aktualizováno 18. 5. 2011

Les ve škole aneb Hedvika les odmyká

aktualizováno 18.05.2011

Maskot Základní školy T. G. Masaryka v Českém Krumlově - čarodějnice HedvikaPo školní budově v Základní škole T. G. Masaryka v Českém Krumlově se pohybuje zvláštní bytost. Je to čarodějka Hedvika, maskot školy. Většinou dětem pomáhá, jen zlobily a nepořádníky občas pořádně vytrestá. Nedávno se vrátila z pracovní návštěvy v Bradavicích, kde mimo jiné s Harrym Potterem, Hermionou a Ronem navštívila Zapovězený les. A hned si řekla, že když v Bradavicích mají Les zapovězený, můžou mít naopak ve škole na Špičáku Les otevřený, a to otevřený nejen pro mladé nadějné kouzelníky, ale hlavně pro všechny děti a jejich rodiče.

A tak začala tiše a nenápadně očarovávat každého, kdo do školy chodí a patří do ní. Nejdříve to byli učitelé, kterým našeptala, jak na to. Pak začala působit na žáky a ti najednou chtěli nacvičit různá vystoupení, se kterými by se chtěli před návštěvníky blýsknout. A nejen to. Mnozí z nich začali ve vyučovacích hodinách vyrábět lesní rostliny a živočichy, případně psali slohové práce o lese. Hedvika danou situaci telefonicky prodiskutovala s Harrym Potterem a ten jí poradil, aby se obrátila přímo na ředitele Lesů města Český Krumlov, pana Navrátila.

Povedlo se a začaly se dít věci. Pan Navrátil si vzal ještě na pomoc pana Kordače, správce Lesů České republiky v Českém Krumlově. A tak díky snaze všech se ve škole na Špičáku 11. června 2011 v 10.00 hodin otevře opravdový les. Dýchne na Vás už na chodbách budovy školy. Jejich stěny totiž zkrášlí dětské výtvory s lesními motivy. A což teprve ve třídách. Pracovníci lesů v nich nainstalují exponáty týkající se života v lese, připojí zajímavý film a ti, kteří rádi soutěží, si mohou své vědomosti vyzkoušet při různých soutěžích. Ani učitelé se nenechají zahanbit, a tak si návštěvník může třeba ozdobit perníčky, v učebně informatiky zjistit, jak šikovní jsou naši žáci při práci s počítačem, případně v učebnách cizích jazyků vidět a slyšet, jak pěkně se děti orientují v němčině a angličtině. Kdo bude chtít poznat budoucí super star či vítěze tanečních hvězd, může zajít do tělocvičny. V kulturním programu je tam určitě najde. A povahy nejotrlejší z nejotrlejších si mohou na pasece za školou /školní dvůr/ zastřílet ze vzduchovky nebo přihlížet ukázkám řezání motorovou pilou. Hedvika nezapomněla ani na unavené poutníky. Požádala paní kuchařky a ty už teď přemýšlejí, jaké dobroty pro malé lesní návštěvníky připraví. Dokonce i některé maminky slíbily pomoc a přinesou dobrůtky a mňamky. Unavení dospělí zase mohou nabrat sil u stánku s občerstvením.

Poslední email z Bradavic ještě radí: „ Nezapomeňte na pozvání". Proto Hedvika vymyslela následující pozvánku:

Jedenáctého dne v červnu
o desáté hodině,
otevřeme lesní hernu
celé Vaší rodině.

Přijďte všichni do školy,
nechcem po Vás úkoly.
Projdete se po lese,
radost Vám to přinese.

Čarodějka Hedvika

Program dne otevřených dveří Základní školy T. G. Masaryka v Českém Krumlově

v sobotu dne 11. června 2011 od 10.00 do 16.00 hodin

Tělocvična

10.00 - 10.20 hodin - žákovské pásmo Les a my
10.30 - 11.00 hodin - vystoupení souboru Jitřenka
11.00 - 16.00 hodin - lesní opičí dráha

Prohlídka učeben, školní družiny a jídelny

10.00-16.00 hodin

Foyer přízemí - "živý" les, poznáváme zvuky lesa

Foyer 1. NP - keltský strom
Foyer 2. NP - chraňte naše lesy - prostorové práce
Učebna přírodopisu (2. patro) - expozice Lesů České republiky, s. p.
Učebna 4. A (přízemí) - výtvarná dílna - vyrob si svůj dárek, vyřezávání z kůry
Učebna 4. B (1. patro) - co najdeme v lese
Učebna 3. A - geografie v akci oslazená perníčky s vlastním zdobením
Učebna zeměpisu (2. patro) - expozice Lesů města Český Krumlov, s. r. o., ukázka fotografií a prací, které vznikly z několikaleté spolupráce třídy 9. B a Lesů města Český Krumlov, s. r. o., promítání filmu o kůrovci (v 10,30, 11,30, 13,30
a 14,30 hod.)
Učebna NJ, učebna AJ (3. patro) - v lese se někdy i cizí jazyk nese
Učebna informatiky (1. patro) - ročenka ZŠ T. G. Masaryka (powerpointová prezentace žáků 9. tříd)

Školní jídelna

drobné občerstvení (k ochutnání mistrovská díla maminek našich žáků)

Školní družina

ukázka prací dětí navštěvujících školní družinu

Školní dvůr

Střelba ze vzduchovky (10.00 - 16.00 hodin)

Ukázky řezání motorovou pilou s výkladem (každou celou hodinu, v 11.00, 13.00, 14.00
a 15.00 hodin)

Soutěž v ručním řezání dřeva (10.00 - 13.00 hodin, vyhlášení výsledků ve 14.00 hodin)

 

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: