aktualizováno 23. 1. 2009

Horní ulice, hřiště na Plešivci a kašna v soutěži PRESTA jižní Čechy

23. ledna 2009

Hned tři stavby přihlásilo v lednu město Český Krumlov do soutěžní přehlídky PRESTA jižní Čechy, která hodnotí stavby z let 2006 - 2008. O titul prestižní stavby jižních Čech se uchází stavba dětského hřiště Smart Us u Základní školy Plešivec, rekonstrukce Horní ulice a rekonstrukce barokní kašny a morového sloupu na náměstí Svornosti. Výsledky soutěže, jejímž vyhlašovatelem je českobudějovická pobočka Českého svazu stavebních inženýrů, budou vyhlášeny na reprezentačním večeru stavbařů 2. dubna 2009 v Písku. Po skončení soutěže může veřejnost zhlédnout prezentační panely jednotlivých staveb na putovních výstavách.

Přehlídka hodnotí stavby z let 2006 - 2008 v pěti kategoriích: občanské a průmyslové stavby, rodinné doby a bytové stavby, vodohospodářské a ekologické stavby, dopravní a ostatní inženýrské stavby nebo ostatní. Jejím cílem je podle Českého svazu stavebních inženýrů prezentovat současné stavby v jihočeském regionu. „Chceme představit charakteristickou jihočeskou výstavbu z různých úhlů pohledů, na jedné straně kompletní architektonicko-stavební řešení stavby a na druhé straně funkci stavby, osobité vybrané části stavby, kvalitu provedení, kvalitu technického řešení," uvedl předseda oblastní pobočky Jan Jelínek. 

Kvalitu soutěžících staveb posoudí odborná porota. „Hlavními kritérii hodnocení bude úroveň (kvalita) vlastního provedení stavby nebo ucelené vybrané části, kvalita projektového, architektonického, technického řešení a splnění účelu stavby," sdělil vedoucí odboru investic Lumír Luštický. V každé kategorii získá nejlépe hodnocená stavba Titul PRESTA - prestižní stavba jižních Čech 2006 - 2008. Další vybrané stavby v každé kategorii získají Čestná uznání PRESTA.

Nad akcí převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje, který udělí i cenu hejtmana - INSPIRA, zaměřenou na inspirativní řešení v oblasti kultury a rozvoje výstavby obcí. „Tato cena hodnotí výstavbu se zvláštním přínosem pro jihočeský region. Například stavby, které vedou ke zvýšení životní úrovně obyvatel, jako regenerace panelových domů, sídlišť, průmyslových areálů, obnova historických památek, infrastruktury, inženýrské a ekologické stavby," doplnil Jelínek.

 

Bodový souhrn informací o přihlášených stavbách

Hřiště Smart Us u Základní školy Plešivec v Českém Krumlově

 • kategorie: občanské stavby
 • projektant a zhotovitel: Onyx wood spol. s r.o., Prachatice
 • charakteristika stavby: Návrh a realizace unikátního venkovního dětského hřiště finské firmy Lappset, sdružující aktivní pohyb dětí a hraní si na počítači. Jde o pilotní projekt, kdy systém umožňuje dětem hrát si s počítačem, programovat vlastní aplikace a hry a hlavně se při tom všem aktivně hýbat. Unikátní výhodou systému je propojení všech vybudovaných dětských hřišť po celé Evropě prostřednictvím internetu na server Smart Us. Toto umožňuje soutěžení mezi jednotlivými hřišti a hráči mezinárodně. Navíc to umožňuje i hráčům hrát na libovolných hřištích na svůj účet.

Rekonstrukce Horní ulice v Českém Krumlově

 • kategorie: dopravní stavby
 • projektantka: Ing. akad. arch. Hana Zachová, Praha 3
 • zhotovitel: Povltavská stavební společnost spol. s r. o., Český Krumlov
 • charakteristika stavby: Generální rekonstrukce povrchů a některých inženýrských sítí na hlavní přístupové komunikaci do historického centra města. Stavba náročná na koordinaci s provozy všech hotelových a restauračních zařízení, městskými slavnostmi apod.

Rekonstrukce barokní kašny a morového sloupu na náměstí Svornosti v Českém Krumlově

 • kategorie: ostatní stavby
 • projektant: DOMUS ATELIER, Ing. arch. Miroslav Tupý, České Budějovice
 • zhotovitel: Brisamm spol. s r. o., České Budějovice
 • charakteristika stavby:  Celková rekonstrukce velmi cenné nemovité památky umístěné v samotném středu Městské památkové rezervace Český Krumlov.

Vyhlašovatelem soutěžní přehlídky PRESTA je Český svaz stavebních inženýrů, oblastní pobočka České Budějovice a spoluvyhlašovateli jsou Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě - oblastní pobočka České Budějovice, Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR, Česká komora architektů a Jihočeský kraj. Více informací o soutěži ze strany vyhlašovatele můžete získat na webových stránkách Českého svazu stavebních inženýrů http://www.cssi-cr.cz (konkrétně http://www.cssi-cr.cz/presta/Presta06-08.asp?oblast=2).

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: