aktualizováno 12. 1. 2010

Seminář vědců z celého světa

12. ledna 2009

Od 10. do 29. ledna město Český Krumlov hostí více než 50 vědců a odborníků z celého světa, kteří se sem sjeli na Workshop on Molecular Evolution Europe (Evropský seminář o molekulární evoluci). Místostarostka Jitka Zikmundová pozdravila účastníky konference v pondělí 11. ledna v Městském divadle a doporučila také nejzajímavější místa Českého Krumlova, které by návštěvníci mohli ve volném čase navštívit.

Semináře se účastní 62 vysokoškolských studentů, 27 doktorandů, 10 fakultních vědců a 11 dalších odborníků z Argentiny, Austrálie, Kanady, Číny, Kolumbie, České republiky, Dánska, Egypta, Francie, Německa, Řecka, Indie, Iránu, Itálie, Kuvajtu, Nizozemí, Norska, Polska, Portugalska, Portorika, Rumunska, Srbska, Slovinska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Turecka, Velké Británie a Spojených států. Mezi témata, které by mladí vědci měli probádat patří například matematické a statistické metody analýzy dat, teorie a praxe  pravděpodobnosti ve fylogenetice a populační genetice, molekulární evoluce v organizmech nebo srovávací genomika. 

Workshop, který se poprvé odehrál v roce 1988 na území USA, uspořádali jeho organizátoři v Českém Krumlově (respektive v Evropě vůbec) podruhé, přičemž si vybrali právě Český Krumlov. Podle Michaela Cummingse z University of Maryland zvolili toto město z několika důvodů: považují ho za cenově výhodné, idylické, klidné, ekonomicky stabilní a zaujalo je centrum, které si zachovalo svou historickou podobu. „Český Krumlov leží v srdci Evropy, je dobře dopravně dostupný, nabízí kvalitní služby a Česko kladně hodnotí Transparency International, která sestavuje žebříček korupce," vypočítal Michael Cummings.

Vedení města si zájmu světových vědců cení. Jak uvedla místostarostka Jitka Zikmundová, potvrdilo se, že Český Krumlov je pro určitý typ návštěvníků zajímavý i v lednu. „Mohou město využít ke studiu a svému bádání. Ukázalo se, že pro tento typ klientely tady zázemí máme, jak divadlo, tak prelatura splňují požadovaná kritéria," doplnila Jitka Zikmundová.

Z ENCYKLOPEDIE: Molekulární evoluce je procesem evoluce DNA, RNA a proteinů. Jako vědecká disciplína se objevila v 60. letech jako odnož molekulární biologie, evoluční biologie a populační genetiky s cílem pochopit aktuální objevy ve struktuře nukleových kyselin a proteinů. 

Fotogalerie z uvítání vědců 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: