká hudební ukázka
Možné rezervace v Návštěvnickém centru na Klášterním dvoře.
e-mail: informace@divadlock.cz, tel.: 725 554 705

Akce, výstavy a expozice

9. 9., 17.00 hod., Kláštery Český Krumlov, Nádvoří klarisek
Příběhy krumlovských klášterů - vernisáž výstavy
Výstava, která prostřednictvím fotografií Ladislava Pouzara a doprovodných textů Jiřího Blocha zachycuje proces nejrozsáhlejší rekonstrukce v novodobých dějinách Českého Krumlova. Výstava bude po celou dobu trvání zdarma přístupná veřejnosti.

10. 9. so, 10.00 - 18.00 hod., Kláštery Český Krumlov
Život a umění v krumlovských klášterech
Prohlídkový okruh zdarma zpřístupněn v rámci EHD. Volné vstupenky si vyzvedněte v den akce na pokladně v Návštěvnickém centru. Volné vstupenky platí pouze dne 10. září 2016. Od 16.00 - 17.00 hod. se v klášterním kostele Božího Těla a Panny Marie koná mše svatá.

10. 9. so - 11. 9. ne. 11.00 - 17.00 hod., Klášterní dvůr
Řemeslná ulička
Ukázka řemesel s možností výroby vlastního výrobku. Pro výrobu vlastního výrobku je nutné zakoupit klášterní žetony v Návštěvnickém centru. Směnný kurz: 1 klášterní žeton = 10 Kč.

10. 9. so, 11. 9. ne, Pivovarská zahrada
Kupecká osada Krumbenowe aneb veletrh pravěké a středověké kultury
Kulturní naučně-zábavný program pro nejširší veřejnost připomene klíčovou historickou roli regionu jako významné křižovatky obchodních cest v pravěku a středověku. Akce se koná za podpory města Český Krumlov. Více informací na www.muzeumck.cz nebo na Facebooku.

10. 9. so - 11. 9. ne, 9.30 - 17.00 hod.,
Historické sály bývalé Prelatury, Horní ulice 155
České korunovační klenoty na dosah
Výstava představující mistrovské repliky nejhodnotnějšího českého pokladu probíhá u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. V rámci Dnů evropského dědictví je poskytována sleva ze vstupného. Vstupné po slevě: dospělí, senioři, studenti VŠ, ZTP/P = 50 Kč/os.; studenti SŠ, děti ZŠ a MŠ = 25 Kč/os.

10. 9. so, 9.00 - 12.00, 12.30 - 17.00 hod.,
Regionální muzeum v Českém Krumlově, Horní 152
V rámci Dnů evropského dědictví dne 10. září vstup do expozic zdarma.

10. 9. so - 11. 9. ne., 9.00 - 18.00 hod.,
Museum Fotoateliér Seidel, Linecká 272
50% sleva ze vstupného

10. 9. so - 11. 9. ne., 9.00 - 18.00 hod.,
Synagoga Český Krumlov, Za Soudem 282
vstup zdarma


Vstupné zdarma, výjimky uvedeny.
Rezervace a další informace na www.ckrumlov.cz/ehd

 

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: