aktualizováno 26. 6. 2009

V Českém Krumlově se očekává rozlití Vltavy

26. června 2009

V Českém Krumlově se dnes očekává rozlití Vltavy a lokální zatopení sklepů v centru města. V tuto chvíli (8:00) nedosahuje Vltava povodňového stupně (poklesl na 1 cm pod něj). Podle informací z Povodí Vltavy se předpokládá další nárůst hladiny Vltavy v Českém Krumlově, protože Lipno začne odpouštět o 10 m3/s vody více kvůli své téměř 98% naplněnosti. V historickém centru Českého Krumlova jsou nejvíce ohroženy ulice Parkán, Ostrov - Na Ostrově a ulice Rybářská. V lokalitě Parkán byly instalovány pytlové zábrany. Do Rybářské ulice přistavilo město kontejner s pískovými zátarasy (pytle), kde si je obyvatelé mohou dle potřeby vzít a rozmístit na ochranu svých domů. Městská policie neustále monitoruje vodní toky a je připravena zasáhnout. Povodňové zpravodajství je k dispozici přímo na webových stránkách města pod tímto odkazem nebo na webovém portálu Povodí Vltavy.

Povodí Vltavy důrazně nedoporučuje vodákům vstupovat na řeku. Nedoporučuje se ani pohybovat v blízkosti toků - hrozí stržení proudem. Nedoporučuje se parkovat vozidla v blízkosti vodních toků. Město prosí zejména obyvatele žijící v okolí vodních toků o bdělost, o odklizení splavného materiálu v okolí řek a doporučuje ve vlastním zájmu zabezpečit majetek ve spodních patrech (sklepích) nemovitostí, do nichž by se mohla dostat voda a zabezpečení majetku na pozemcích u řeky. Město doporučuje také zabezpečit zvířata, která mohou být na uzavřených pozemcích v blízkosti vodních toků a neměla by šanci před vodou utéct. V případě problémů nebo ohrožení kontaktujte bezplatnou linku 156 Městské policie Český Krumlov.

Včera ve 21 hodin dosáhla Vltava v Českém Krumlově prvního stupně povodňové aktivity (SPA), stupně bdělosti. Lokálně byly zatopeny sklepní prostory některých nemovitostí ve Spolí. K domům byly dopraveny pytlové zátarasy. Polečnice znovu dosáhla 1. SPA ve 22 hodin. Polečnice je v ranních hodinách stále na 1. stupni povodňové aktivity. Kulminace nastala kolem 4. hodiny ranní, kdy hraničila se stupněm pohotovosti, zatím jej nedosáhla. V tuto chvíli voda na Polečnici opadá.

Práce na prohrábce Vltavy a na protipovodňových opatřeních v Českém Krumlově jsou od úterý 23. června pozastaveny.

Předpověď počasí podle Českého hydrometeorologického ústavu

Předpověď na pátek 26. 6. 2009       

Situace: Počasí u nás ovlivňuje tlaková níže se středem nad Balkánským poloostrovem.

Počasí: Ráno a dopoledne oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Odpoledne a večer oblačno s přeháňkami a bouřkami. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 st., v 1000 m na horách kolem 17 st.C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí. 

UPOZORNĚNÍ: V bouřkách se ojediněle mohou vyskytnout přívalové srážky, nárazový vítr a kroupy.

Tlaková tendence: slabý pokles

Předpověď na noc a sobotu 27. 6. 2009

Situace: Počasí u nás bude i nadále ovlivňovat tlaková níže se středem nad Balkánským poloostrovem.

Počasí v noci: Oblačno, místy přeháňky a bouřky. K ránu ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 17 až 13 st.C. Slabý severní vítr 2 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Tlaková tendence: slabý vzestup

Počasí přes den: Oblačno s přeháňkami, místy bouřky. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 st.C. Mírný severní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

UPOZORNĚNÍ: V bouřkách se ojediněle mohou vyskytnout přívalové srážky, nárazový vítr a kroupy.

Tlaková tendence: setrvalý stav

 

ODKAZ: Povodňové zpravodajství města Český Krumlov

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: