aktualizováno 25. 5. 2023

Zachránili život cyklistovi 

O velkém štěstí může hovořit cyklista, kterého v polovině března při jízdě na kole postihla zástava srdce. Nebýt pomoci zdravotní sestry Alice z krumlovské nemocnice a mladého vodního záchranáře Pavla, kteří se zrovna, nezávisle na sobě, ocitli v místě nehody, mohla celá situace skončit tragicky. Podle svědků pán na kole zničehonic přejel do protisměru a tam z kola spadl. 

Když paní Alice popojíždějící kolonou v Objížďkové ulici uviděla nehodu, bylo na místě kolem bezvládného cyklisty již asi pět lidí. Jako profesionální zdravotník šla okamžitě pomoci. „Bylo vidět, že se všichni snaží pomoct, i když byli ve velkém stresu. Jedna paní už byla na telefonu s dispečerkou, další pán, který to viděl mezi prvními, sháněl, kdo by odborně pomohl, a další už resuscitoval. Když jsem si první pomoc převzala já, ověřila jsem si, že je masáž srdce opravdu nutná, a znovu jsem ji zahájila.“ Pak se na místě objevil také záchranář Pavel a mladou ženu vystřídal.  

I když sanitka byla v místě nehody během několika minut, masáž srdce před jejím příjezdem byla klíčová. Pavel se zdravotníkům představil jako vodní záchranář, tak jak je to na výcviku učili, tudíž ho nechali dál provádět masáž srdce a mohli mezitím pacienta napojit na monitor životních funkcí a podat mu léky. Poté resuscitaci přerušili a napojili pacienta na AED, tedy přenosný defibrilátor, který vyhodnotil, že je potřeba výboj. „Dostal výboj a pak mu srdce naskočilo,“ pokračoval v popisu záchranné akce Pavel. „Masáž srdce trvala sedm, osm minut. Cyklista pak nabyl vědomí, ale byl dezorientovaný a bylo mu potřeba vysvětlit, co se stalo a že ho musí převézt do nemocnice.“ 

Díky včasné a správně provedené první pomoci cyklista přežil. Stáli nad ním dva strážní andělé – sestřička Alice a záchranář Pavel. 

Odvahu a duchapřítomnost zachránců ocenili i starosta Alexandr Nogrády a místostarosta Dalibor Uhlíř, kteří jim jako poděkování věnovali šperk a sportovní hodinky. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: