aktualizováno 6. 2. 2024

Varování před podvodnými SMS a e-maily

Díky internetu mají novodobí zloději více možností, jak nalákat nic netušící oběti. Nenechte se chytit do jejich sítí.

Mnohé státní instituce, mezi nimi například Ministerstvo práce a sociálních věcí a Česká správa sociálního zabezpečení, se již delší dobu potýkají s problémem tzv. phishingových útoků. Phishing je druh podvodu, kdy si pachatel na internetu vytvoří falešnou identitu a pod jménem měst, obcí, ministerstev či bank se snaží z občanů vylákat citlivé osobní či bankovní údaje.

Přestože je na tyto nekalé praktiky dlouhodobě upozorňováno prostřednictvím médií i na sociálních sítích, stále se najdou skupiny obyvatel (především senioři), které takováto varování nezaznamenaly. Buďte sami obezřetní a informujte o možné internetové hrozbě i své blízké.

Podvodné odkazy šířené SMS a e-maily

Občanům v posledních dnech chodí podvodné SMS a e-maily, které se tváří jako informace od státu, především o problematice dávek a státní pomoci. Tyto zprávy pak odkazují na falešné webové stránky.

Státní instituce ani banka po vás nikdy nebude žádat citlivé osobní či bankovní údaje e-mailem nebo prostřednictvím SMS. Nikomu je nesdělujte ani při telefonickém rozhovoru.

Hrozí jejich zcizení a převzetí kontroly nad vaším bankovním účtem. Pokud jste na podvodné stránce zadali své bankovní údaje (přihlašovací údaje, údaje o kartě), kontaktujte ihned svou banku a žádejte o blokaci účtu.

ukázka podvodné SMS, zdroj: oKS

Podezřelé signály, že se jedná o podvodnou zprávu

  • Je vám neočekávaně nabízena možnost dávky, příspěvku na bydlení apod., aniž byste o ně žádali.
  • Byli jste požádáni, abyste na stránkách zadali své osobní či bankovní údaje.
  • Je od vás vyžadována okamžitá reakce.
  • Podezřelé webové stránky, příliš komplikované internetové adresy (obsahující např. pomlčky, podtržítka. Zaměněné či zpřeházené znaky – např. msvp)
  • Weby registrované v zahraničních doménách (např. online, pw, net, com…)
  • Text zprávy obsahuje gramatické nebo pravopisné chyby.

Buďte proto vždy bdělí a vyhodnocujte kriticky, zda se nejedná o podvod. I falešné webové stránky mohou být graficky velmi dobře zpracované a imitovat věrohodně vizuální styl stránek MPSV, ČSSZ a dalších institucí, nebo napodobovat přihlášení přes tzv. „Identitu občana“.

 

Varování před podvodnými SMS a e-maily, zdroj: oKS

 

Dopis z Ministerstva práce a sociálních věcí→

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: