aktualizováno 25. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Prosinec 2009

Soutěž Městské knihovny

Výtvarné a literární soutěže na téma Staré pověsti českokrumlovské se zúčastnilo na 160 dětí - což je rekordní počet. Ceny byly slavnostně předávány 2. prosince v Prokyšově sále. Práce dětí je možné zhlédnout v Městské galerii do 29. ledna 2010. Dvě vítězství přiřkla odborná porota patnáctileté Tereze Duspivové. Studentka českokrumlovského gymnázia uspěla v obou soutěžích - výtvarné i literární.

Internetové stránky Městské knihovny

Mikulášská nadílka na náměstí

Čertovské hry s andělskou asistencí a příchodem sv. Mikuláše představily v sobotu 5. prosince bohatý program pro děti a jejich rodiče. Na náměstí vystoupila i skupina Lakomá Barka, Storm dancers, členové Českokrumlovské scény a Antonín Plamínek.

Třetí adventní neděle byla chladnější než předešlé, přesto se na náměstí sešlo mnoho návštěvníků. V mrazivém večeru si pro dopisy Ježíškovi přijeli pošťáci pan Kolbaba a pan Zima. Úspěch měla videoprojekce o tom, jak slaví vánoce oblíbený Krteček.

Betlém ve Vyšném

Manželé Blažkovi z Vyšného spolu s pomocníky uspořádali  výstavu betlémů, které doma vytvořili obyvatelé obce. Betlém je osvětlený, vyhrávají u něho koledy a nechybí ani návštěvní kniha.                                                                         

Ocenění mladého fyzika

Bývalému studentovi českokrumlovského gymnázia a současnému studentovi Přírodovědecké fakulty a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Janu Hermannovi, byla předána nadační cena Praemium Bohemiae 2008  2009. Zasloužil si ji za loňskou reprezentaci ve Vietnamu, kde získal na 39. mezinárodní fyzikální olympiádě zlatou medaili

Turistický průvodce

Vydáním turistického průvodce oslavili českokrumlovští turisté blížící se osmdesáté výročí svého klubu. Cestami pohraniční stráže, krásnou přírodou Boleticka i údolím Malše provede zájemce kniha Pěšky Šumavou a Novohradskými horami. Dílo autorů Zděňka Duffka, Marie Amchové, Libuše Kuchtové a Anny Volfschutzové má dvojí poslání. Zavádí sváteční i nadšené turisty na dosud nepoznaná místa a připomíná, že turisté pod hlavičkou Odbor klubu českých turistů KČT) start Český Krumlov objevují krásy regionu už osm desetiletí. Svými fotografiemi obohatil průvodce Václav Dolanský. Mapkami popisovaných tras doplnil knihu pan Wimmer.

Nemocnice Český Krumlov

Ve skupině obchodní společnosti do kapacity 350 lůžek byla neziskovou zdravotnickou organizací HealthCare Institute českokrumlovská nemocnice vyhodnocena na třetím místě. Tato instituce vyhodnocuje nemocnice po stránce spokojenosti pacientů, zaměstnanců a finančního zdraví. Proti minulému roku si nemocnice polepšila o dvě příčky.

Regionální muzeum

První etapa náročné rekonstrukce budovy Regionálního muzea byla dokončena. Jednalo se o kompletní opravu silnoproudých a slaboproudých rozvodů a systémů, která trvala celý rok. Na ukončenou první etapu naváže etapa druhá, která se zaměří na exteriér budovy. Kompletní opravy se dočká fasáda,novou podobu dostane přístup do seminární zahrady a do suterénu muzea.

Kamerový systém

V lokalitě Špičák byla zprovozněna v pořadí sedmá kamera městského dohlížecího systému. Její akční rádius je široký - zabírá autobusové zastávky v lokalitě Špičák, výhled k Porákovu mlýnu, celou severní stranu zámku, Jelenku a sídliště na Špičáku. Ovládání kamery mají opět k dispozici jak městští strážníci, tak Policie České republiky.

Internetové stránky Městské policie Český Krumlov

Sportovci Českokrumlovska

Na závěr kalendářního roku uspořádaly společně již po osmnácté Českokrumlovské sportovní a tělovýchovné sdružení, obecně prospěšná společnost Pro-Sport ČK a Českokrumlovský deník slavnostní setkání sportovního výkvětu regionu. Slavnostní galavečer, který se uskutečnil v Prokyšově sále českokrumlovské prelatury, moderoval předseda ČKTSS Jan Vobr. Předávání cen a ocenění desítky nejúspěšnějších sportovců proběhlo tradičně v abecedním pořadí bez určení umístění.

Elitní desítka:        Lucie Černá                            badminton

                          Pavel Florián                           badminton

                          Markéta Havlíčková                  judo

                          Miroslav Lukeš                        hokej , fotbal   

                          Hana Milisová                          badminton

                          Lukáš Novosad                       kanoistika

                          Anežka Opelková                    karate

                          Rudolf  Weinhard                    futsal

                          Karel Zatloukal                        fotbal

                          Karel Zvěřina                          fotbal

Oceněn byl i nejlepší kolektiv (družstvo 2. třídy HC Slavoj Český Krumlov v minihokeji), sportovní talent roku (Anežka Paloudová, kanoistika) a sportovní rytíř (Miroslav Grabec, fotbal). I letos byly oceněny sportovní osobnosti okresního sportu v kategoriích zasloužilý funkcionář, sportovní organizátor a trenér. Potřetí v historii byl oceněn pozoruhodný sportovní výkon roku a vyhlášeni byli i vítězové čtenářských anket Českokrumlovského deníku o nejpopulárnějšího sportovce okresu.

Instalace informačního systému

Ve městě bylo na čtyřiadvaceti místech nainstalováno celkem sedmdesát tabulí, které odkazují na komunální cíle, tedy na úřady, nádraží či zdravotnická zařízení. Pro směrovky odkazující na sídla místních firem je určeno osmdesát míst, instalace probíhá na základě požadavků jednotlivých klientů. Nový informační systém by měl být kompletně nainstalovaný do konce dubna 2010.

Hostina pro medvědy 2009Hostina pro medvědy

Štědrý den slavili tradičně i zámečtí medvědi. Jakmile se otevřely kotce medvědária, vyrazili k ozdobeným vánočním stromkům a hlavně za dobrotami (kukuřice, mrkev, jablka, rybí tuk apod.). Medvěd Vok a jeho partnerka Kateřina slavili takovéto Vánoce už po dvacáté, Marie Terezie z vedlejšího výběhu se z dobrot radovala teprve po sedmé.                                                                       

Služby města

Ještě před třemi lety byla firma Služby města Český Krumlov vnímána jako firma bez budoucnosti. Vedení města se skoro dva roky rozhodovalo, zda firmu prodat, nebo neprodat. Zastupitelé rozhodli neprodat a zdá se, že to byl správný krok. Firma začíná nabírat dech. Služby města Český Krumlov mají k dispozici nová vozidla, například nový valníkový vůz s takzvanou double kabinou nebo speciální auto na svoz komunálního odpadu, které se vejde do úzkých uliček centra města. Před Štědrým dnem přibyl do vozového parku nový multifunkční posypový vůz. Ten může v zimě radlicí prohrnovat sníh a sypat silnici několika druhy posypových materiálů, v létě se může změnit na klasickou sklápěčku s valníkem. Firma se také soustřeďuje na vyšší efektivitu práce.

Internetové stránky Služeb města Český Krumlov s. r. o.

Živý Betlém

V předvečer Štědrého dne se tradičně sešli návštěvníci na českokrumlovském náměstí Svornosti u Živého betléma. Příběh narození Krista, klanění se tří králů přijíždějících na opravdových koních ztvárnilo víc než 100 účinkujících, několik jehňátek a jedna paličatá koza. Někteří z aktérů nádherné podívané se akce zúčastňují každoročně (letos po devatenácté), často se podílejí celé rodiny.

Fotogalerie akce Advent a Vánoce v Českém Krumlově 2009

Počasí

S prvním prosincem došlo k poměrně významné změně počasí. Teploty se začaly pohybovat kolem nuly, v noci klesly i 1 - 2° C pod nulu. K výrazné změně došlo až 12. prosince. Od noci poletoval sníh a ten se ve vyšších polohách udržel. K večeru přituhlo a do rána 13. prosince už sníh zůstal ležet i v ulicích. Obloha byla zatažená. Celý následující týden trvalo chladné počasí. Noční teploty klesaly k mínus 10 - 12 °C, přes den zůstávaly kolem 5° C pod nulou. Chladný až arktický ráz počasí vydržel do 22. prosince. Pak přišla obleva - následující dva dny bylo nepříjemné náledí. Led postupně odtával a od 25. prosince už byly silnice suché. V noci na 27. prosince teplota v noci klesla na mínus 5 stupňů. Náledí potrápilo nejen řidiče, ale i chodce. V posledních dnech roku včetně Silvestra se noční teploty pohybovaly těsně pod nulou, denní těsně nad ní.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: