Cuzco

aktualizováno 06.08.2010

Cuzco nebo Cusco (kečuánsky Qusqu či Qosqo) je město na jihu peruánských And. V předkolumbovských dobách zde bylo centrum incké říše. V současnosti je Cuzco zařazeno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Žije zde asi 340 000 obyvatel.

V roce 2007 oslovilo Cuzco Český Krumlov s návrhem spolupráce - partnerství. Proběhla výstava peruánského umění v Máselnici. V březnu 2008 zavítala do Českého Krumlova delegace zahraničních úředníků organizovaná peruánským velvyslanectvím. 

Dějiny

V době Inků bylo Cuzco politickým a náboženským centrem. Dělilo se na dvě části: Urin Qusqu (Dolní Cuzco) a Hanan Qusqu (Horní Cuzco). V Horním Cuzcu se usadil Manco Cápac II. a vybudoval zde chrám Slunce. V době největšího rozkvětu se počet obyvatel tohoto města pohyboval kolem 200 000.
Inkové Cuzco přirovnávali k pumě, kterou uctívali jako posvátné zvíře. Město chápali jako tělo zvířete a pevnost Sacsayhuamán jako jeho hlavu.
Příchod španělských dobyvatelů v čele s Franciscem Pizarrem (1533) byl pro Cuzco zkázou. Stalo se obětí nepředstavitelného vandalství. Hlavní centrum Peru se poté přesunulo do v té době stavěné Limy.

Zdroj: Wikipedia

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: