aktualizováno 13. 12. 2007

Český Krumlov se těší na Vánoce

V kalendáři se píše třináctý prosinec a jen málokdo si mohl nevšimnout, že se blíží Vánoce. Ať se projdeme po náměstí Svornosti, nebo postranními uličkami Českého Krumlova, všude na nás dýchá adventní vzduch naplněný vůní svařeného vína, punče a perníkových dobrot. Už jen jedenáct dní zbývá do Štědrého dne, už jen deset dní se děti budou netrpělivě těšit a čekat na vánoční svátky. A jak si čekání na ježíška zkrátit a potěšit sebe i své blízké jedinečným zážitkem? Doporučujeme Advent a Vánoce 2007 v Českém Krumlově. Program je pestrý a jistě osloví všechny návštěvníky od dětí po prarodiče.

Každý adventní víkend se na náměstí Svornosti koná Vánoční jarmark s nabídkou řemeslných výrobků a tradičního vánočního zboží. I ostatní dění se soustřeďuje hlavně na neděle. "Každou adventní neděli hraje městské divadlo pohádku pro děti. O této neděli, tzv. stříbrné, se přijďte od 15:00 podívat na Kubulu a Kubu Kubikulu," zve ředitel městského divadla Jan Vozábal. "Snažíme se, aby lidé měli více důvodů jít v neděli do města, zajít si například do divadla, do muzea, pak se kouknout na náměstí na trh, zajít si na kávu a poslat třeba vánoční poštu Ježíškovi," dodává.

O zábavu bude postaráno i tuto neděli na náměstí Svornosti. U Zlatého Anděla se ve 13 hodin otevře Ježíškův poštovní úřad a pošťák se speciálním pověřením od samotného Ježíška bude sbírat dopisy a přání od dětí. Paní Zima potom všechna psaní pečlivě posbírá a odveze Ježíškovi. Od 17 hodin si všichni zazpívají u vánočního stromu. Děti českokrumlovských mateřských a základních škol a vokální skupina Exfanta zazpívají svým spoluobčanům a vyzvou k tradičnímu zpívání Tiché noci v nejrůznějších jazycích. "Každoročně oslovujeme občany města jiných národností, abychom vyjádřili, že s nimi tady počítáme," říká ředitel městského divadla.

Celý stříbrný adventní víkend (15. - 16. prosince) proběhne nejen ve znamení zpívání u vánočního stromu a vánoční pošty, ale také v duchu dobročinnosti. Travellers' hostel pořádá charitativní koncert a charitativní bleší trh, jejichž výtěžek bude věnován Dětskému domovu v Horní Plané. Charitativní koncert, kde budou účinkovat děti z Dětského domova v Horní Plané a další skupiny si můžete poslechnout v sobotu od 18 hodin v Travellers' Hostelu.

Pro ty, kteří nestihly Mikulášskou nadílku, připravilo Městské divadlo Český Krumlov na 18. prosince od 19:30 představení Čert a Káča v podání Klicperova divadla z Hradce Králové. "Toto představení je plné energie, která v předvánočním čase naplní dobrou náladou nejen samotné herce, ale především všechny diváky," dodává ředitel divadla Vozábal.

O Vánocích se v Českém Krumlově nezapomíná ani na opuštěné pejsky. Tzv. Psí Vánoce pořádá odbor životního prostředí a zemědělství Městského úřadu Český Krumlov 21. prosince 2007. "Kdokoli, kdo má rád pejsky může přijít do útulku a potěšit psí kamarády, kteří ztratili svého pána a přinést jim něco dobrého na zub nebo přispět do kasičky útulku," informuje vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Vlasta Horáková. Opuštěným pejskům můžete přinést krmení, přispět můžete i finančně - kdykoli přímo v útulku nebo na konto útulku č.ú.: 19-221 241/0100, VS: 9616.

Pozvánku na třetí adventní, charitativní a hudební neděli jsme Vám právě předali a co nás ještě společně čeká? Zlatá adventní neděle a živý betlém na náměstí Svornosti (23.12.), Medvědí Vánoce na Štědrý den na 1. nádvoří Státního hradu a zámku Český Krumlov, oslava Svatého Silvestra (31.12.) nebo vánoční prohlídky Českého Krumlova a mnoho dalších zajímavých událostí. Nechte se překvapit a přijďte nasát tu pravou vánoční atmosféru na některou z adventních akcí v Českém Krumlově.

V rámci programu Advent a Vánoce v Českém Krumlově se první adventní neděli na náměstí tradičně hudebně poeticky otevřel advent a rozsvítil vánoční strom. Starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička slavnostně přivítal Vánoce v Českém Krumlově. Českokrumlovský vikář páter Václav Pícha a farář Církve československé husitské Lubomír Braný pak ekumenicky zahájili advent a požehnali všem občanům Krumlova.
Pátého prosince se uličkami Krumlova proháněli čerti a na náměstí probíhala Mikulášská nadílka. Děti měly možnost zhlédnout Čertovské hry s andělskou asistencí a příchodem sv. Mikuláše v podání Kapky a Českokrumlovské scény. V každém koutě náměstí si mohly zahrát různé hry a dostat sladký dárek od Klasy.
Druhá adventní neděle lákala všechny za divadlem. V městském divadle odehrál divadelní soubor z Hořic na Šumavě představení pro děti Princ a loupežnice. Unikátní vystoupení mohli všichni zhlédnout v obřadní síni radnice. Hana Voříšková předvedla rodinné představení v komorní atmosféře radnice. Naopak podívaná pro více diváků vypukla na náměstí od 17:00, kdy divadlo Studna Hosín odehrálo hru Byla cesta byla ušlapaná...
Středeční happening na Ostrově a průvod městem na počest svaté Lucii - Zapomenuté světlo svaté Lucie - byl znepříjemňován deštěm, přesto se podařilo vyrobit netradiční plstěný obraz, který bude vydražen ve prospěch vzniku chráněného pracoviště v Českém Krumlově.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: