aktualizováno 24. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Srpen 2009

Oslavy městaKlášter Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou

V neděli 2. srpna 2009 se uskutečnila výjimečná akce. V kostele kláštera Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou měli účastníci oslav 700 let existence města Českého Krumlova mimořádnou příležitost napsat vzkaz budoucím pokolením. Dokumentační archy se speciálním inkoustem byly připraveny na třech psacích stolcích. Tato komorní slavnost byla dobře připravena, ale zhatil ji přívalový liják, který postupně zhasil překrásnou barokní iluminaci klášterní zahrady a vyhnal účastníky domů.

Fotogalerie akce 700 let města Český Krumlov

Odešel archivář Jiří Záloha

Poslední schwarzenberský archivář Jiří Záloha zemřel ve věku 82 let ve čtvrtek 6. srpna 2009. Jako čerstvý maturant nastoupil do Schwarzenberského ústředního archivu v Českém Krumlově v roce 1945 na pozici archivního asistenta. Po něm do knížecích služeb již nenastoupil nikdo, a tak byl Jiří Záloha skutečně posledním schwarzenberským archivářem. Práci v archivu zasvětil celý svůj život.

ICOS - Právní poradna

Bezplatná právní poradna funguje při občanském sdružení ICOS v Českém Krumlově od roku 2005 a nabízí poradenství v náročných životních situacích, ve kterých se klienti nedokáží sami zorientovat. Od letošního července je tato bezplatná služba díky grantu z tzv. Norských fondů rozšířena o problematiku diskriminace a lidských práv včetně bezplatného zastupování v opodstatněných případech diskriminace či porušení základních práv občanů. Na tuto poradnu se mohou obracet lidé z celého Jihočeského kraje. Občanské sdružení ICOS Český Krumlov patří k devíti neziskovým organizacím v České republice, kterým se podařilo získat podporu ve všech třech grantových výzvách blokového grantu pro neziskové organizace. Grant podporuje aktivity v několika oblastech - v oblasti multikulturního prostředí v komunitách, posílení lidských práv, podpory dětí a mládeže se specifickými problémy nebo ochrany životního prostředí. Českokrumlovskému sdružení se tak podařilo získat téměř dva miliony korun.

Euroklíče

Město Český Krumlov zakoupilo pro zdravotně postižené občany tzv. euroklíče pro veřejné toalety. Smyslem celé akce je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení.

Budova Městského divadla v Českém KrumlověKaplička u Městského divadla

Kaplička stojící vedle Městského divadla dostala darem sochu Panny Marie. Několikaletá rekonstrukce malé a nenápadné kapličky byla završena instalací vlastní českokrumlovské madony. Kaplička byla opravena za pomoci sponzorů, sochu věnoval pan doktor Václav Bedřich. Český Krumlov má tak tři madony - původní, gotická, stojí v městském muzeu ve Vídni, druhou zhotovil také pan doktor Bedřich a ta je umístěna v zimní kapli kostela. Kromě dvou sošek vytvořil doktor Bedřich i dva obrazy svatých, které visí v českokrumlovském kostele.

 

Internetové stránky Městského divadla Český Krumlov                                  

Český Krumlov na Google

Společně s Olomoucí a Hřenskem byl Český Krumlov vybrán k nasnímání do map Google v detailní vrstvě zvané Street View. Město zabodovalo ve veřejném hlasování, kterého se zúčastnilo přes devět tisíc hlasujících. Rada města vydala souhlas s nasnímáním exteriéru města, které by mělo být zahájeno ještě v srpnu a potrvá asi čtyři dny. Podle společnost Google je aplikace Street View poslední detailní vrstvou na mapách. V takové mapě je realita zobrazena podobně, jako by člověk stál na ulici a rozhlížel se kolem sebe.

Kůrovec

Lýkožrout smrkový, který se rozšířil do některých zón Národního parku Šumava, se šíří i na Českokrumlovsku. Ředitel Lesů města Český Krumlov Bedřich Navrátil konstatoval, že je prakticky všude - na Rozsypu, na Dubíku, na Zátoni. Obdobné zprávy jsou i z Lesní správy Lesů České republiky.

Obnova pozlacených zámeckých saní

Restaurátoři ukončili práce na obnově zlatých saní v konírně českokrumlovského zámku. Cenný skvost z 18. století bude vystaven o víkendu 19. a 20. září v rámci Dnů evropského dědictví. V objektu konírny na pátém nádvoří zámku by měla v budoucnu vzniknout expozice historických dopravních prostředků. Málokdo ví, že právě v Českém Krumlově je dochována jedinečná kolekce dopravních prostředků z období baroka.

Metalová legenda v Českém Krumlově

Agentura Antistar Production přivezla 29. 9 2009 do Českého Krumlova americkou metalovou legendu Pro-Pain. Mladá generace byla koncertem přímo nadšena; mnozí návštěvníci se tak poprvé dostali do Pivovarských zahrad.

Historické „Inkognito"

Českokrumlovský zámek se 29. 9. vrátil do 17. století. V Maškarním sále se uskutečnil maškarní ples Inkognito. Všichni účastníci museli mít dobový kostým nebo alespoň masku. Plesem vyvrcholil 14. ročník kurzu historických tanců. Lektorkami byly Nikoline Winkler, německá specialistka na skupinové tance 17. Století, a zakladatelka kurzů, Helena Kazárová z pražské Akademie múzických umění.

Modernizace vybavení škol

Na českokrumlovském gymnáziu skončila druhá etapa projektu Modernizace vybavení školy. První etapa byla dokončena v lednu, zmodernizováno bylo pět učeben. Ve druhé etapě došlo k modernizaci tří laboratoří - dvou chemických a jedné fyzikální. Celý projekt byl podpořen dotací ve výši čtyř a půl milionu korun z Evropské unie. V Základní škole Linecká byla vyměněna část oken a zmodernizovány toalety. V Základní škole Za Nádražím došlo na rekonstrukci pavilonu D3 a byla přistavěna nová učebna výtvarné výchovy. V Základní škole T. G. Masaryka začala výměna taškové krytiny střechy.

Internetové stránky ZŠ Linecká

Internetové stránky ZŠ Za Nádražím

Internetové stránky ZŠ T. G. Masaryka

Počasí

Extrémní počasí pokračovalo i v srpnu. Horké dny střídaly někdy opravdu vydatné srážky. Ke konci měsíce nastala změna v nočních teplotách, které klesly až k 10 °C.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: