aktualizováno 21. 7. 2023

Prezidentský pár navštívil jižní Čechy

Tento týden navštívil Jihočeský kraj prezident Petr Pavel se svou manželkou. Jednalo se o první oficiální návštěvu tohoto kraje v rámci pravidelných výjezdů do regionů, které prezident avizoval po svém zvolení. Od inaugurace Petr Pavel již zamířil do Moravskoslezského a Libereckého kraje, rovněž také na Vysočinu.

Oficiální jednání s vedením kraje či starosty doprovázel i kulturní program. Místa, která prezident během svého pobytu na jihu Čech navštívil, vybírala prezidentská kancelář, nebyla doporučena ze strany kraje, zdůraznil prezident Pavel na závěrečném briefingu v Dolní Vltavici. Prezidentský pár se během návštěvy zúčastnil například benefičního divadelního představení pro centrum Arpida na Otáčivém hledišti, vystoupal na horu Kleť, navštívil zámek Český Krumlov či přírodní amfiteátr pašijového divadla v Hořicích na Šumavě, který usiluje o zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

V úterý na Krajském úřadě Jihočeského kraje bylo zorganizováno jednání, na kterém se prezident setkal s vedením kraje, hejtmanem Martinem Kubou, jednání se zúčastnila primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová, za Český Krumlov byl na jednání přítomen starosta Alexandr Nogrády, zúčastnili se samozřejmě i starostové dalších jihočeských obcí, na setkání byli přizváni také jihočeští zákonodárci a ředitelé místních nemocnic. Hlavním tématem jednání na kraji byl totiž nedostatek lékařů, především pediatrů. 

Ve středu pak v Černé v Pošumaví jednal prezident Pavel se starostkami a starosty obcí na Lipensku. Hejtman Martin Kuba poté přiblížil, že jedním z témat, kterému se v debatě s prezidentem věnovali, byla specifika Jihočeského kraje jako regionu s řídkým osídlením a vysokou sezónností pracovního trhu. „Jsme velký kraj, který má, řekněme, nejřidší osídlení. To vždycky nese nějaké výhody a příležitosti, ale také nějaké problémy a má to svá specifika. Je strašně důležité, aby člověk jako pan prezident, který se potom potkává v Praze na úrovni politiků s vládou, vnímal ten problém. Lokalita Lipenska je totiž chápána jenom jako letní turistická lokalita. Život tu ale pokračuje i v říjnu a listopadu. My chceme, aby tu lidé chtěli žít i v tomto období, protože to oni zajištují ty služby, díky kterým je to tu v létě pro turisty hezké místo. Jsem rád, že nám pan prezident naslouchal a vážím si toho,“ uzavřel Martin Kuba.

Stejně tak jako v jiných krajích, i zde vedení měst potvrzuje potřebu decentralizace státní moci na ta místa, kde lidé nejlépe vědí, jaké problémy mají, a také znají jejich řešení. „Šablona státní správy totiž málokdy funguje na specifické problémy regionů,“ uvědomuje si Petr Pavel.

To potvrzuje i starosta Alexandr Nogrády: „Také Český Krumlov řeší problematiku spojenou s výzvami cestovního ruchu. Potýkáme se nejen s odlivem turistů v zimních měsících, ale snažíme se zajistit rovnováhu života s nimi v době, kdy je hlavní turistická sezóna. Přejeme si, aby turisté respektovali pravidla a místní obyvatele, chovali se ve městě ohleduplně, na druhou stranu, aby i místní obyvatelé smířlivěji přijímali, že mají ve městě památky, za nimiž proudí turisté.“

Během zastavení v Českém Krumlově již v programu návštěvy nebyl prostor na oficiální samostatné setkání s vedením města. „Proto se již těšíme, až pan prezident Petr Pavel, tak jak sám přislíbil, opět navštíví naše město a my ho zde budeme moci náležitě uvítat, ale především více jednat o potřebách Českokrumlovska,“ přeje si Alexandr Nogrády.

Autor fotografií: Václav Pancer

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: