Výročí 30 let Euroregionu Bavorský les - Šumava
V pátek 12. května se v Městském divadle v Českém Krumlově konalo setkání členů Euroregionu k třicetiletému výročí spolupráce. Dle motta „Společně. Dále. Růst.“ se řečníci této konference nejen ohlédli za 30 lety úspěšné přeshraniční spolupráce, zdůraznili její důležitost, kterou jsme si znovu uvědomili v období covidové pandemie, kdy otevřené hranice nebyly samozřejmostí, ale především se dívali do budoucna na další vytyčené cíle.
Euroregion představuje seskupení 350 měst a obcí z příhraničních regionů Čech, Rakouska a Německa. Mezi hlavní cíle Euroregionu patří podpora přeshraniční spolupráce a regionální zakotvení evropské myšlenky: vzájemného setkávání, odbourávání předsudků a učení se vzájemnému porozumění. Tato spolupráce započala v roce 1993, kdy Christoph Leitl (Horní Rakousko), zemský radní Ingo Weiß (Dolní Bavorsko) a Jan Vrána (Šumava) podepsali v Českém Krumlově zakládací listinu trilaterálního komunálního spolku Euroregion Bavorský les – Šumava.
Český Krumlov hostil výroční setkání členů Euroregionu, hosty uvítal Alexandr Nogrády, starosta města Český Krumlov, slovy: „Český Krumlov je městem kultury, centrem setkávání a velmi se angažuje v rámci přeshraniční spolupráce. Velmi nás těší, že se toto setkání uskutečňuje právě zde.“
Podiových rozhovorů se zúčastnili významní politici všech tří regionů, za Českou republiku vystoupil Ivan Bartoš, místo předseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj. „Přeshraniční spolupráce je lakmusový papírek na spolupráci evropskou. To, co v Euroregionu funguje v drobném, to je Evropa ve velkém," ocenil a vyzdvihl především hodnotu spolupráce, která vzniká již na komunální úrovni.
A protože hudba spojuje, tak jakou jsou spojeny naše regiony, k dobré náladě během akce přispěl také koncert Pěveckého sboru Gymnázia Strakonice a Dudácké kapely. Slavnostním odpolednem provázel Milan Vácha.