aktualizováno 11. 9. 2015

Rizikový přechod v blízkosti škol v Českém Krumlově je bezpečnější díky novému osvětlení

aktualizováno 11. 9. 2015

Českokrumlovský přechod přes ulici Objížďková získal nové bezpečnostní osvětlení. Ve středu jej zástupci města slavnostně představili, a to nejen žáčkům z nedaleké mateřské školy, kteří přes frekventovaný přechod denně přecházejí. Nadace ČEZ pod dohledem odborníků z organizace BESIP přispěla městu na instalaci bezpečnostního osvětlení částkou 200 tisíc korun.

Rizikový přechod pro chodce vede z ulice Tavírna přes ulici Objížďková a denně přes něj přechází mnoho chodců včetně dětí, které navštěvují blízké školy. „V těsné blízkosti přechodu se nachází autobusová zastávka i Mateřská škola Tavírna, střední uměleckoprůmyslová škola a střední škola zdravotní. Nebezpečný úsek je rovněž hojně využíván turisty, v létě především vodáky, jelikož ob jednu ulici od přechodu se dostávají k Vltavě," sdělil starosta Českého Krumlova Dalibor Carda. Učitelky z mateřské školy potvrzují jeho slova. „Chodí tudy rodiče s dětmi, školáci do škol a přitom provoz je tady velmi silný. Jakýkoliv příspěvek k bezpečnosti je důležitý," říká Jaroslava Marková ze školky Na Tavírně. Město na jedné straně nahradilo obyčejné pouliční osvětlení novým, vytvořeným přechodu na míru, druhý stožár instalovalo v zrcadlové symetrii na druhou stranu silnice. Přechod na dlouhém rovném úseku se tak stal přehledným a na dálku viditelným i za snížené viditelnosti a tmy.

O dohled nad návrhem a instalací osvětlení českokrumlovského přechodu se postarali odborníci organizace BESIP Ministerstva dopravy, s nimiž Nadace ČEZ dlouhodobě spolupracuje. „Dle posledních měření je roční intenzita dopravy na silnici, přes kterou přechod v Českém Krumlově vede, téměř 4 tisíce vozidel denně. Mezi sedmou a osmou hodinou ranní jej přejde téměř tři sta chodců, z velké části dětí, protože leží v blízkosti škol. Bylo tedy na místě nainstalovat na přechodu bezpečnostní prvky, jež řidiče na kritické místo upozorní s dostatečným časovým předstihem," vysvětlil krajský koordinátor BESIP pro Jihočeský kraj Václav Kovář.

Nadace ČEZ osvětluje nejnebezpečnější přechody po celé České republice už od roku 2013. Od začátku se při tom setkává s velkým zájmem ze strany měst a obcí, ale také veřejnosti, která často kritické přechody k osvětlení sama navrhuje. „Na silnicích a zvlášť na přechodech je nesmírně důležité „vidět a být viděn". Ke zhruba padesátce osvětlených přechodů z předchozích let tak letos přibývají další. Českokrumlovský přechod je v Jihočeském kraji už pátým takto osvětleným přechodem," řekl František Lust, člen správní rady Nadace ČEZ.

Další fakta:

  • Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod s často tragickými následky. Čtrnáctou nejtragičtější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla bylo v loňském roce nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Z tohoto důvodu se stalo 990 nehod, při nichž zemřelo 13 chodců.
  • Jen za první pololetí letošního roku způsobili řidiči motorových vozidel 433 nehod z důvodu nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu.
  • Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič k reakci nejméně 31 m (1,5 s).
  • Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 %. 
  • Osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť, do výpočtů se zahrnuje nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky atd.
  • Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.
Více informací na www.nadacecez.cz

Fotogalerie

Kontakty

Nadace ČEZLogo Nadace ČEZ
Ondřej Šuch
Tel: 725 628 760
ondrej.such@cez.cz

Skupina ČEZ
Marek Sviták
Tel: 606 635 694
marek.svitak@cez.cz

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: