aktualizováno 25. 10. 2007

Dva Gentlemani silnic z Českokrumlovska

Dva Gentlemani silnic z Českokrumlovska Petr Šikuta z Českého Krumlova a Miroslav Brož z Brloha, od 23. října nositelé prestižního ocenění Gentleman silnic, udělovaného třetí rok Policií ČR a Českou pojišťovnou a. s. za záchranu života po závažné dopravní nehodě, rychlou reakci a odvahu. Kromě certifikátu jim budou duchapřítomnou pomoc připomínat značkové hodinky. Dvaadvacetiletý student a 35letý muž se stali 27. a 28. nositelem titulu Gentleman silnic (tři z nich patří ženám).

Petr Šikuta studuje 3. semestrem zabezpečení počítačů v médiích na Univerzitě aplikovaných věd v rakouském Hagenberku a jeho výborná němčina byla při nehodě autobusu s rakouskými důchodci velkou devizou. Když 3. srpna jel z Rožmberka do Krumlova, stálo v jedné pravotočivé zatáčce výstražně blikající vozidlo. "Zastavil jsem za ním. Dva chlapi tam pobíhali a telefonovali. Dozvěděl jsem se, že autobus spadl do řeky a sanita je už na cestě. Z okraje silnice jsem pak dole uviděl autobus na střeše s vysypaným sklem," vzpomínal při předávání ocenění v krumlovské pobočce České pojišťovny Petr Šikuta. "Všichni byli ještě uvnitř, ale nepanikařili. S jedním mužem jsme Dva Gentlemani silnic z Českokrumlovska sešli dolů a pomáhali cestujícím vylézt z autobusu a nahoru do příkrého svahu. Zastavovali další řidiči, takže nás pomáhalo více." Postižení prý měli největší strach, aby se všichni dostali ven a aby autobus nevybuchl. "Uklidňoval jsem je, že to je možné jen v seriálu Kobra 11," vléval do nich optimismus Petr. Na cestující velmi pozitivně působilo, že s nimi v zahraničí a za tak vypjaté situace někdo hovořil v jejich rodném jazyce. Někteří z nich chtěli volat rakouskou sanitu, což jim Petr rozmluvil s tím, že za chvíli přijede krumlovská záchranka. S ostatními lidmi záchranářům pomáhal naložit pět cestujících s těžkými a 22 s lehkými zraněními.
Pomoc při těžké havárii ocenil i hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník, který Petru Šikutovi poděkoval. Hejtman tehdy uvedl, že mnozí ze zraněných, které navštívil s rakouskou velvyslankyní, si tohoto mladého muže, který s nimi bez problémů komunikoval, dobře pamatovali.

Dva Gentlemani silnic z Českokrumlovska Druhým, kdo nezaváhal a účinně zasáhl při autonehodě, je 35letý Miroslav Brož. "Při jízdě z Chvalšin do Brloha 10. července jsem uviděl v zatáčce na Nové Hospodě ležícího o rok staršího motorkáře a u něj jeho kamaráda. Ten už věděl, že zraněný má zapadnutý jazyk a společně jsme mu ho vytáhli. Dalo nám to hodně zabrat, protože byl v křeči - dva jsme měli co dělat, aby se to povedlo. Ještě čtyři dny jsem cítil jeho skus na rukou... Někdo nám pak přinesl větvičky, abychom mu je strčili do koutků," vzpomíná muž, který zdůrazňuje, že poděkování patří i kolegovi zraněného.

Oba ocenění nepřipouštějí, že by vykonali něco výjimečného. Jsou rádi, že vše dobře dopadlo.
Pomoc při nehodě bohužel není pro mnohé samozřejmostí, dokonce ani když havárii zaviní. Letos v jižních Čechách za první pololetí ujelo od dopravní nehody 110 řidičů, potěšující je, že o 53 méně než ve stejném období loni. Podle šéfa českokrumlovské dopravní policie Lubomíra Veselého je ale slušných řidičů dost a zcela stačí, když zavolají záchranáře. "Lidé mají v sobě blok, že nevědí, jak pomoci zraněným. Zdravověda není mezi lidmi natolik rozšířená, aby se nebáli, že něco nezkazí a někomu spíš ublíží," uvedl Veselý.

Jak je možné navrhnout na ocenění Gentleman silnic člověka, o němž víme, že by si to zasloužil? "O těchto činech se dozvídáme jednak od Policie ČR v případě, že tito lidé figurují v protokolech, ale o řadě z nich policisté nevědí. Jsme rádi, když na ně upozorní občané, my pak u policie ověříme, že se událost skutečně udála," uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek s tím, že ocenění by měli být ostatním příkladem.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: