aktualizováno 17. 12. 2008

Psí Vánoce a zlatá adventní neděle v Českém Krumlově

 

17. prosince 2008

Poslední víkend před Štědrým dnem bude v Českém Krumlově patřit oslavě tzv. Psích Vánoc v městském útulku pro opuštěná zvířata. Zlatá adventní neděle přivítá na náměstí Svornosti zpěváky všech věkových kategorií. V předvečer Štědrého dne se na náměstí odehraje oblíbený živý betlém a štědrodenní dopoledne bude patřit Medvědům v hradním příkopu. V uplynulém týdnu byla dokončena i vánoční výzdoba. Město Český Krumlov srdečně zve všechny na bohatý vánoční program.

Vánoční výzdoba

Český Krumlov už má kompletní vánoční výzdobu. V uplynulém týdnu se v ulicích centra rozmístilo více než 100 malých vánočních stromků s přírodními ozdobami. „Chtěla bych apelovat na to, aby lidé stromky nepřenášeli a nepřesouvali, například před své provozovny. Také bychom byli rádi, kdyby se nám podařilo zachovat výzdobu ve městě mimo dosah řádění vandalů," sdělila vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Vlasta Horáková.

Historické centrum je tradičně ozdobeno staročeskými motivy a decentními světelnými prvky ve tvaru hvězd nebo sněhových vloček. Na oplocení Seminární zahrady a prelatury v Horní ulici jsou umístěny vánoční girlandy, stejně tak i na Zámeckých schodech a u sochy na Lazebnickém mostě. „Vánoční smrk na náměstí pochází letos z Hořic na Šumavě, za což patří Hořickým dík a pozvání na adventní návštěvu," doplnila Vlasta Horáková.

Nového vánočního osvětlení se letos dočkala Objížďková silnice od Porákova mostu ke škole sv. Anežky. Stejně jako vloni jsou slavnostně nasvíceny i další hlavní komunikace - ulice Budějovická, Pod Kamenem a Chvalšinská. Na zkrášlení města bylo z rozpočtu vyčleněno 300 tisíc Kč a dalších 150 tisíc Kč věnovali sponzoři.

Prvky světelné výzdoby jsou vyrobeny z tzv. LED diod, které mají ve srovnání s běžnými žárovkami desetkrát nižší spotřebu elektrické energie. „Můžeme říci, že přestože rozšiřujeme světelnou vánoční výzdobu, jednáme přitom ekologický. Žárovky s vysokou spotřebou nahrazujeme za úsporná svítidla," doplnila vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství.

 

Přijměte pozvání na následující akce:

pátek 19. prosince

PSÍ VÁNOCE

Ani o Vánocích a během adventu se v Českém Krumlově nezapomíná na potřebné. Městský úřad Český Krumlov provozuje psí útulek a na Vánoce se snaží jeho obyvatelům zpestřit „psí život". Oficiální Psí Vánoce jsou naplánovány na 19. prosince.  Opuštěným zvířatům mohou lidé přinést krmení nebo přispět přímo i finančně buď v útulku, nebo na bankovní konto 19-221 241/0100, V.S. 9619. Na Psí Vánoce pořádá sbírku i školská rada při Základní škole T. G. Masaryka v Českém Krumlově ve spolupráci s pedagogickým sborem. Příspěvky přebírá paní učitelka Zlatuše Petříková.

 

neděle 21. prosince

V Městském divadle mohou zájemci zhlédnout pohádku Tři zlaté vlasy děda vševěda v podání Českokrumlovské scény. Představení začíná v 15:00.

Od 17:00 pořádá Městské divadlo Český Krumlov akci s názvem Zpívání u vánočního stromu. Českokrumlovský skupina a hosté se sejdou na náměstí Svornosti, aby si zazpívali vánoční písně a koledy.

  

úterý 23. prosince

ŽIVÝ BETLÉM

Na náměstí Svornosti se koná od 16:30 a od 18:00 živý betlém. Biblický živý obraz se zpěvy vánočních koled, v němž účinkují občané a soubory města Český Krumlov, je oblíbenou akcí.

 

středa 24. prosince

ŠTĚDRÝ DEN

Na I. zámeckém nádvoří Státního hradu a zámku Český Krumlov propuknou od 10:00 Medvědí Vánoce. Chybět nebude ani medvědář Míša Černý a jeho přátelé a hudební formace Kapka.

Adventní program je stejně jako v předchozích letech soustředěn na víkendy, obzvlášť na neděle. „Snažili jsme se toto nejhezčí období v roce zpestřit zejména pro obyvatele Českého Krumlova. Víkendový program v centru města je ideální příležitostí pro setkávání všech obyvatel Českého Krumlova, ale i okolních obcí. Je to možnost, jak se sejít, pokochat se adventním programem, projít si vyzdobené město a odpočinout si od předvánočního shonu," sdělil ředitel městského divadla Jan Vozábal. Na náměstí nebudou chybět tradiční trhy s vánočními perníky, svařeným vínem a medovinou. V letošním roce mohou zájemci poznat i nabídku národních produktů značky KLASA a generálního partnera Adventu a Vánoc 2008 v Českém Krumlově Budějovického Budvaru.

Podrobné informace k programu v Českém Krumlově naleznete na www.ckrumlov.cz/advent2008

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov