aktualizováno 17. 7. 2009

Práce na prohrábce Vltavy budou obnoveny patrně příští týden

17. července 2009

Práce na prohrábce Vltavy a na protipovodňových opatřeních v Českém Krumlově budou s ohledem na vývoj počasí obnoveny patrně již příští týden. Příznivá hydrologická situace umožňuje státnímu podniku Povodí Vltavy snížit odtok z vodní nádrže Lipno, a tím snížit průtok v řece Vltavě. Podle Martina Poláčka z Povodí Vltavy je v tuto chvíli snižován odtok z Lipna a dále bude snižován i během víkendu až na hodnotu 20 m3/s. Od pondělí 20. července se předpokládá odtok z Lipna na hodnotě 10 m3/s a v odpoledních hodinách od 13 hodin na hodnotě 20 m3/s. „To znamená, že již od pondělí 20. července by měl být průtok Českým Krumlovem ve dne 10 m3/s a v noci 20 m3/s. Tento režim bude nastaven denně až do odvolání," doplnil Poláček. Práce na protipovodňových opatřeních by měly být znovu obnoveny od pondělí 20. července.

Práce na stavbě byly pozastaveny 23. června z důvodu zvýšeného průtoku vody ve Vltavě a povodňové aktivitě řeky. Původní odhady z minulého týdne předpokládaly obnovení prací na prohrábce řeky a zpevňování břehů od 1. srpna. Hydrometeorologický vývoj patrně umožní termín uspíšit.

„I přesto, že práce na protipovodňových opatřeních ve městě nebyly dokončeny, když na řece nastala povodňová aktivita, centru Českého Krumlova stavební úpravy řeky pomohly. Například v Rybářské ulici se Vltava díky hlubšímu korytu nevylila z břehů a nezatopila přízemí některých domů. Až budou protipovodňová opatření kompletní, budou ochráněny i další lokality ve městě a efekt protipovodňových opatření se projeví ve větším měřítku," sdělil starosta Luboš Jedlička.

Protipovodňová opatření prvních dvou etap (prohrábka a zpevnění svahů) byla zahájena 4. května 2009, příprava stavby začala o dva týdny dříve. Investice těchto dvou etap si vyžádají 86 milionů Kč. Investorem je státní podnik Povodí Vltavy. Realizátorem stavebních prací je společnost Zvánovec, a.s. Povinnost pečovat o koryta vodních toků, odstraňovat překážky odtoku vody a zajišťovat úpravu koryt stanovuje správcům toků zákon o vodách. Průběžně aktualizované informace o úpravě koryta a prohrábce řeky Vltavy jsou k dispozici na webových stránkách www.ckrumlov.cz/vltava. (ja)

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: