aktualizováno 15. 6. 2023

Web www.ckrumlov.cz je na internetu 25 let

V roce 1997 jsme stáli před úkolem připravit prezentační CD města Český Krumlov. Nakonec jsme se rozhodli spustit průběžně aktualizované webové stránky, z nichž bude v případě potřeby možno vyrobit prezentační CD s právě aktuálními informacemi. Tak vznikl Oficiální informační systém regionu Český Krumlov.

Webový server www.ckrumlov.cz byl spuštěn 15. června 1998. 4. prosince téhož roku autoři slavnostně pokřtili první multimediální CD ROM.

Celý systém byl kompletně trojjazyčný – v české, německé a anglické verzi a celkový souhrn této encyklopedie tehdy představoval více než 6 000 stran textu, které tvořily na 1 270 tematických článků. Text doprovázelo přes 3 000 fotografií a ilustrací, dále senzitivní mapy a plány, interaktivní tabulky, seznamy a prohledávání informací pomocí klíčových slov atd.

V této době se jednalo, a v mnoha směrech stále jedná, o zcela mimořádný počin, který byl oceněn nejen návštěvníky webových stránek, ale i na mnoha soutěžích a přehlídkách. Web se stal vzorem pro budování internetových informačních systémů.

V dlouhodobém výhledu byla od samého počátku plánována průběžná aktualizace celého systému, rozšiřování, prohlubování a zpřesňování jednotlivých údajů, aby se tak stal spolehlivým a kvalitním zdrojem volně přístupných informací pro celosvětové spektrum uživatelů. 1. března 1999 začalo fungovat v budově solnice na zámku Aktualizační středisko OIS, kde zanedlouho pracovaly tři osoby na plný pracovní úvazek.

V roce 1999 jsme zprovoznili první Přehled kulturních a společenských akcí.

V červnu 2006 byl spuštěn OIS II. generace. Systém tehdy prošel celou řadou změn, které výrazně ovlivnily technologii, obsah, strukturu i vzhled systému. Změny začaly u nového hardwaru a hostingu, ale zejména nastoupil vývoj nových aplikací (katalog turistických atraktivit, katalog ubytování), pokračovalo se kompletní změnou designu a struktury stránek, průběžně se zdokonalovala administrace systému a tvořily se další aplikace (katalog provozoven, katalog stravování atd.).

Transformaci OIS završilo v roce 2007 spuštění nových webových serverů www.castle.ckrumlov.cz a www.encyklopedie.ckrumlov.cz.

Během této proměny se podařilo realizovat transformaci více než 3 000 souborů, zjednodušit orientaci a sjednotit design stránek. Veškerá data systému jsou od té doby strukturovaná a strojově zpracovatelná. Nově se zrodil katalog produktů a služeb, zásadní změnou prošlo rozesílání MailFóra.

Na internetu se objevily jídelníčky menu.ckrumlov.cz a další služby. V roce 2007 proběhl také upgrade databáze akcí OIS Český Krumlov na verzi, ze které vychází současná aplikace.

25 let OIS

Webová platforma @OIS – systém III. generace

Rok 2019 přinesl další významnou proměnu celého systému. Změny standardu webových stránek přinesly řadu rozšíření, podporu responsivního designu, vylepšení práce s mapou i další novinky. Aktuální systém je plně modulární a pracuje se v něm snadno a rychle. Díky modularitě je možná integrace systémů třetích stran – například napojení na spisovou službu městského úřadu, registr obyvatel, prodejní systém vstupenek či další služby.

Došlo k oddělení jednotlivých částí OIS do samostatných prezentací a v rámci platformy @OIS dnes fungují desítky samostatných webů. OIS ve své III. generaci přestal být „pouhým“ webovým serverem a přeměnil se v otevřenou platformu pro sdílení a prezentaci dat.

Za velmi významné považujeme i to, že systém se stal digitální kronikou města. Na stránce galerie.ckrumlov.cz jsou k dispozici fotografie z významných akcí města, v archívu aktualit jsou další textové informace. Vše od roku 2001.

Všechny změny a transformace proběhly za plného provozu bez jediného výpadku systému. 15. 6. 2023 poběží web www.ckrumlov.cz čtvrtstoletí!

25 let OIS

Statistiky k 15. 5. 2023

@OIS eviduje:

Získaná ocenění

  • OIS je nositel hlavní ceny Zlatého erbu za nejlepší internetovou prezentaci municipality a regionu a Ceny města Český Krumlov (2001)
  • OIS zvítězil na festivalu Tour Region Film Karlovy Vary – v kategorii multimédia, webová prezentace města (2009)
  • OIS byl vyhodnocen jako nejlepší turistická prezentace města na webových stránkách v rámci soutěže Zlatý erb (2010)
  • OIS získal 3. místo ve Velké ceně cestovního ruchu v kategorii „Turistický portál“ (2012, Veletrh GO a Regiontour)
  • www.ckrumlov.cz se umístil na 2. místě v krajském kole soutěže Zlatý erb 2022 v kategorii „Města“
  • www.ckrumlov.info získal cenu místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci – 2. místo v republikovém kole soutěže Zlatý erb 2022
  • www.ckrumlov.cz se umístil na 2. místě v krajském kole soutěže Zlatý erb 2023 v kategorii „obce s rozšířenou působností“

Zpracoval Lubor Mrázek, webmaster OIS

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: