aktualizováno 23. 8. 2016

Jednu z nejfrekventovanějších silnic v Krumlově lidé přecházejí bezpečněji

aktualizováno 23. 8. 2016

Přechod pro chodce v ulici Chvalšinská, který v Českém Krumlově vede přes velmi frekventovanou silnici č. I/39, se dočkal nového osvětlení. Nedaleko historického centra, sportovní haly, stadionu i gymnázia se tak významně zvýšila bezpečnost přecházejících chodců. Součástí investiční akce, na niž městu přispěla Nadace ČEZ 120 tisíci korunami, je i vznik nového přechodu v přilehlé křižovatce s ulicí Fialková.

Silnice mezi Českým Krumlovem a Lipnem patří mezi nejvytíženější ve městě. Denně jí projede několik tisíc aut a vozovku zároveň přechází stovky místních i turistů. Zlepšení dopravní bezpečnosti patřilo mezi priority města. „Nově osvětlený přechod se nachází poblíž historického centra, sportovní haly, zimního i fotbalového stadionu, gymnázia, parkovišť Jelení zahrada i stanoviště autobusů. To společně s jeho umístěním na poměrně dlouhém rovném úseku vytváří dopravně komplikované místo," vysvětlil starosta Dalibor Carda.

Nová světla zvyšují viditelnost přechodu za tmy nebo horšího počasí a vytváří bezpečnější místo pro přecházení mezi hlavní komunikací a důležitými místy občanské vybavenosti. Kromě instalace dvou stožárů bezpečnostního osvětlení přechodu město v ulici Chvalšinská vybudovalo ještě další zcela novou zebru v místě jejího křížení s ulicí Fialkovou. Náklady na osvětlení, jež výrazně zvýší bezpečnost místních, ale i návštěvníků oblíbeného turistického místa na jihu Čech, činily zhruba 144 tisíc korun, z toho 120 tisíc na projekt přispěla Nadace ČEZ. Ta osvětluje přechody ve spolupráci s organizací BESIP a Policií ČR systémově.

„Zvyšujeme bezpečnost na českých silnicích. Zvlášť důležité je to tam, kde se denně pohybuje velké množství lidí, jako je tomu například v Českém Krumlově," řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Další fakta:

  • Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod s často tragickými následky. Devátou nejtragičtější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla bylo v loňském roce nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Z tohoto důvodu loni zemřelo 21 chodců.
  • Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič k reakci nejméně 31 m (1,5 s).
  • Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 %
  • Osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť, do výpočtů se zahrnuje nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky atd.
  • Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.

 

Fotogalerie

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: