aktualizováno 25. 8. 2008

25. srpna 2008

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se v tomto roce uskutečnil od 18. července do 23. srpna v unikátních prostředích Českého Krumlova a jeho okolí. Téměř 13 tisíc posluchačů si vyslechlo 26 koncertů, vycházejících především z klasické hudby, ale zastoupeny byly i jiné hudební žánry, jazz, rock, muzikál a folklór. Na koncertních pódiích 17. ročníku se představila plejáda vynikajících osobností hudebního světa. Někteří z nich jsou známí ve světě, ale do České republiky často nepřijíždějí a někteří k nám přijeli vůbec poprvé.

Nejdelší letní hudební přehlídku u nás zahájil operní galakoncert na letní Jízdárně v zámecké zahradě (18. července). Slavné árie na téma Láska a smrt ve světové opeře zazpívali Alison Bolshoi - soprán (USA), Richard Zeller - baryton (USA) a Erick Jordan - bas (USA) v doprovodu Pražské komorní filharmonie, pod taktovkou Daniela Raiskina (Holandsko).

Úspěšnou novinkou 17. ročníku byla série šesti představení Verdiho opery Síla osudu na otáčivém hledišti (18. - 23. července), kterou festival připravil ve spolupráci s Jihočeským divadlem. Předpremiéry 18. 7., premiéry 19. 7. a reprízy 21. 7. se účastnili hosté z Metropolitní opery v New Yorku, dirigent John Keenan (USA) a tenorista Raúl Melo (USA) a z Jižní Koreje přijela sopranistka Kyunghye La.

Komorní koncerty a recitály se již tradičně uskutečnily v Maškarním sále krumlovského zámku.
Nevšední hudební zážitky přineslo vystoupení Filharmonického komorního orchestru (19. července) s dirigentem Kerry Strattonem (Kanada), držitelem cen Gratis Agit Award a Jan Masaryk Award. Houslová sóla zahráli mladí virtuosové, kteří už získali mezinárodní úspěchy: Barbora Kolářová (ČR), Michal Sedláček (ČR), Petra Vilánková (ČR), Markéta Janoušková (ČR) a Ui-Youn Hong (Jižní Korea). S dobovou interpretací barokní hudby se představil Ensemble Inégal (24.července) a 14. srpna zde vystoupilo Stamicovo kvarteto. Klavírní recitál přednesla 31.července laureátka významné mezinárodní soutěže Concours Géza Anda, Hisako Kawamura (Japonsko) a 13. srpna pak jeden z nejlepších českých pianistů, Martin Kasík. V Maškarním sále byl také 21.srpna koncert světoznámého kytarového dua, Katona Twins (SRN).

Součástí festivalu byl 27.července varhanní recitál Angela Castalda (Itálie) v Klášterním kostele ve Zlaté Koruně a v kostele svatého Víta v Českém Krumlově zazněl společný zpěv literátského bratrstva a žákovského sboru (10.srpna), zrekonstruovaný podle původních pramenů pocházejících ze jmenovaného kostela, v podání souboru Fraternitas Litteratorum (ČR) a chlapeckého sboru Bonifantes (ČR).

Více jak polovina festivalových večerů byla naplánována do plenérového prostředí. Kvůli rozmarům počasí však musely být některé přeloženy "pod střechu", a tak si koncert souboru Vivaldi Orchestra Praga (15. srpna) a jazzové legendy Bobby Shew (16. srpna) vyslechli návštěvníci v zámecké Jízdárně. Vystoupení rakouského komorního orchestru Spirit of Europe (25. července) v Zahradě Kooperativy přerušila prudká průtrž mračen. V oblíbené Pivovarské zahradě se uskutečnil Řecký večer (26. července), a měl i přes občasný slabý déšť velký úspěch. Návštěvníci se seznámili s národní hudbou, v podání Marthy a Teny Elefteriadu, kapely Nissos (Řecko) a tanečního souboru Lyceum (Řecko), a také se sami přidávali k tanci a ochutnávali řecké speciality a nápoje. Na koncert "oskarové" dvojice, Markéty Irglové (ČR) a Glena Hansarda (Irsko) 2. srpna přišlo na tři tisíce posluchačů. Nadšení vzbudila i Noc na Broadway (9. srpna) v podání broadwayských muzikálových hvězd, Debbie Gravitte (USA), Jan Horvath (USA) a Douga LaBrecque (USA). Moravskou filharmonií Olomouc dirigoval Randall Craig Fleischer (USA).

Do zámecké Jízdárny byly naplánovány dva koncerty. 1. srpna zde vystoupila Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Charlesem Olivierim-Munroem (Kanada), držitelem první ceny v oboru dirigování v mezinárodní soutěži "Pražské jaro" v roce 2000 a první dámou klarinetu, Sharon Kam (SRN). Během večera zaznělo i dílo v zahraničí žádaného současného skladatele Herberta Williho (Rakousko).
Hvězdou závěrečného koncertu (23. srpna) byl flétnista, Sir James Galway (Velká Británie), jehož zářná kariéra přivedla až do Buckinghamského Paláce. V Českém Krumlově se představil společně se svou manželkou, Lady Jeanne Galway (USA). Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídil Vladimír Válek (ČR).

18. ročník MHF ČK se uskuteční v příštím roce od 17. července do 22. srpna 2009.
"Hlavní koncerty jsou již naplánovány a věřte, že budou velmi atraktivní", říká ředitel festivalu Jaromír Boháč a pokračuje: "Město Český Krumlov oslaví v příštím roce významné jubileum, 700 let od svého založení. Náš festival i my samotní nemůžeme takovéto významné výročí přehlédnout. Hned začátkem září proběhne zásadní schůzka, na které se společně s představiteli města domluvíme jak si představují oslavu a který významný festivalový koncert bude této události věnován. Věřím, že kolem 20. září vám budeme moci konkretizovat hlavní festivalové hvězdy a termíny, ve kterých na festivalu vystoupí."

Další informace o festivalu a jeho partnerech najdete na webových stránkách www.festivalkrumlov.cz

Festival by se nemohl uskutečnit bez finančních a mediálních partnerů.

Velmi si ceníme, že festival pravidelně podporují:

Generální partner Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
Hlavní partneři E.ON Česká republika, s.r.o., Česká spořitelna, a.s., ČEPS, a.s., České radiokomunikace
Partneři Budějovický Budvar, n.p., Bohemia Sekt a.s.
Mediální partneři Český rozhlas, Ekonomický týdeník Euro, Deník, JCDecaux ,
Česká Unigrafie, a.s., Česká informační agentura, TV RTA jižní Čechy, Internet info
Oficiální dopravce Porsche České Budějovice

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Jihočeského kraje a města Český Krumlov.
Svým jménem ho zaštítil prezident ČR, ministr kultury, ministr zahraničí, ministr průmyslu a obchodu, hejtman Jihočeského kraje a velvyslanci zemí zúčastněných interpretů.
Hlavním pořadatelem festivalu je agentura Auviex, s.r.o., spolupořadateli Národní památkový ústav České Budějovice a Společnost Mezinárodní hudební festival Český Krumlov.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: