aktualizováno 11. 8. 2015

V SYNAGOZE SE „UHNÍZDIL" PELIKAN

Byla zahájena výstava snímků slovinského fotografa Josipa Pelikana v krumlovské Synagoze

aktualizováno 11. 8. 2015

Českokrumlovská Synagoga od 6. 8. 2015 hostí výstavu slavného slovinského fotografa Josipa Pelikana. Fotografie představují město Celje a okolí v 1. polovině 20. století objektivem slovinského fotografa s českými kořeny. Život i práce Josipa Pelikana je srovnatelná s jeho českým protějškem - Josefem Seidelem. Oba fotografové i jejich ateliéry se až neuvěřitelně podobají. Brzy po zahájení prací na rehabilitaci Fotoateliéru Seidel v roce 2006 začala spolupráce Krumlovských s Ateliérem Josipa Pelikana v Celje založená na setkáváních, společných projektech, výstavách apod.

„Vzájemná výměna zkušeností mezi odborníky otevřela cestu pro další spolupráci. Nyní se před námi nachází klíčový moment: připravujeme zakládající listinu Slovinsko-českého přátelství, jež plánuji založit ve Slovinsku. Jsem si jistá, že se k nám přidají také přátelé z Českého Krumlova, čímž posuneme naši spolupráci zase o stupeň dál," uvedla ředitelka Fóra slovanských kultur Andreja Rihter.

Ateliér v Celje navštěvovaly významné osobnosti kulturního, společenského i politického života a Pelikan je fotografoval. V rámci výstavy můžete zhlédnout mimo jiné portrét významného slovinského básníka Josipa Stritara, průkopníka horolezectví Julia Kugy nebo slavné tanečnice Erny Kovacové. České návštěvníky nepochybně zaujmou i tři snímky budovy Lidové záložny v Celje (Ljudska posojilnica) z roku 1920, jejímž autorem včetně interiérů je slavný slovinský architekt Josip Plečnik, který pracoval i pro prezidenta T. G. Masaryka na Pražském hradě.

„Výstava v Synagoze obsahuje 147 autorských fotografií Josipa Pelikana a představuje fotografovo mistrovství v různých žánrech - portrétní fotografie, dokumentární fotografie, fotografie krajin a přírody a industriální fotografie. Na originálních černobílých snímcích spatříme nejrůznější slovinské osobnosti, události, vojenské akce, místa a architekturu," sděluje Tanja Roženbergar, ředitelka Muzej novejše zgodovine Celje (Muzeum soudobých dějin Celje), které výstavu připravilo.

Vztah slovinského Celje a Česka má neuvěřitelnou téměř sedmisetletou historii pramenící ze sňatku Barbary Celjské a Zikmunda Lucemburského. Již jako manželé byli v roce 1437 korunováni v chrámu sv. Víta v Praze českou královnou a králem. Vztah Celje a Českého Krumlova spjatý spoluprací fotoateliérů Pelikan a Seidel je výrazně mladší, začal se odvíjet až v roce 2006.

„Avšak oproti svazku Barbary a Zikmunda, který byl nejspíš hlavně o sňatkové diplomacii, je naše novodobé partnerství krásným příkladem mezinárodní spolupráce nadšených a obětavých odborníků na obou stranách, kteří v ryze přátelské atmosféře již téměř deset let společně rozvíjejí a uchovávají jedinečné kulturní hodnoty, které v sobě oba ateliéry skrývají," dodává Miroslav Reitinger, jednatel Českokrumlovského rozvojového fondu spol. s r.o., která výstavu pořádá se společností Vlašský Dvůr Český Krumlov s.r.o.

Výstava bude otevřena v Synagoze v Českém Krumlově od 7. 8. 2015 do 30. 9. 2015 denně od 10.00 do 18.00 hod. Plné vstupné činí 50,- Kč, snížené 25,- Kč.

Kontakty - Museum Fotoateliér Seidel:
Martin Tůma: vedoucí provozu, martin.tuma@ckrf.ckrumlov.cz, +420 720 311 404
Ing. Petr Hudičák: kurátor, petr.hudicak@ckrf.ckrumlov.cz, +420 602 348 772
Museum Fotoateliér Seidel, Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., Masná 131,
381 01 Český Krumlov

Více informací: www.seidel.cz, www.fotopelikan.si, www.muzej-nz-ce.si

Fotogalerie

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: