aktualizováno 16. 7. 2009

Medvíďata získala stříbro v prestižní mezinárodní soutěži ...aneb další úspěch českokrumlovského dětského sboru

16. července 2009

Sedmidenní putování pěveckého sboru Medvíďata ZUŠ Č. Krumlov do zahraničí začalo v sobotu 4.7. večer nočním cestováním přes Německo do překrásného (a také na seznam UNESCO zapsaného) belgického města Bruggy. Poté pokračovalo naloděním na trajekt z francouzského města Calais do anglického Doveru (tahle plavba byla pro mnohé z nás premiérou i velkým zážitkem zároveň) a po dalších kilometrech dálnice ve Velké Británii jsme 5.7. večer dorazili do Londýna. Ten jsme si díky bydlení poblíž centra města mohli užít krásně „po svých" - celé pondělí 6.7. jsme obdivovali řadu pamětihodností podél toku řeky Temže od Tower Bridge až po Houses of Parliament s Big Benem a novou dominantou města London Eye.

Sedmého července po ránu se všech 52 účastníků našeho zájezdu nasoukalo do autobusu řízeného dvěma sympatickými řidiči RAMVEJ BUS s.r.o.  a hurá z přelidněného uspěchaného Londýna do neznámé zelené krajiny waleské.

Půvabné městečko Llangollen v severní části Walesu nás vřele uvítalo slavnostním průvodem více než 5000 účastníků (town parade) již 53. mezinárodního soutěžního festivalu LLANGOLLEN INTERNATIONAL MUSICAL EISTEDDFOD (7.-12.7.2009). Úžasnou atmosféru zahajovacího ceremoniálu podtrhly davy přátelsky se usmívajících místních rodáků i pestrobarevně oděné skupiny účinkujících z 29 zemí celého světa (z ČR zde soutěžilo celkem 6 souborů).

Po tři dny jsme pak mohli vychutnávat atmosféru jedné z nejsympatičtějších, ale také nejprestižnějších mezinárodních hudebních soutěží - ruch jako ve včelím úle: sboristi a sbormistři, sólisté, tanečníci a hosté z různých koutů světa, všude byl slyšet přímý přenos    ze soutěžního pódia, venku ozvěna dalších vystoupení na 3 pódiích... areál určený pouze pro festivalové dění včetně obřího stanu pro asi 3000 diváků byl zaplněn hudebními nadšenci        i odborníky a navíc obklopen řadou stánků nabízejících všechno možné... Slyšeli a viděli jsme nejlepší světové sbory i excelentní sólová vystoupení a s údivem i vděčností pozorovali vždy ochotné a vstřícné organizátory...pro nás nevídaný zážitek!

K tomu všemu jsme navíc byli ubytováni v romantickém prostředí staré venkovské soukromé školy a zažili typické anglické snídaně se slaninou, opečeným rajčetem, vajíčky, toasty a červenými fazolemi!

Ale zpět k soutěžnímu klání, které probíhalo celkem ve 4 sekcích zahrnujících dohromady 28 kategorií rozdělených podle věku i zaměření.

Našich 13 mužských a 35 ženských „medvědích" hlasů ve věku 14 až 26 let pod vedením sbormistra Lukáše Holce a za klavírního doprovodu Olgy Reichlové a Mileny Zuntové podalo    v každém ze tří soutěžních vystoupení poctivě nacvičený, muzikantsky vyzrálý a velmi soustředěný (dalo by se říci životní) výkon, za který všichni zaslouží obrovskou pochvalu!

V kategorii starších dětských sborů (14 až 18 let) jsme pak mezinárodní porotu okouzlili natolik, že nám v konkurenci dalších 15 těles udělila 2.cenu za provedení skladeb Fašank   a Dona nobis pacem  českých autorů Luboše Fišera a Antonína Tučapského.  Hodnocení zde není jako na jiných soutěžích pásmové (tzn. že část sborů je zařazena do zlatého, část do stříbrného a zbytek do bronzového pásma), a tak nám obrovskou radost udělal nejen zisk jedné ze tří cen, ale i počet 182 získaných bodů, který byl jen o jeden nižší než u vítězů - také dětského sboru z ČR.

Radost a nadšení nebralo konce, slzy dojetí i štěstí z nečekaného úspěchu byly následně umocněny natáčením pro BBC rozhlas a 3 televizní stanice, z nichž ta festivalová s Medvíďaty ještě před zájezdem natočila videoklip v prostředí Č.Krumlova. (www.llangollen.tv - Highlights - Meeting Medvíďata / Participants - Medvíďata - Profile - Gallery - Videos)

Celý tento pestrý, zajímavý, inspirativní a nečekaně úspěšný zahraniční zájezd Medvíďat     by nebyl možný bez pomoci a podpory ze strany ZUŠ Č.Krumlov a Sdružení rodičů a přátel českokrumlovského dětského sboru, kterým patří náš dík.

Za finanční podporu této akce vděčíme Ministerstvu kultury ČR, Nadaci barokního divadla zámku Č.Krumlov a městu Český Krumlov.               

sbormistr Mgr. Lukáš Holec

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov