aktualizováno 31. 3. 2022

Užijte si barevný a bohatý velikonoční program 

Od Květné neděle 10. do středy 20. dubna se v Krumlově koná bohatý velikonoční program, který odstartuje letošní sezónu slavností. Obyvatelé a návštěvníci Krumlova se mohou těšit na velikonoční trh na náměstí Svornosti, řemeslný jarmark na 1. zámeckém nádvoří, tradiční i netradiční koncerty, prohlídky města, malování vajíček, pletení pomlázek, nebo slavnostní rozeznění krumlovských zvonů. Místní restaurace a kavárny nabídnou tradiční velikonoční speciality a pochoutky, chybět nebude zelené pivo.

Po dlouhé koronavirové pauze budeme opět moci přivítat jaro společně. Český Krumlov se k této příležitosti rozhodl rozšířit velikonoční program a nabídne spoustu aktivit spojených nejen s velikonočními tradicemi. A co všechno tedy lze od Velikonoc v Českém Krumlově čekat?

Již Květná neděle 10. dubna bude mít co nabídnout. V Regionálním muzeu Český Krumlov si děti na akci Jihočeské straky budou moci ozdobit vajíčka voskovou batikou. V kostele sv. Víta bude sloužena mše svatá na památku slavného vjezdu Ježíše Krista do Jeruzaléma se svěcením ratolestí, další tradiční obřady se budou konat od Zeleného čtvrtka do Božího hodu velikonočního. Po celý čas svátků nabídnou českokrumlovští průvodci velikonoční prohlídky města, v rámci kterých bude možné ochutnat zelený pivní speciál z místního pivovaru.

Kláštery Český Krumlov přicházejí hned s několika aktivitami. „Děti si v rámci velikonočního tvoření budou moci vyrobit vlastní pomlázku, řehtačku či kraslici nebo upéct sladké jidáše v Klášterní kavárně. Na velký pátek se opět otevřou poklady i s nejrůznějšími tajemstvími Velikonoc a večer se bude bdít u Božího hrobu s čestnou stráží Schwarzenberské granátnické gardy. Dospělí budou moci navštívit tajuplné prostory klášterů v rámci nočních prohlídek nebo jiné ze stálých expozic. Prohlédnout si bude možné i Svět fantazie Jindry Čapka, který lze nyní rozhýbat za pomoci mobilní aplikace. Dále si mohou návštěvníci zahrát rodinnou hru v historické herně nebo zabavit děti interaktivní expozicí,“ zve na velikonoční program do krumlovských klášterů místostarosta Ivo Janoušek.

Občerstvení zajistí trh na náměstí Svornosti, o který se letos postará Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov. Stánkaři tu nabídnou tradiční velikonoční a jarní speciality, které zaplní prázdné žaludky. Velikonoční menu připraví i krumlovské restaurace a kavárny. Trhy nebudou jen o dobrém jídle a pití, řemeslný jarmark bude stát na prvním nádvoří krumlovského zámku. Tady si návštěvníci budou moci zakoupit zejména výrobky s jarní a velikonoční tematikou.

V městské knihovně si pro děti připravili mapu s tajenkou, která vede po stopách velikonočního zajíčka, kde na konci cesty čeká zasloužená odměna. Velikonočně naladěné bude i Museum Fotoatelier Seidel. Zde si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu dobových snímků s velikonoční tematikou od Josefa a Františka Seidelových nebo se nechat vyfotit v původním secesním ateliéru jako prvorepublikoví koledníci.

Během Velikonoc se také budou pořádat divadelní představení a koncerty. Na Kvítkově dvoře proběhnou hned dva, a to na Bílou sobotu a Boží hod. Na Boží hod v klášterech zazpívá dětský folklórní soubor Jitřenka a poslední den ve středu v krumlovské synagoze zazní koncert českokrumlovského sboru Perchta. V Městském divadle zahrají výpravnou pohádku na motivy oblíbeného večerníčkového seriálu a na Velikonoční pondělí oživí ulice města kočovné divadlo Kvelb se svými loutkami v nadživotních velikostech.

Na Bílou sobotu po západu slunce by lidé v Krumlově měli nastražit uši. Do kostelů se totiž vrátí hlasy zvonů, které na Zelený čtvrtek odletěly do Říma. V historickém centru se tak ve 20:00 rozezní všechny českokrumlovské zvony.

Podrobný program Velikonoc je k dispozici na www.ckrumlov.info/cz/topakce-110-velikonoce/.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: