Pod jednou střechou s jiřičkami
Jiřičkám ubývá vhodné životního prostředí díky rozrůstající se moderní zástavbě či zásahům do stávajících hnízdišť (třeba zasklíváním lodžií). K tomu se přidává i další (poměrně nový) trend - shazování jiřiččích hnízd v obavách z hromadícího se trusu pod nimi. Místo abychom problém snadno vyřešili umístěním podložky, která trus zachytí, připravujeme se o malé pomocníky, kteří nás zbavují komárů, mšic, muchniček a dalšího hmyzu.
Jiřička je věrný pták, pokud se někde rozhodne postavit hnízdo, jde o volbu na celý život. Celé generace jiřiček obývají tentýž objekt po desítky let. Často obsadí ještě hrubou stavbu před dokončením a pak se každý rok na osvědčené hnízdiště vracejí.
Ať již věříte na rčení, že shazovat jiřičkám hnízdo přináší smůlu, nebo ne, zkuste dát jiřičkám šanci.
Například v sousedním Německu jiřičkám vztyčují speciální „věže“, ty pak takovýto nový domov s povděkem přijímají.
Problémy a jejich řešení:
- Ptáci nám špiní prostor pod hnízdy trusem.
→ Instalujeme podložku pod hnízdo (dřevěnou, plastovou, plechovou), která trus zachytí a jednoduše se čistí. - Ptáci špiní fasádu lepením mokré hlíny. / Hnízdo je v rohu okna, nemůžeme ho otevírat.
→ Instalujeme umělá hnízda (z keramiky, dřevobetonu) na méně problematická místa. Hnízdo musí být vždy shora kryto římsou, přesahem střechy apod. Zakoupíme na zelenadomacnost.com. - Ptáci znečišťují fasádu trusem.
→ Moderní fasády jsou samoomyvatelné a nenasákavé, znečištění smyje déšť, případně tlakový čistič. - Hnízda ptákům padají z nové fasády.
→ Instalujeme umělá hnízda nebo na místě starých hnízd použijeme fasádní barvu s větší zrnitostí (2–3 mm), případně instalujeme dřevěnou destičku, která slouží jako hnízdní podložka