aktualizováno 26. 6. 2009

V Českém Krumlově se očekává rozlití Vltavy

26. června 2009

V Českém Krumlově se dnes očekává rozlití Vltavy a lokální zatopení sklepů v centru města. V tuto chvíli (8:00) nedosahuje Vltava povodňového stupně (poklesl na 1 cm pod něj). Podle informací z Povodí Vltavy se předpokládá další nárůst hladiny Vltavy v Českém Krumlově, protože Lipno začne odpouštět o 10 m3/s vody více kvůli své téměř 98% naplněnosti. V historickém centru Českého Krumlova jsou nejvíce ohroženy ulice Parkán, Ostrov - Na Ostrově a ulice Rybářská. V lokalitě Parkán byly instalovány pytlové zábrany. Do Rybářské ulice přistavilo město kontejner s pískovými zátarasy (pytle), kde si je obyvatelé mohou dle potřeby vzít a rozmístit na ochranu svých domů. Městská policie neustále monitoruje vodní toky a je připravena zasáhnout. Povodňové zpravodajství je k dispozici přímo na webových stránkách města pod tímto odkazem nebo na webovém portálu Povodí Vltavy.

Povodí Vltavy důrazně nedoporučuje vodákům vstupovat na řeku. Nedoporučuje se ani pohybovat v blízkosti toků - hrozí stržení proudem. Nedoporučuje se parkovat vozidla v blízkosti vodních toků. Město prosí zejména obyvatele žijící v okolí vodních toků o bdělost, o odklizení splavného materiálu v okolí řek a doporučuje ve vlastním zájmu zabezpečit majetek ve spodních patrech (sklepích) nemovitostí, do nichž by se mohla dostat voda a zabezpečení majetku na pozemcích u řeky. Město doporučuje také zabezpečit zvířata, která mohou být na uzavřených pozemcích v blízkosti vodních toků a neměla by šanci před vodou utéct. V případě problémů nebo ohrožení kontaktujte bezplatnou linku 156 Městské policie Český Krumlov.

Včera ve 21 hodin dosáhla Vltava v Českém Krumlově prvního stupně povodňové aktivity (SPA), stupně bdělosti. Lokálně byly zatopeny sklepní prostory některých nemovitostí ve Spolí. K domům byly dopraveny pytlové zátarasy. Polečnice znovu dosáhla 1. SPA ve 22 hodin. Polečnice je v ranních hodinách stále na 1. stupni povodňové aktivity. Kulminace nastala kolem 4. hodiny ranní, kdy hraničila se stupněm pohotovosti, zatím jej nedosáhla. V tuto chvíli voda na Polečnici opadá.

Práce na prohrábce Vltavy a na protipovodňových opatřeních v Českém Krumlově jsou od úterý 23. června pozastaveny.

Předpověď počasí podle Českého hydrometeorologického ústavu

Předpověď na pátek 26. 6. 2009       

Situace: Počasí u nás ovlivňuje tlaková níže se středem nad Balkánským poloostrovem.

Počasí: Ráno a dopoledne oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Odpoledne a večer oblačno s přeháňkami a bouřkami. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 st., v 1000 m na horách kolem 17 st.C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí. 

UPOZORNĚNÍ: V bouřkách se ojediněle mohou vyskytnout přívalové srážky, nárazový vítr a kroupy.

Tlaková tendence: slabý pokles

Předpověď na noc a sobotu 27. 6. 2009

Situace: Počasí u nás bude i nadále ovlivňovat tlaková níže se středem nad Balkánským poloostrovem.

Počasí v noci: Oblačno, místy přeháňky a bouřky. K ránu ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 17 až 13 st.C. Slabý severní vítr 2 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Tlaková tendence: slabý vzestup

Počasí přes den: Oblačno s přeháňkami, místy bouřky. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 st.C. Mírný severní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

UPOZORNĚNÍ: V bouřkách se ojediněle mohou vyskytnout přívalové srážky, nárazový vítr a kroupy.

Tlaková tendence: setrvalý stav

 

ODKAZ: Povodňové zpravodajství města Český Krumlov

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov