aktualizováno 23. 2. 2010

Politici vybojovali jistotu pro otáčivé hlediště, památkáři vydají povolení až do roku 2015

aktualizováno 23.02.2010

Národní památkový ústav uzavře s městem České Budějovice novou nájemní smlouvu na provozování otáčivého hlediště v parku Státního hradu a zámku Český Krumlov. Ministr kultury ČR Václav Riedlbauch vydáním příslušného souhlasu vyhověl společné žádosti hejtmana Jiřího Zimoly, primátora Juraje Thomy a starosty Českého Krumlova Luboše Jedličky. Ti v lednu tvrdě kritizovali současnou praxi, kdy se nájemní smlouva uzavírá vždy jen na jeden rok.

„Pro všechny příznivce otáčivého hlediště je to určitě dobrá zpráva, pro Jihočeské divadlo pak navíc jistota, že může svůj program plánovat v dlouhodobějším horizontu," reagoval na rozhodnutí ministra primátor Juraj Thoma. „Příliš však nerozumím výtce pana ministra, že jsme mu nedodali stanovisko k variantám řešení další existence otáčka," dodal Thoma s odkazem na text takzvané Tříkrálové deklarace, kterou začátkem ledna podepsal spolu s hejtmanem Zimolou a starostou Jedličkou. „V prohlášení  jsme výslovně uvedli, že trváme na stávajícím umístění otáčivého hlediště v zámeckém parku a že upřednostňujeme jeho rekonstrukci v podobě, která bude k parku více přátelská. Zbylé dvě ministerské varianty, tedy vybudování otáčka mimo zámecký park nebo realizaci finančně gigantického projektu národního centra exteriérového divadla, jsme  jednoznačně odmítli," popsal primátor společnou pozici obou měst a kraje.

Ministr Riedlbauch v dopise, který signatáři Tříkrálové deklarace obdrželi minulý týden, uvádí, že veškerá práce ministerských úředníků nenalezla na straně krajské a městských samospráv adekvátní odezvu. „V hledání jsme nikam nepostoupili. Kvůli společnému prohlášení jste mne nemuseli žádat o zpracování variant. S lítostí konstatuji, že moje snaha se neshledala na vaší straně se vstřícným pochopením," píše ministr jihočeským politikům.

S Riedlbauchovým tvrzením ovšem primátor Thoma nesouhlasí. „Někdy mám pocit, že na ministerstvu kultury řádí virus, který zasáhne každého, kdo se vydá na cestu hledání rozumného řešení celé kauzy. Přístup ministra  byl po delší době skutečně vstřícný, ale vzkazy, které z Prahy přišly jako reakce na naše lednové prohlášení, jsou pro mne nepochopitelné. Spolu s hejtmanem Zimolou a kolegou Jedličkou ctíme názor více než 130 tisíc občanů České republiky, kteří podepsali petici za záchranu otáčivého hlediště, a chceme pomoci při hledání způsobu, jak tento světový fenomén na jeho současném místě zachovat i po roce 2015. Nejprve ale bude zřejmě nutné nalézt účinnou vakcínu, která si poradí se škodlivým virem úřednického aktivismu," poznamenal s nadsázkou primátor Thoma, který doufá, že ministr Riedlbauch nepřehodnotí svůj původní záměr svolat k osudu otáčivého hlediště další jednání. To se podle původních informací ministerstva kultury mělo uskutečnit během letošního února. (CB)

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: