aktualizováno 16. 7. 2009

Medvíďata získala stříbro v prestižní mezinárodní soutěži ...aneb další úspěch českokrumlovského dětského sboru

16. července 2009

Sedmidenní putování pěveckého sboru Medvíďata ZUŠ Č. Krumlov do zahraničí začalo v sobotu 4.7. večer nočním cestováním přes Německo do překrásného (a také na seznam UNESCO zapsaného) belgického města Bruggy. Poté pokračovalo naloděním na trajekt z francouzského města Calais do anglického Doveru (tahle plavba byla pro mnohé z nás premiérou i velkým zážitkem zároveň) a po dalších kilometrech dálnice ve Velké Británii jsme 5.7. večer dorazili do Londýna. Ten jsme si díky bydlení poblíž centra města mohli užít krásně „po svých" - celé pondělí 6.7. jsme obdivovali řadu pamětihodností podél toku řeky Temže od Tower Bridge až po Houses of Parliament s Big Benem a novou dominantou města London Eye.

Sedmého července po ránu se všech 52 účastníků našeho zájezdu nasoukalo do autobusu řízeného dvěma sympatickými řidiči RAMVEJ BUS s.r.o.  a hurá z přelidněného uspěchaného Londýna do neznámé zelené krajiny waleské.

Půvabné městečko Llangollen v severní části Walesu nás vřele uvítalo slavnostním průvodem více než 5000 účastníků (town parade) již 53. mezinárodního soutěžního festivalu LLANGOLLEN INTERNATIONAL MUSICAL EISTEDDFOD (7.-12.7.2009). Úžasnou atmosféru zahajovacího ceremoniálu podtrhly davy přátelsky se usmívajících místních rodáků i pestrobarevně oděné skupiny účinkujících z 29 zemí celého světa (z ČR zde soutěžilo celkem 6 souborů).

Po tři dny jsme pak mohli vychutnávat atmosféru jedné z nejsympatičtějších, ale také nejprestižnějších mezinárodních hudebních soutěží - ruch jako ve včelím úle: sboristi a sbormistři, sólisté, tanečníci a hosté z různých koutů světa, všude byl slyšet přímý přenos    ze soutěžního pódia, venku ozvěna dalších vystoupení na 3 pódiích... areál určený pouze pro festivalové dění včetně obřího stanu pro asi 3000 diváků byl zaplněn hudebními nadšenci        i odborníky a navíc obklopen řadou stánků nabízejících všechno možné... Slyšeli a viděli jsme nejlepší světové sbory i excelentní sólová vystoupení a s údivem i vděčností pozorovali vždy ochotné a vstřícné organizátory...pro nás nevídaný zážitek!

K tomu všemu jsme navíc byli ubytováni v romantickém prostředí staré venkovské soukromé školy a zažili typické anglické snídaně se slaninou, opečeným rajčetem, vajíčky, toasty a červenými fazolemi!

Ale zpět k soutěžnímu klání, které probíhalo celkem ve 4 sekcích zahrnujících dohromady 28 kategorií rozdělených podle věku i zaměření.

Našich 13 mužských a 35 ženských „medvědích" hlasů ve věku 14 až 26 let pod vedením sbormistra Lukáše Holce a za klavírního doprovodu Olgy Reichlové a Mileny Zuntové podalo    v každém ze tří soutěžních vystoupení poctivě nacvičený, muzikantsky vyzrálý a velmi soustředěný (dalo by se říci životní) výkon, za který všichni zaslouží obrovskou pochvalu!

V kategorii starších dětských sborů (14 až 18 let) jsme pak mezinárodní porotu okouzlili natolik, že nám v konkurenci dalších 15 těles udělila 2.cenu za provedení skladeb Fašank   a Dona nobis pacem  českých autorů Luboše Fišera a Antonína Tučapského.  Hodnocení zde není jako na jiných soutěžích pásmové (tzn. že část sborů je zařazena do zlatého, část do stříbrného a zbytek do bronzového pásma), a tak nám obrovskou radost udělal nejen zisk jedné ze tří cen, ale i počet 182 získaných bodů, který byl jen o jeden nižší než u vítězů - také dětského sboru z ČR.

Radost a nadšení nebralo konce, slzy dojetí i štěstí z nečekaného úspěchu byly následně umocněny natáčením pro BBC rozhlas a 3 televizní stanice, z nichž ta festivalová s Medvíďaty ještě před zájezdem natočila videoklip v prostředí Č.Krumlova. (www.llangollen.tv - Highlights - Meeting Medvíďata / Participants - Medvíďata - Profile - Gallery - Videos)

Celý tento pestrý, zajímavý, inspirativní a nečekaně úspěšný zahraniční zájezd Medvíďat     by nebyl možný bez pomoci a podpory ze strany ZUŠ Č.Krumlov a Sdružení rodičů a přátel českokrumlovského dětského sboru, kterým patří náš dík.

Za finanční podporu této akce vděčíme Ministerstvu kultury ČR, Nadaci barokního divadla zámku Č.Krumlov a městu Český Krumlov.               

sbormistr Mgr. Lukáš Holec

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: