aktualizováno 13. 5. 2010

Městský útulek - pes CháronÚtulek zachraňuje zuboženého psa

aktuailzováno 13.05.2010

Dne 11. 5. 2010 přijala Stanice pro psy v Českém Krumlově hlášení od Městské policie Český Krumlov o volném pohybu psa na silnici číslo 157, ve směru Český Krumlov-Kaplice, který zmateně pobíhal po silnici a ohrožoval jak sebe, tak bezpečnost dopravy. Pes (rottweiler) se choval velmi plaše a při pokusech o odchyt, vběhl do lesa směrem na Drahoslavice, odkud se vydal zpátky k 5 rybníkům, kde se ztratil v hustém smrkovém porostu. Po dvou hodinách bylo přijato další oznámení od MP Český Krumlov o výskytu toulavého psa, tentokrát na druhém břehu Vltavy. Podle všeho se jednalo opět o stejného psa. Pes se přidal k náhodným chodcům, kteří venčili svého labradora. Ihned po příjezdu služby na místo nálezu psa, bylo zjištěno, že se jedná opravdu o neskutečně vyhublého rottweilera, drobnějšího vzrůstu, úplně mokrého, který se i přes poměrně pěkné počasí třásl zimou. Pes reagoval velmi přátelsky a podle všeho se na druhou stanu řeky dostal tak, že ji přeplaval, což vzhledem k jeho vyhublosti byl heroický výkon.

Pes, okamžitě po otevření odchytového auta, vskočil automaticky dovnitř a lehl si. Ještě před odjezdem z místa nálezu je kontaktován veterinář, který uděluje službě pokyny, co je třeba udělat a zajistit. Ani během transportu na útulek nebyl žádný problém a je zcela jasné že pes je na auto zvyklý.

Městský útulek - pes CháronPo příjezdu na útulek dostává jméno Charón a následuje prohlídka zdravotního stavu. Je až neskutečné, že pes ještě stojí na nohách. Má mírně zvýšenou teplotu a jeho vyhublost je mnohem horší, než se zdálo. Po každém pohlazení zůstávají v dlani chomáče chlupů. Srst je matná, z kůže se odlupují drobné strupy. Hlava je poseta desítkami klíšťat, ale jako největší problém se ukáží krvavé proleženiny v oblasti hýždí a nezhojená otevřená rána v krajině levého kyčelního kloubu. Při prohlídce tlamy je zjištěno, že pes má silný zubní kámen. Dále je v oblasti hrudníku nalezen asi 4 centimetrový váček na stopce, více nespecifikovaný a mnoho drobných ran. Na loktech jsou patrné rozsáhlé otlaky. Po prohlídce přistupujeme k odstranění klíšťat, kterých je napočítáno více než sedmdesát. I když není odstraňování parazitů zrovna příjemné, Cháron tento proces trpělivě snáší a za každé klíště je odměněn piškotem. Jedno z klíšťat má přisáté přímo v očním koutku, dalších jedenáct v ušním boltci. Po téměř hodině se zdá, že jsou všechna klíšťata odstraněna. Přistupujeme k zakapání zanícených očí a čištění uší, během něhož jsou kromě zánětu objeveny i dvě naklíčená semena zapíchnutá hlouběji v levém ušním boltci. Jedno ze semen má klíček téměř 1,5 centimetru. Ihned po vyndání semen a důkladném vyčištění uší, je na Cháronovi znát úleva a než dojde ke sklizení všech použitých pomůcek, únavou usíná..

Po celou dobu provádění všech dalších ošetřovacích procedur je pes moc hodný, chová se trpělivě a vděčně. Ochotně si nechává sahat do uší i tlamy.
Po příchodu do kotce, kde už má připravené misky s vodou, vařeným masem s rýží a matraci, následuje útok na krmivo a schoulený do klubka v mžiku usíná. Odpoledne přijížMěstský útulek - pes Chárondí veterinář, který konstatuje, že je pes ve velmi špatném stavu a provádí další vyšetření a následné ošetření. Charón klidně přijímá i aplikaci injekce. Po dvou hodinách spánku se pokoušíme pořídit fotodokumentaci, ale Cháron je velmi unavený a po chvíli si opět lehá. Za lipánka je ochoten postát pro několik málo dalších snímků, ale dál už ho nechceme trápit. Průběžně budeme přinášet jeho aktuální fotografie a doufáme, že budou mnohem veselejší, než ty současné...

Když unaveně, ale spokojeně usíná ošetřujícímu na koleni a packu si zapírá o jeho ruku, je znát, že ví, že teď už bude líp a temné, smutné a unavené kulaté oči jsou vděčné.

Doufáme, že bude mít dostatek sil se svým osudem bojovat. Vyhlašujeme tedy konkurz na hodného, milujícího a odpovědného osvojitele, který Cháronovi pomůže zapomenout na prožité hrůzy...

 

Na koho se obrátit?


Zadané podmínce nevyhovuje žádný záznam.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: