aktualizováno 19. 6. 2023

Zemřel Jiří Frendl, legenda českokrumlovského badmintonu

S hlubokou lítostí jsme přijali zprávu o odchodu pana Jiřího Frendla, zakladatele českokrumlovského badmintonu. 

Badmintonový oddíl vznikl v Českém Krumlově v roce 1974 právě díky Jiřímu Frendlovi, který kolem sebe dokázal soustředit sportovní nadšence. Možná sám netušil, že v Českém Krumlově zůstane dalších 50 let. Badminton se rychle stal známým sportem v celém okrese. Během necelých 10 let se Krumlovští vypracovali mezi špičku v republice, zejména mezi mládeží. A špičkový zůstává krumlovský badminton dodnes.

V roce 1977 se Jiří Frendl stal předsedou Okresního svazu badmintonu. Ale ihned po příchodu do jižních Čech začal pracovat v krajském výboru, jehož se v roce 1978 stal předsedou. Tuto funkci vykonával do roku 1983. Tehdy byl zvolen předsedou trenérsko-metodické komise Československého svazu badmintonu, kde působil do roku 1988. V osmdesátých letech byl členem předsednictva OV ČSTV Český Krumlov a současně předsedou metodické komise OV ČSTV v Českém Krumlově. Po roce 1989 se Jiří Frendl podílel na přeměně československé tělesné výchovy. K tomu několik let vedl juniorskou badmintonovou reprezentaci. Přes třicet let byl lektorem českého i krajského svazu a vyškolil desítky trenérů, kterým vždy ochotně předával své bohaté zkušenosti. Jeho hlavní práce spočívala v 50 let trvající trenérské činnosti. Dokladem úspěchu jsou desítky mistrovských medailí jeho svěřenců v různých soutěžích i v Krumlově působící Sportovní centrum mládeže. Řada hráčů se stala reprezentanty ČR. Díky jeho dlouhodobé aktivní práci získal badminton v regionu nezastupitelné místo.

Jiří Frendl byl také velmi aktivní v metodické oblasti. Série metodických dopisů pro potřeby jihočeských badmintonových klubů o kondiční a technické přípravě mládeže jsou toho důkazem. Úspěch jeho celoživotního díla je, kromě všech triumfů, potřeba spatřovat zejména v tom, že mu za desítky let rukama prošla více než tisícovka svěřenců. Některým z nich umožnil stát se nejlepšími badmintonisty v ČR. Mnohým z nich pomohl pochopit, co je to tvrdá a poctivá práce i jak chutná vítězství. Jiné alespoň naučil běhat nebo házet míčem. Všichni přitom mají jedno společné. Právě jim Jiří Frendl věnoval svůj čas a zanechal v nich svou nesmazatelnou stopu. Přísnou, hlasitě chraplavou, důslednou, ale také laskavou a vstřícnou.

Pan Jiří Frendl zemřel 16. června ve věku 80 let.

Čest památce této sportovní legendy našeho města!

Zemřel Jiří Frendl

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: