aktualizováno 19. 5. 2010

Slavnosti pětilisté růže přenesou Český Krumlov do roku 1570

aktualizováno 19.05.2010

Slavnosti pětilisté růže vybírají to nejzajímavější z doby před více než čtyřmi staletími a nechávají centrum Českého Krumlova ožít touto historií. Od 18. do 20. června opět ovládne město rod posledních Rožmberků a období postmoderny na pár dní nahradí renesance. Tématem letošního ročníku je významná událost z roku 1570, kdy byl Vilém z Rožmberka jmenován nejvyšším purkrabím Českého království. K této události je figurován slavnostní historický průvod městem, ceremonie, rytířský turnaj a další historické aktivity. Přijměte pozvání do Českého Krumlova, který na víkend doslova ožije historií. Výše vstupného zůstává stejná jako v předchozích letech. V pátek a v neděli bude vstup na Slavnosti volný. Návštěvníci v historických kostýmech mají vstup zdarma po celou dobu akce. Aktualizovaný program Slavností pětilisté růže je zveřejňován na www.ckrumlov.cz/slavnosti2010.

 „Po loňských velkolepých oslavách 700 let města Český Krumlov a prezentaci průřezu několika historickými epochami Českého Krumlova se v letošním roce vracíme zpátky k  renesanci a Posledním Rožmberkům. I přestože oslavy významného jubilea města Český Krumlov jsou za námi, program bude také velmi bohatý a pestrý. Z hlavních bodů letošního již 24. ročníku bych zmínil například historický kostýmovaný průvod městem, v němž bude neseno několik originálních erbů z roku 1969, které vlastnoručně vyrobil zakladatel slavností pan Antonín Zwiefelhofer. A okolo šesti set kostýmovaných postav z řad občanů města, rytířů na koních, šermířů, vojenských jednotek, bubeníků, praporečníků, muzikantů, zástupců cechů, kejklířů nebo jokulátorů. Za zhlédnutí stojí Rytířský turnaj s tématem legendy Dělení růží nebo představení Živých šachů na téma spojení Latránu a Nového města v roce 1555. K návštěvě bych doporučil historické trhy na I. zámeckém nádvoří nebo na náměstí Svornosti. A pro zvídavější jedince je připravena exhibice vznešeného umění rytířského - tedy renesanční školy šermu španělských mistrů v zahradách pivovaru Eggenberg. Pro děti i dospělé jsou připraveny historické hry, kde vyzkouší svůj um , fištrón i fyzickou kondici. Naopak pro maminky, které hledají klidové místo a odpočinek od ruchu dnešní i renesanční doby, je připraven Mimibar v klášterní zahradě," sdělil ředitel Městského divadla Český Krumlov a spoluorganizátor slavností Jan Vozábal.

 Událost slavností - Rosa Rosensis

Ještě před vypuknutím renesančního ruchu v centru bude na zámku představena novodobá premiéra oslavné básně rodu Rožmberků od Jacoba Cantera z roku 1497 Rosa Rosensis v překladu Jakuba Šimka. Ve spolupráci s Městským divadlem Český Krumlov a Státním hradem a zámkem Český Krumlov ji představí soubor Dyškanti ve středu 16. června 2010 v Zrcadlovém sále českokrumlovského zámku.„Dramatická báseň Rosa Rosensis (růže rožmberská) nizozemského humanisty, filologa a básníka Jacoba Cantera vznikla pravděpodobně během pobytu mladého autora na rožmberském dvoře v Českém Krumlově v roce 1497 nebo 1498. Ústředním motivem je oslava rožmberské erbovní růže," upřesnil zakladatel a vedoucí souboru Dyškanti Martin Horyna, který se souborem nastudoval představení Rosa Rosensis.

Obecné informace

Vstupné na Slavnosti pětilisté růže je zdarma v pátek 18. června a v neděli 20. června. Návštěvníci v kostýmech, držitelé průkazů ZTP/P a ZTP nebo děti do 10 let mají vstupné zdarma. V sobotu 19. června bude vybíráno vstupné 200 Kč pro dospělé, 100 Kč pro studenty (držitele ISIC nebo ITIC) a 50 Kč pro děti do 15 let. V předprodeji budou prodávány zvýhodněné vstupenky pro dospělé za 150 Kč. Předprodej vstupenek zajišťuje Městské divadlo Český Krumlov, Infocentrum Český Krumlova a Unios Tourist Service.

Pořadateli Slavností pětilisté růže jsou město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov, o.p.s. a Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o. Historické trhy zajišťuje Hana Pelzová. Dramaturgii a produkci programu slavností připravuje Městské divadlo Český Krumlov.

Město Český Krumlov děkuje partnerům Slavností pětilisté růže, jimiž jsou:

  • Budějovický Budvar, n. p. (generální partner)
  • Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism (hlavní partner)
  • Grass Czech, s. r. o. (hlavní partner)
  • Hotel Bellevue Český Krumlov (partner)

 

V následujících letech se slavnosti budou konat v termínech: 17. - 19. 6. 2011; 22. - 24. 6. 2012; 21. - 23. 6. 2013; 20. - 22. 6. 2014 a 19. - 21. 6. 2015.

Mezi události 25. ročníku Slavností pětilisté růže v roce 2011 bude patřit koncert legendy keltské hudby ALANA STIVELLA a nový projekt ROŽMBERSKÉ RYTÍŘSKÉ KLÁNÍ , aneb rytíři na koních a historická hostina na rožmberském dvoře. V roce 2009 navštívilo Slavnosti pětilisté růže přes 22 tisíc návštěvníků.

Dokumenty ke stažení

Informace pro obyvatele a podnikatele k organizaci během dne Slavností (*.pdf)

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: