aktualizováno 27. 4. 2022

Oslava jara opět s Kouzelným Krumlovem

Od pátku 29. dubna do neděle 1. května proběhnou tradiční oslavy jara, které už řadu let nesou název Kouzelný Krumlov. Víkend nabídne Májový jarmark, zábavné odpoledne pro děti, studentský majáles, lampionový průvod či nedělní Májové odpoledne otevřených muzeí a galerií.  Na programu je toho ale mnohem víc a své si v něm najdou místní, stejně jako návštěvníci města z blízka i daleka.

Od pátku do neděle bude žít náměstí Svornosti Májovým jarmarkem, který návštěvníkům nabídne tradiční české pochutiny, jarem inspirované dárky a suvenýry, ale i možnost podívat se na ukázky řemesel. Pátek 29. dubna bude ve znamení majálesu v podání studentů českokrumlovského gymnázia. Jejich kostýmovaný průvod – letos s tématem světový a český film – vyjde v 9:30 od budovy gymnázia a bude procházet historickým centrem do Městského parku, kde proběhne vystoupení jednotlivých tříd a také volba krále a královny majálesu.

Sobotu 30. dubna mohou zejména fanoušci zahradničení odstartovat na dopoledním Zahradním jarmarku, sortiment sahá od sazenic a květin až po přírodní kosmetiku a různé pochutiny. Pro bylinkové nadšence jsou připraveny komentované prohlídky bylinkových záhonů v zahradě Kouzelné bylinky. V jejich krámku pak zakoupíte různé čaje, tinktury a samozřejmě sazeničky nejrůznějších bylinek, které v běžném zahradnictví neseženete.

Jinak je ale sobota věnovaná především dětem. Od 13. hodiny je tu pro ně a jejich doprovod připravený bohatý program v Městském parku. „Letos se část programu, který se v minulých letech konal v Pivovarských zahradách, musí přesunout do Městského parku z důvodu oprav zahrad. Zábava ale zůstává stejná. V parku budou pro děti nachystány všemožné hry a atrakce, tvořivé dílny, čarodějnické líčení nebo jízda na ponících. Očekávat děti mohou samozřejmě i divadlo, které je v rámci různých her a soutěží vtáhne do děje. Oproti minulým ročníkům bude chybět pouze stavění májky a pálení čarodějnic, které z bezpečnostních důvodů není možné v Městském parku realizovat,“ zve na akci Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov, které Kouzelný Krumlov každoročně organizuje.

Odpolední program v parku završí festival Základní umělecké školy, na kterém vystoupí jak domácí hudební soubory ZUŠ Český Krumlov, tak i hosté z Českých Budějovic a Nového Města nad Metují. Na sobotní večer je pak naplánovaný tradiční lampionový průvod městem, který má sraz na náměstí Svornosti ve 20:15, a po průvodu Tajemná stezka klášterní zahradou, která bude přístupná až do 23:00.

V neděli na 1. máje jsou připraveny komentované prohlídky města pro jeho malé i velké návštěvníky. Architektonická prohlídka „Po stopách renesance“ pod vedením lektorky Národního památkového ústavu nadchne každého od 8 let a začíná v 10 a ve 14 hodin. Klasická prohlídka nejvýznamnějších míst historického centra je pak na programu od 14:00. Prohlídky jsou zdarma, rezervace v infocentru je nutná. Májová neděle bude zároveň i dnem otevřených muzeí a galerií, vstupné se slevou nebo vstup zcela zdarma nabízejí Regionální muzeum, Museum Fotoatelier Seidel, Kláštery Český Krumlov, Pohádkový dům, Muzeum Vltavínů, zahrada Kouzelné bylinky (včetně komentovaných prohlídek) či Muzeum stavebních dějin a řemesel.

Kompletní program a popis aktivit je k dispozici na zde.

Pořadatelé a partneři

Pořadatelé: město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov o.p.s., Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., DMO Český Krumlov Region, z. s.

Partneři: ČEVAK a.s., IRO stavební s.r.o.

Partneři: Český svaz žen a Český červený kříž, Dům dětí a mládeže Český Krumlov, Gymnázium Český Krumlov, Kláštery Český Krumlov, Kouzelné bylinky, Lesy města Český Krumlov, Museum Fotoateliér Seidel, Muzeum vltavínů, Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, Regionální muzeum v Českém Krumlově, Služby města Český Krumlov, SUPŠ sv. Anežky České, Základní umělecká škola v Českém Krumlově

Mediální partneři: Českokrumlovský deník, JČ1 – Televize jižní Čechy 

Deník - logo "250"          TV JČ1 - televize Jižní Čechy          Logo Čevak, a. s.       Logo IRO stavební s.r.o.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: