aktualizováno 6. 12. 2007

Soutěž Děti pro UNESCO - UNESCO dětem zná své vítěze

Soutěž Děti pro UNESCO - UNESCO dětem zná své vítěze V rámci oslav 15 let zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO byla žákům českokrumlovských základních škol určená zajímavá soutěž s názvem Děti pro UNESCO - UNESCO dětem. Od září měly školní kolektivy za úkol vytvářet netradiční průvodce městem pro děti. Svá díla včera děti prezentovaly odborné jedenáctičlenné porotě v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. Vyhlášení vítězů a veřejná prezentace proběhla na zámecké jízdárně při programu Slavnostního koncertu pro město Český Krumlov.

Ocenění za nejlepší projekt si odnesl tým základní školy Za Nádražím, u něhož se porota shodla na velice originálním nápadu. Kolektiv této školy se vydal na výlet s alchymistou do historických časů a alchymista provázel mladé návštěvníky městem a ukazoval jim tradiční krásy města. Alchymista se i s dětmi nakonec přenesl do současnosti a role se obrátila a děti průvodcovi z historie ukazovaly krásy moderní doby. Porotě se líbila jak originalita nápadu, tak i textové i výtvarné zpracování nebo doprovodná hudba. "Pro porotu bylo obtížné vybrat ty nejlepší a tak dlouho dumala a přemýšlela, koho zvolit jako vítěze. Nakonec jsme se shodly na neotřelém pojetí dětí ze školy Za Nádražím," upřesňuje místostarostka Jitka Zikmundová. Vítězný tým pracoval na průvodci ve složení Barbora Miková, Jakub Lukáč, Marta Hermannová, Alžběta Holcová, Karel Severa, Tereza Schinková, Jakub Šolc, Barbora Dohnalová, Jan Hlavášková a Dominik Dohnal.

Na druhém místě se shodně umístila ZŠ Plešivec a ZŠ Tomáše Garrigua Masaryka. Zvláštní cena poroty byla udělena Sdružení Spirála pro nejmladší účastnice soutěže a druhá mimořádná cena putovala ZŠ Kaplická za nejosobitější výtvarný počin. Porota se shodla, že musí poděkovat také Gymnáziu Český Krumlov za velice originální muzikálové představení Putování za krumlovskými pověstmi, aneb nebojme se strašidel, kterým studenti zahájili prezentace projektů a které rovněž představovalo Český Krumlov. "Škoda, že se představení odehrálo mimo soutěž," konstatovala ředitelka základní umělecké školy Alena Švepešová.

"Všem účastníkům bychom chtěli poděkovat za účast, za čas a píli strávenou zpracováváním projektů a blahopřejeme všem, protože v této soutěži nejsou poražení," pochválil soutěžící ředitel základní školy Tomáše Garrigue Masaryka Vlastimil Hlásek. "Všichni jsme se u zpracování projektů příjemně pobavili, dozvěděli se něco o svém městě a zároveň poučili ostatní," ocenily naopak soutěžící děti organizátory soutěže.

Na Slavnostním koncertě pro město Český Krumlov pořádaným Základní uměleckou školou a městem Český Krumlov vystoupil dechový kvintet ZUŠ Vimperk, taneční soubor Vendelín, sbor Medvíďata, violoncellový soubor, taneční soubor Flash, smyčcový a dechový orchestr a umělci z partnérského města Slovenj Gradec.

Vodou z Vltavy pokřtily děti z výtvarného oboru základní umělecké školy pod vedením Jany Holcové Velkou obrázkovou knížku pánů z Rožmberka aneb křivolaká putování. Knížka je netradičním průvodcem historií Českého Krumlova. "Čerpali jsme z odborné literatury. Vyprávěla jsem dětem různé pověsti a fakta z minulosti a ony pak komentovaly vyprávění, glosovaly a malovaly," upřesňuje Holcová. Práce na knížce zabraly žákům celý školní rok 2006/2007.

Partnery akce byli společnosti Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo kultury, Jihočeský kraj, E.ON, Centrum pro pomoc dětem a mládeži. Během večera prezentovala své výrobky značka Klasa.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: