aktualizováno 1. 7. 2008

Tisková zpráva

1. července 2008

Letošní Mezinárodní hudební festival Český Krumlov bude pokračovat v nastavené linii předešlých let a svým návštěvníkům nabídne od 18. července do 23. srpna v unikátních prostředích Českého Krumlova a jeho okolí 26 výjimečných večerů, vycházejících především z klasické hudby, ale zastoupeny jsou i další hudební žánry, jazz, rock, muzikál a folklór. Organizátoři festivalu každoročně představují posluchačům nejen u nás známé umělce, ale i světové hvězdy, které do České republiky přijíždějí málo kdy, nebo vůbec poprvé. Současně dávají také prostor mladým hudebníkům, laureátům prestižních mezinárodních soutěží.

Hlavním pořadatelem festivalu je agentura Auviex, s.r.o., spolupořadateli Národní památkový ústav České Budějovice a Společnost Mezinárodní hudební festival Český Krumlov.

Festival se může konat díky podpoře finančních partnerů a přispění Ministerstva kultury, Jihočeského kraje a města Český Krumlov. Svým jménem ho zaštiťuje prezident ČR, ministr kultury, ministr průmyslu a obchodu a velvyslanci zemí zúčastněných interpretů.

Nejdelší letní hudební přehlídku u nás zahájí operní galakoncert na letní jízdárně v zámecké zahradě (18. července).Slavné árie na téma Láska a smrt ve světové opeře zazpívají Alison Balshoi - soprán (USA), Richard Zeller - baryton (USA) a Erick Jordan - bas (USA) v doprovodu Pražské komorní filharmonie, pod taktovkou Daniela Raiskina (Holandsko).

Novinkou 17. ročníku bude série šesti představeníVerdiho opery Síla osudu na otáčivém hledišti (18. - 23. července), kterou MHF ČK připravuje ve spolupráci s Jihočeským divadlem. Předpremiéry 18. 7., premiéry 19. 7. a reprízy 21. 7. se účastní hosté z Metropolitní opery v New Yorku, dirigent John Keenan (USA) a tenorista Allan Glassman (USA) a takésopranistka Kyunghye La ( Jižní Korea).

Komorní koncerty a recitály se již tradičně uskuteční v Maškarním sále krumlovského zámku.

Nevšední hudební zážitky slibuje vystoupení Filharmonického komorního orchestru (19. července) s dirigentem Kerry Strattonem (Kanada), držitelem cen Gratis Agit Award a Jan Masaryk Award. Houslová sóla zahrají mladí virtuosové, kteří už získali mezinárodní úspěchy: Barbora Kolářová (ČR), Michal Sedláček (ČR), Petra Vilánková (ČR), Markéta Janoušková (ČR) a Ui-Youn Hong (Jižní Korea). S dobovou interpretací barokní hudby se představí Ensemble Inégal (24.července) a 14. srpna zde zahraje Stamicovo kvarteto. Klavírní recitál přednese 31.července laureátka významné mezinárodní soutěže Concours Géza Anda, Hisako Kawamura (Japonsko), nebo také jeden z nejlepších českých pianistů, Martin Kasík (13.srpna). V Maškarním sále bude mít 21.srpna koncert také světoznámé kytarové duo dvojčat Petera a Zoltána Katonových, Katona Twins (SRN).

Součástí festivalu bude 27.července varhanní recitál Angela Castalda (Itálie) v Klášterním kostele ve Zlaté Koruně a v Kostele svatého Víta v Českém Krumlově zazní společný zpěv literátského bratrstva a žákovského sboru (10.srpna), zrekonstruovaný podle původních pramenů pocházejících ze jmenovaného kostela, v podání souboru Fraternitas Litteratorum (ČR) a chlapeckého sboru Bonifantes (ČR).

Více jak polovina festivalových večerů se uskuteční pod širým nebem. V intimní atmosféře zahrady Kooperativy zahraje 25. července rakouský komorní orchestr Spirit of Europe. V oblíbené Pivovarské zahradě se uskuteční Řecký večer (26. července), během něhož se návštěvníci seznámí s národní hudbou, v podání Marthy a Teny Elefteriadu, kapely Nissos (Řecko) a tanečního souboru Lyceum (Řecko) a také ochutnají řecké speciality a nápoje. Na stejném místě vystoupí držitelé filmového Oscara, Markéta Irglová (ČR) a Glen Hansard (Irsko) se svými hosty (2. srpna). Zájem jistě vzbudí i Noc na Broadway (9. srpna) v podání broadwayských muzikálových hvězd, Debbie Gravitte (USA), Jan Horvath (USA) a Douga LaBrecque (USA). Moravskou filharmonií Olomouc bude dirigovat Randall Craig Fleischer (USA).Účast na jazzovém koncertu přislíbil americký trumpetista Bobby Shew (USA, 16. srpna), kterého doprovodí Czech Big Company.

V zámecké Jízdárně se uskuteční dva koncerty. 1. srpna zde vystoupí Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Charlesem Olivierim-Munroem (Kanada), držitelem první ceny v oboru dirigování v mezinárodní soutěži "Pražské jaro" v roce 2000 a klarinetistkou Sharon Kam (SRN), která účinkuje s předními evropskými, americkými a japonskými orchestry. Během večera zazní i dílo v zahraničí žádaného současného skladatele Herberta Williho (Rakousko).

Hvězdou závěrečného koncertu (23. srpna) bude flétnista, Sir James Galway (Velká Británie), jehož zářná kariéra přivedla až do Buckinghamského Paláce. V Českém Krumlově se společně se svou manželkou, Lady Jeanne Galway (USA), představí poprvé v České republice. Symfonický orchestr Českého rozhlasubude řídit Vladimír Válek (ČR).

Více informací o programu, o festivalu a jeho partnerech najdete na webových stránkách www.festivalkrumlov.cz

Festival by se nemohl uskutečnit bez finančních a mediálních partnerů.

Velmi si ceníme, že festival pravidelně podporují:

Generální partner:Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurence Group; Hlavní partneři: E.ON Česká republika, s.r.o., Česká spořitelna, a.s., ČEPS, a.s., České radiokomunikace; Partneři: Budějovický Budvar, n.p., Bohemia Sekt a.s.; Mediální partneři: Český rozhlas, Ekonomický týdeník Euro, Deník, JCDecaux, Česká Unigrafie, a.s., Česká informační agentura, TV RTA jižní Čechy, Internet info; Official car service: Porsche České Budějovice

Se všemi partnery festivalu se budete moci setkat zejména na zahajovacím koncertu, ale i během dalších hudebních večerů.

Novináři se mohou na jednotlivé koncerty akreditovat již nyní u tiskové mluvčí.

Kontakt: Veronika Dušková, e-mail: duskova@auviex.cz, tel: +420 775 144 603, nebo během festivalu přímo v tiskovém středisku v ulici Latrán 37, Č. Krumlov. Více informací najdete na: www.festivalkrumlov.cz Předprodej vstupenek: tickets@auviex.cz;
On-line prodej vstupenek: http://ticket.auviex.cz, www.ticketstream.cz

Přáním pořadatelské agentury Auviex je, aby se dobrá tradice festivalu i nadále rozvíjela a aby se vám letošní ročník líbil stejně jako ty předešlé.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: