aktualizováno 9. 11. 2015

Požehnání kostela navrací život do českokrumlovských klášterů

aktualizováno 9. 11. 2015

Po roce a půl trvajících stavebních pracích na rekonstrukci areálu českokrumlovských klášterů spatřujeme finální podobu objektu, který je připraven k otevření široké veřejnosti. Jednou z událostí, která zakončila realizační fázi projektu, bylo požehnání nově renovovaného klášterního kostela Božího Těla a Panny Marie Bolestné. Slavnost proběhla tuto neděli 8. listopadu 2015.

V říjnu skončila realizační fáze projektu revitalizace klášterů minoritů a klarisek v Českém Krumlově a do areálu se postupně začíná vracet život. „Celý interiér je zrekonstruovaný, v prostorách byly odkryty hodnotné gotické fresky, za nález gotických trámových stropů město dokonce obdrželo cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro," uvedl tajemník městského úřadu Radim Rouče. Jedním z opravených objektů je kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné, který jako první otevřel své brány tuto neděli 8. listopadu, kdy byl slavnostně požehnán. K této příležitosti byla v klášterním kostele sloužena mše svatá českobudějovickým biskupem J. E. Mons. Vlastimilem Kročilem. „O požehnání kostela jsme si dovolili požádat hlavně proto, že bude sloužit nejen kulturním akcím, ale i bohoslužebným účelům," doplnil Radim Rouče.

Kostel je ve vlastnictví Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou a společně s přilehlým bývalým klášterem minoritů je pronajat městu na dobu 30 let.

Projekt obnovy českokrumlovských klášterů

Cílem projektu, který trval 5 let (2010-2015), bylo znovuoživení areálu klášterů pro poskytování moderních kulturních a vzdělávacích služeb široké veřejnosti. Revitalizace také přispěla k dalšímu zatraktivnění historického jádra pro obyvatele Českého Krumlova a celého města pro návštěvníky a investory.
Kulturní a vzdělávací služby se tematicky vážou nejen na specifické kulturní dědictví spojené přímo s historií areálu klášterů a celého města, ale také na významné součásti kulturního dědictví České republiky vztahující se hlavně k období gotiky, renesance a baroka.

Témata programové náplně jsou řešena kombinací různých forem od badatelské, dokumentační a vzdělávací činnosti, přednášek, workshopů a kurzů, přes interaktivní a muzeální expozice až po kulturní akce jako koncerty a divadelní představení. Projekt přitom kladl důraz jak na velký počet plánovaných aktivit a návštěvníků, tak na tematickou rozmanitost a vysokou odbornou úroveň s využíváním moderních a efektivních forem.

„Záměrem bylo vytvoření moderního kulturně vzdělávacího centra k dokumentaci a prezentaci kulturního dědictví uprostřed historického jádra města s celoroční nabídkou atraktivních služeb pro různé cílové skupiny odborné i laické veřejnosti nejen z Českého Krumlova. Slavnostní otevření celého komplexu proběhne v sobotu 28. listopadu 2015," dodal ředitel městského divadla Jan Vozábal.

Fotogalerie

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: