aktualizováno 11. 5. 2023

Kronika města Český Krumlov 2018

Základní údaje o městě Český Krumlov


Rozloha:   2 216 ha

Počet katastrů:   6

Počet obyvatel (k 31. 12. 2018):   13 085

Kraj:   Jihočeský

Okres:   Český Krumlov

Správní obvod:   Český Krumlov

GPS souřadnice:   48.812735N, 14.317466E

Nadmořská výška:   492 m n. m.

První pís. zmínka:   rok 1253 (765 let)

PSČ:   381 01

Adresa URL:   www.mu.ckrumlov.cz

Části obce:   Domoradice, Horní Brána, Latrán, Nádražní Předměstí, 
Nové Dobrkovice, Nové Spolí, Plešivec, Slupenec, Vnitřní město, Vyšný.

 

Český Krumlov je město ležící ca. 25 km jižně od Českých Budějovic na trase směrem na Lipno, resp. Rožmberk a Vyšší Brod. Rozkládá se pod hřebenem Blanského lesa s malebným vrcholem Kleti a protéká jím řeka Vltava a říčka Polečnice. Jedná se o nejvýznamnější turistické centrum jižních Čech. Město má výbornou občanskou vybavenost: odpovídající množství zdravotnických a školních zařízení (gymnázium, umělecko-průmyslovou školu, střední odborné učiliště, pět základních škol, základní uměleckou školu, mateřské školy a Dům dětí a mládeže). V Českém Krumlově je nemocnice se spádovou oblastí pro celý okres, poliklinika a funguje zde rovněž řada ordinací soukromých lékařů. V obci se nachází i několik domů s pečovatelskou službou. Občanům města je k dispozici řada sportovišť a volnočasových zařízení, tělocvičen, funguje zde také zimní stadion a krytý bazén.

Po roce 1989 se Český Krumlov stal jedním z nejvýznamnějších cílů zahraničních turistů v tehdejším Československu. Byl obnoven občanský i kulturní život a byla založena početná občanská sdružení a významné kulturní instituce, obnoveny Slavnosti pětilisté růže a významné hudební festivaly. Byly rovněž investovány značné finance do obnovy památkových objektů a opraveno světově unikátní historické centrum města, kde je dnes k dispozici Městské divadlo, Městská knihovna, nesčetná řada muzeí, galerií, stylových restaurací, penzionů, hotelů a kaváren. Český Krumlov se dnes řadí mezi nejkrásnější města v České republice, Evropě i na světě. Město a Státní hrad a zámek Český Krumlov se v roce 1992 zařadily na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví – UNESCO.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: