aktualizováno 1. 6. 2023

Kronika města Český Krumlov 2019

Počasí v roce 2019

Charakter počasí, stejně jako obecně politická témata, má rovněž zaznamenávat městský kronikář, ačkoliv v současné době existuje řada specializovaných institucí, jež poskytují dlouhodobě exaktní výstupy z meteorologických a klimatologických měření. Jednotný systém měření je v gesci Českého hydrometeorologického ústavu v Praze, který za pomoci více než tisíce profesionálních i akreditovaných amatérských stanic sbírá data z celé České republiky.

Český Krumlov spadá do územní působnosti ČHMÚ v Českých Budějovicích. Pro území města a nejbližšího okolí jsou směrodatná data ze stanice Český Krumlov ¬ Přísečná. Tato stanice, definovaná jako automatizovaná klimatologická stanice II. typu (její výsledky jsou k dispozici na webu http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/OS/stanice/ShowStations_CZ.html) patří do standardní sítě klimatologických a meteorologických stanic České republiky.

Český Krumlov leží na rozhraní klimatických regionů, jež jsou charakterizovány jako mírně chladný, vlhký a mírně teplý, vlhký. V rámci České republiky patří tedy spíše k chladnějším oblastem, přesto byl v roce 2019 počasí i zde velmi teplé. V Pohoří na Šumavě na Českokrumlovsku a ve Vyšším Brodě naměřili 21. října meteorologové shodně 26,4 stupně Celsia. Jedná se o nejvyšší hodnotu na celém území republiky. Teplotní rekordy pro 21. říjen ovšem byly překonány na řadě míst Jihočeského kraje. Podle meteorologů byla průměrná denní teplota v regionu o sedm až osm stupňů Celsia vyšší než dlouhodobý standard. Maxima se ale překonávala i jinde v Česku. Teplotní rekordy pro 21. říjen padly na 93 stanicích, které měří alespoň třicet let. Takových má Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v celém Česku 152.

Rok 2019 byl druhým nejteplejším v historii měření Českého hydrometeorologického ústavu. Průměrná teplota v České republice byla 9,5 stupně Celsia. Nejteplejším rokem zůstává rok 2018, kdy průměrná teplota byla o jednu desetinu stupně vyšší, tedy 9,6 stupně Celsia. Nejteplejším naměřeným měsícem roku 2019 byl červen, který byl také nejteplejším měsícem v historii měření. Byl o celých deset stupňů teplejší než předcházející měsíc květen. Ten byl zároveň také jediným měsícem, kdy průměrná teplota byla nižší než starý normál z let 1961–1990. Všechny ostatní byly podle ČHMÚ nadprůměrné, včetně posledního měsíce prosince. V prosinci byla nejvyšší naměřená teplota 17,8 °C a byla zaznamenána 18. prosince v Mořkově. Začátek zimy byl tak pomalý s malým množstvím sněhu. Měření pražského Klementina za rok 2019 už je také známé. V nejstarší meteorologické observatoři na území ČR byla naměřena průměrná teplota 12,6 stupně Celsia. Jedná se tak o druhý nejteplejší rok v historii měření stanice.

Podle ČHMÚ byl loňský rok suchý, zejména kvůli hodnotám průtoků českých řek. Projevy hydrologického sucha ale nebyly tolik výrazné jako v roce 2018. Nejvíce suchými měsíci byly červenec až září. Hydrologické sucho v Česku podle ČHMÚ trvá nepřetržitě minimálně od roku 2015.

A drobná lokálně meteorologická perlička na závěr: na sto procent přesně údajně předpovídají počasí medvědi, které chovají na zámku v Českém Krumlově. Tvrdí to alespoň jejich ošetřovatel Jan Černý. Podle něj se dá z chování jeho svěřenců vysledovat, jaké bude počasí v následujících dvou až třech dnech. Když si připravují pelíšek, bude mráz. Když si z něj vytvoří 'kobereček', oteplí se.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: