aktualizováno 13. 5. 2010

Městský útulek - pes CháronÚtulek zachraňuje zuboženého psa

aktuailzováno 13.05.2010

Dne 11. 5. 2010 přijala Stanice pro psy v Českém Krumlově hlášení od Městské policie Český Krumlov o volném pohybu psa na silnici číslo 157, ve směru Český Krumlov-Kaplice, který zmateně pobíhal po silnici a ohrožoval jak sebe, tak bezpečnost dopravy. Pes (rottweiler) se choval velmi plaše a při pokusech o odchyt, vběhl do lesa směrem na Drahoslavice, odkud se vydal zpátky k 5 rybníkům, kde se ztratil v hustém smrkovém porostu. Po dvou hodinách bylo přijato další oznámení od MP Český Krumlov o výskytu toulavého psa, tentokrát na druhém břehu Vltavy. Podle všeho se jednalo opět o stejného psa. Pes se přidal k náhodným chodcům, kteří venčili svého labradora. Ihned po příjezdu služby na místo nálezu psa, bylo zjištěno, že se jedná opravdu o neskutečně vyhublého rottweilera, drobnějšího vzrůstu, úplně mokrého, který se i přes poměrně pěkné počasí třásl zimou. Pes reagoval velmi přátelsky a podle všeho se na druhou stanu řeky dostal tak, že ji přeplaval, což vzhledem k jeho vyhublosti byl heroický výkon.

Pes, okamžitě po otevření odchytového auta, vskočil automaticky dovnitř a lehl si. Ještě před odjezdem z místa nálezu je kontaktován veterinář, který uděluje službě pokyny, co je třeba udělat a zajistit. Ani během transportu na útulek nebyl žádný problém a je zcela jasné že pes je na auto zvyklý.

Městský útulek - pes CháronPo příjezdu na útulek dostává jméno Charón a následuje prohlídka zdravotního stavu. Je až neskutečné, že pes ještě stojí na nohách. Má mírně zvýšenou teplotu a jeho vyhublost je mnohem horší, než se zdálo. Po každém pohlazení zůstávají v dlani chomáče chlupů. Srst je matná, z kůže se odlupují drobné strupy. Hlava je poseta desítkami klíšťat, ale jako největší problém se ukáží krvavé proleženiny v oblasti hýždí a nezhojená otevřená rána v krajině levého kyčelního kloubu. Při prohlídce tlamy je zjištěno, že pes má silný zubní kámen. Dále je v oblasti hrudníku nalezen asi 4 centimetrový váček na stopce, více nespecifikovaný a mnoho drobných ran. Na loktech jsou patrné rozsáhlé otlaky. Po prohlídce přistupujeme k odstranění klíšťat, kterých je napočítáno více než sedmdesát. I když není odstraňování parazitů zrovna příjemné, Cháron tento proces trpělivě snáší a za každé klíště je odměněn piškotem. Jedno z klíšťat má přisáté přímo v očním koutku, dalších jedenáct v ušním boltci. Po téměř hodině se zdá, že jsou všechna klíšťata odstraněna. Přistupujeme k zakapání zanícených očí a čištění uší, během něhož jsou kromě zánětu objeveny i dvě naklíčená semena zapíchnutá hlouběji v levém ušním boltci. Jedno ze semen má klíček téměř 1,5 centimetru. Ihned po vyndání semen a důkladném vyčištění uší, je na Cháronovi znát úleva a než dojde ke sklizení všech použitých pomůcek, únavou usíná..

Po celou dobu provádění všech dalších ošetřovacích procedur je pes moc hodný, chová se trpělivě a vděčně. Ochotně si nechává sahat do uší i tlamy.
Po příchodu do kotce, kde už má připravené misky s vodou, vařeným masem s rýží a matraci, následuje útok na krmivo a schoulený do klubka v mžiku usíná. Odpoledne přijížMěstský útulek - pes Chárondí veterinář, který konstatuje, že je pes ve velmi špatném stavu a provádí další vyšetření a následné ošetření. Charón klidně přijímá i aplikaci injekce. Po dvou hodinách spánku se pokoušíme pořídit fotodokumentaci, ale Cháron je velmi unavený a po chvíli si opět lehá. Za lipánka je ochoten postát pro několik málo dalších snímků, ale dál už ho nechceme trápit. Průběžně budeme přinášet jeho aktuální fotografie a doufáme, že budou mnohem veselejší, než ty současné...

Když unaveně, ale spokojeně usíná ošetřujícímu na koleni a packu si zapírá o jeho ruku, je znát, že ví, že teď už bude líp a temné, smutné a unavené kulaté oči jsou vděčné.

Doufáme, že bude mít dostatek sil se svým osudem bojovat. Vyhlašujeme tedy konkurz na hodného, milujícího a odpovědného osvojitele, který Cháronovi pomůže zapomenout na prožité hrůzy...

 

Na koho se obrátit?


Zadané podmínce nevyhovuje žádný záznam.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov