aktualizováno 11. 5. 2015

Oslav k 70. výročí konce II. světové války se v Českém Krumlově zúčastnili velvyslanec USA a velitel amerických vojsk v Evropě

aktualizovánoaktualizováno 11. 5. 2015

Pro letošní významné jubileum 70. výročí konce II. světové války připravil Český Krumlov návštěvníkům velkolepé oslavy. Jejich součástí byl pietní akt u nově osazené pamětní desky na náměstí Svornosti, jež bude připomínat hrdinství a odvahu válečných letců z českokrumlovského regionu. Mezi významnými hosty, kteří se účastnili slavnostního aktu, byli také velvyslanec Spojených států amerických v České republice Andrew H. Schapiro a generálporučík Frederick B. Hodges, velitel amerických vojsk v Evropě. Od 7. do 9. května byl pro širokou veřejnost připraven program zahrnující přehlídku vojenské techniky, ukázku bitvy, slavnostní koncerty a tematické výstavy.

Hlavní program oslav byl přichystán na pátek 8. května. V 10.00 hodin přijali pozvání starosty města Český Krumlov Dalibora Cardy k setkání na radnici významní hosté, kteří jsou spjati se samotným osvobozením, mají vlastní zkušenosti z vojenských misí či se podíleli na přípravách oslav. Sedmdesáté výročí osvobození tak proběhlo za účasti velvyslance Spojených států amerických v České republice Andrew H. Schapira a velitele amerických vojsk v Evropě generálporučíka Frederick B. Hodgese. Za představitele České republiky byl přítomen zástupce náčelníka Generálního štábu generálmajor Jaroslav Kocián, senátor Tomáš Jirsa a bývalý náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider. Mezi dalšími hosty nechyběli: mjr. Ján Kmeť (velitel VÚ Boletice), plk. Marián Benčat (zástupce vedoucího územního odboru Český Krumlov, Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje), Martin Lobík (radní města Český Krumlov), Václav Pecha (bývalý šéf civilní části mise v Afghánistánu a iniciátor pozvání generálporučíka Hodgese do Českého Krumlova), Václav Vostradovský (starosta obce Kvilda, zástupce Klubu vojenské historie GABRETA), Vlastislav Bříza (generální ředitel KOH-I-NOOR HARDTMUTH), Karel Pokorný (organizátor vzpomínkového koncertu v Hotelu Růže k 70. výročí konce II. světové války a uctění památky válečných hrdinů RAF), Václav Marhoul (režisér), Karel Podruh (člen Okresního svazu Pomocných technických praporů, pamětník), Josef Maleček a Jiří Shrbený (předseda a místopředseda Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově) a zástupci Městského úřadu Český Krumlov.

Na úvod setkání starosta Dalibor Carda hosty přivítal a poděkoval jim za jejich účast na oslavách v Českém Krumlově. Rozhovor zahájil připomenutím události, kdy před 70. lety převzal tehdejší předseda správní komise František Švamberk (představitel města) vlajku Spojených států amerických z rukou velitele vojáků 26. pěší divize, kteří osvobodili Český Krumlov.

„Jsem velmi rád, že celá komunita si po 70. letech připomíná osvobození. Je to pro mne povzbuzující a rád budu informovat v USA, v jaké úctě chováte v České republice osvobození americkou armádou," komentoval oslavy generálporučík Hodges.

Army Strong!
Jak velvyslanec Schapiro tak generálporučík Hodges zapsali do knihy města poděkování za to, že mohli sdílet oslavy osvobození společně s Krumlováky. Velvyslanec vyjádřil poděkování za uctění památky těch, kteří osvobodili Českokrumlovsko. Generálmajor vyslovil hrdost za Američany, bojující za osvobození Československa a svůj zápis ukončil po vojensku heslem „Army Strong!" „S upřímným poděkováním za vřelé přijetí Armády České republiky a s vizí další spolupráce" uzavřel zápis do knihy Kocián.

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

 

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: