aktualizováno 12. 8. 2016

Český Krumlov upravuje tarifní systém městské dopravy

aktualizováno 12. 8. 2016

Na začátku prázdnin došlo v Českém Krumlově ke změnám v obslužnosti linek městské hromadné dopravy. Důvodem změn byla snaha města snížit vysoké náklady na provoz systému městské hromadné dopravy, který do konce minulého roku zajišťoval včetně financování Jihočeský kraj. Od nového roku spadla tato povinnost na město. Z původních čtyř spojů zůstaly v provozu dvě městské linky a jedna další na trase Český Krumlov - Větřní. Nepopulárním krokem bylo i zpoplatnění jízdného pro seniory, kteří dosud jezdili zdarma, neboť město jejich dopravu dotovalo ze svého rozpočtu.

„Jsme stále na začátku vlastního provozování městské dopravy a velmi nás mrzí, že nové jízdní řády mají řadu nedostatků a že došlo k podstatnému snížení komfortu cestujících oproti stavu, na jaký byli po léta zvyklí. Kdybychom ale nechali systém běžet po staru, znamenalo by to vynaložit z rozpočtu o čtyři miliony korun navíc. To je příliš vysoká suma vzhledem k rozpočtovým možnostem města, zvláště pak při pohledu na velmi často poloprázdné či úplně prázdné autobusy jezdící okruhy po městě" řekl místostarosta Josef Hermann.

Po zavedení změn měli cestující možnost připomínkovat nový systém, což obyvatelé města náležitě využili. Odbor dopravy a silničního hospodářství tyto podněty shromažďuje a ve spolupráci se smluvním přepravcem ČSAD AUTOBUSY České Budějovice a.s. vyhodnocuje. Přepravce městu doporučil, aby podkladem pro provedení výraznějších změn v podobě zásadních zásahů do jízdních řádů, byl sběr dat a informací o jeho fungování za období alespoň čtvrt roku. Než k takové zásadní změně dojde, rada města na svém pondělním zasedání rozhodla o několika dílčích opatřeních, kterými by mělo dojít alespoň k částečnému zlepšení nedostatků nových jízdních řádů a zmírnění jeho dopadu na komfort cestujících, zejména pak seniorů.

Od 15. srpna budou moci senioři využít tzv. elektronické dopravní karty, která jejímu držiteli umožní za vstupní jízdné hrazené prostřednictvím této karty po stanovenou dobu libovolně přestupovat bez dalších doplatků jízdného. Ty byly důvodem největších stížností cestujících.

„Snížili jsme věkovou hranici pro uplatnění slevy na seniorské jízdné o pět let ze 70 na 65 let, a pro tyto cestující zavádíme dopravní kartu, která jim umožní bezplatný přestup z jedné linky na další po dobu 45 minut od nástupu, doposud totiž při každém přestupu znovu platili pět korun jízdného," uvedl starosta Dalibor Carda.

Ostatní cestující si mohou dopravní kartu pořídit do konce tohoto kalendářního roku za zvýhodněnou cenu 50 Kč a zajistit si tak bezplatný přestup.

Dopravní karta je elektronický jízdní doklad, který funguje jako elektronická peněženka pro úhradu jízdného na všech příměstských linkách provozovaných ČSAD AUTOBUSY České Budějovice a.s. včetně městských doprav v Písku, Milevsku, Vimperku a v Českém Krumlově. Cestující pouze nabije v předstihu požadovanou částku hotovosti na kartu, a dále cestuje pohodlně autobusy na linkách bez potřeby hotovosti. Při platbě jízdného v hotovosti bez karty však není možné tento bezplatný přestup zajistit. O kartu si mohou zájemci zažádat na infocentru na autobusovém nádraží, dobití karty lze uskutečnit na předprodejním místě nebo ve všech vozidlech dopravce.

Cestující může kartu použít i jako elektronickou peněženku pro úhradu jednorázového jízdného pro spolucestujícího. Dalším plusovým bodem je bezpečnost dopravní karty, při nahlášení její ztráty je karta zablokována a zůstatek hotovosti převeden na nově vydanou kartu. Rada města rozhodla, že náklady na pořízení elektronické karty od přepravce (100 korun za kartu) uhradí za seniory (obyvatele Českého Krumlova) město z rozpočtu jako jakousi kompenzaci za jejich zvýšené náklady po změně jízdních řádů.

V současné době odbor dopravy spolupracuje s dopravcem na zpřehlednění jízdních řádů, na rozlišení vozidel tak, aby na první pohled bylo zřejmé, který autobus jede v režimu městské dopravy a který obsluhuje příměstskou oblast.

S blížícím se začátkem školního roku také odbor dopravy prověřuje návaznosti linek městské dopravy na příměstské spoje, aby se žáci dopravili do škol včas.

Kontakty

Odbor dopravy a silničního hospodářství:

Jméno
Odbor / odd.
Funkce
E-mail
Telefon
Ing. Jan Sládek
Odbor / oddělení: ODSH
Funkce: vedoucí odboru
E-mail: jan.sladek@ckrumlov.cz
Telefon: 380 766 500

Po kliknutí na vybrané jméno se zobrazí kompletní informace o kontaktu.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: