V SYNAGOZE SE „UHNÍZDIL" PELIKAN
Byla zahájena výstava snímků slovinského fotografa Josipa Pelikana v krumlovské Synagoze
aktualizováno 11. 8. 2015
Českokrumlovská Synagoga od 6. 8. 2015 hostí výstavu slavného slovinského fotografa Josipa Pelikana. Fotografie představují město Celje a okolí v 1. polovině 20. století objektivem slovinského fotografa s českými kořeny. Život i práce Josipa Pelikana je srovnatelná s jeho českým protějškem - Josefem Seidelem. Oba fotografové i jejich ateliéry se až neuvěřitelně podobají. Brzy po zahájení prací na rehabilitaci Fotoateliéru Seidel v roce 2006 začala spolupráce Krumlovských s Ateliérem Josipa Pelikana v Celje založená na setkáváních, společných projektech, výstavách apod.
„Vzájemná výměna zkušeností mezi odborníky otevřela cestu pro další spolupráci. Nyní se před námi nachází klíčový moment: připravujeme zakládající listinu Slovinsko-českého přátelství, jež plánuji založit ve Slovinsku. Jsem si jistá, že se k nám přidají také přátelé z Českého Krumlova, čímž posuneme naši spolupráci zase o stupeň dál," uvedla ředitelka Fóra slovanských kultur Andreja Rihter.
Ateliér v Celje navštěvovaly významné osobnosti kulturního, společenského i politického života a Pelikan je fotografoval. V rámci výstavy můžete zhlédnout mimo jiné portrét významného slovinského básníka Josipa Stritara, průkopníka horolezectví Julia Kugy nebo slavné tanečnice Erny Kovacové. České návštěvníky nepochybně zaujmou i tři snímky budovy Lidové záložny v Celje (Ljudska posojilnica) z roku 1920, jejímž autorem včetně interiérů je slavný slovinský architekt Josip Plečnik, který pracoval i pro prezidenta T. G. Masaryka na Pražském hradě.
„Výstava v Synagoze obsahuje 147 autorských fotografií Josipa Pelikana a představuje fotografovo mistrovství v různých žánrech - portrétní fotografie, dokumentární fotografie, fotografie krajin a přírody a industriální fotografie. Na originálních černobílých snímcích spatříme nejrůznější slovinské osobnosti, události, vojenské akce, místa a architekturu," sděluje Tanja Roženbergar, ředitelka Muzej novejše zgodovine Celje (Muzeum soudobých dějin Celje), které výstavu připravilo.
Vztah slovinského Celje a Česka má neuvěřitelnou téměř sedmisetletou historii pramenící ze sňatku Barbary Celjské a Zikmunda Lucemburského. Již jako manželé byli v roce 1437 korunováni v chrámu sv. Víta v Praze českou královnou a králem. Vztah Celje a Českého Krumlova spjatý spoluprací fotoateliérů Pelikan a Seidel je výrazně mladší, začal se odvíjet až v roce 2006.
„Avšak oproti svazku Barbary a Zikmunda, který byl nejspíš hlavně o sňatkové diplomacii, je naše novodobé partnerství krásným příkladem mezinárodní spolupráce nadšených a obětavých odborníků na obou stranách, kteří v ryze přátelské atmosféře již téměř deset let společně rozvíjejí a uchovávají jedinečné kulturní hodnoty, které v sobě oba ateliéry skrývají," dodává Miroslav Reitinger, jednatel Českokrumlovského rozvojového fondu spol. s r.o., která výstavu pořádá se společností Vlašský Dvůr Český Krumlov s.r.o.
Výstava bude otevřena v Synagoze v Českém Krumlově od 7. 8. 2015 do 30. 9. 2015 denně od 10.00 do 18.00 hod. Plné vstupné činí 50,- Kč, snížené 25,- Kč.
Kontakty - Museum Fotoateliér Seidel:
Martin Tůma: vedoucí provozu, martin.tuma@ckrf.ckrumlov.cz, +420 720 311 404
Ing. Petr Hudičák: kurátor, petr.hudicak@ckrf.ckrumlov.cz, +420 602 348 772
Museum Fotoateliér Seidel, Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., Masná 131,
381 01 Český Krumlov
Více informací: www.seidel.cz, www.fotopelikan.si, www.muzej-nz-ce.si
Fotogalerie