aktualizováno 13. 6. 2023

Pod jednou střechou s jiřičkami

Jiřičkám ubývá vhodné životního prostředí díky rozrůstající se moderní zástavbě či zásahům do stávajících hnízdišť (třeba zasklíváním lodžií). K tomu se přidává i další (poměrně nový) trend - shazování jiřiččích hnízd v obavách z hromadícího se trusu pod nimi. Místo abychom problém snadno vyřešili umístěním podložky, která trus zachytí, připravujeme se o malé pomocníky, kteří nás zbavují komárů, mšic, muchniček a dalšího hmyzu.

Jiřička je věrný pták, pokud se někde rozhodne postavit hnízdo, jde o volbu na celý život. Celé generace jiřiček obývají tentýž objekt po desítky let. Často obsadí ještě hrubou stavbu před dokončením a pak se každý rok na osvědčené hnízdiště vracejí.

Ať již věříte na rčení, že shazovat jiřičkám hnízdo přináší smůlu, nebo ne, zkuste dát jiřičkám šanci.

 

věž pro jiřičky

Například v sousedním Německu jiřičkám vztyčují speciální „věže“, ty pak takovýto nový domov s povděkem přijímají.

Problémy a jejich řešení:

 • Ptáci nám špiní prostor pod hnízdy trusem.
       → Instalujeme podložku pod hnízdo (dřevěnou, plastovou, plechovou), která trus zachytí a jednoduše se čistí.
 • Ptáci špiní fasádu lepením mokré hlíny. / Hnízdo je v rohu okna, nemůžeme ho otevírat.
       → Instalujeme umělá hnízda (z keramiky, dřevobetonu) na méně problematická místa. Hnízdo musí být vždy shora kryto římsou, přesahem střechy apod. Zakoupíme na zelenadomacnost.com.
 • Ptáci znečišťují fasádu trusem.
       → Moderní fasády jsou samoomyvatelné a nenasákavé, znečištění smyje déšť, případně tlakový čistič.
 • Hnízda ptákům padají z nové fasády.
       → Instalujeme umělá hnízda nebo na místě starých hnízd použijeme fasádní barvu s větší zrnitostí (2–3 mm), případně instalujeme dřevěnou destičku, která slouží jako hnízdní podložka

jiřičky plakát

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: