aktualizováno 18. 5. 2021

Český Krumlov bude testovat žáky pouze jednou za dva týdny PCR metodou

Přesnější, méně častou a komfortnější metodu testování zajistilo pro své školy město Český Krumlov. Žáci se budou na covid-19 testovat nejnovějšími testy od českého výrobce.

Od 25. května 2021 se bude na českokrumlovských základních školách testovat inovativním způsobem PCR testů, kdy se dětem provede odběr ze slin na tampón v ústech. „Podařilo se nám zajistit tuto výjimečnou možnost testování žáků, které s sebou nese řadu benefitů. Především se testuje jen jednou za dva týdny a tato metoda je pro děti pohodlnější i bezpečnější, než dosud používané výtěry z nosu nebo slinné testy z odplivnutí,“ uvádí starosta Dalibor Carda. Odběrové soupravy BiCoV vyrábí špičková česká společnost Bioinova.  

Odběr bude v jednotlivých třídách provádět zdravotní sestra, nicméně samotný test není invazivní. Pokud by rodiče s provedením odběru sestřičkou nesouhlasili, dítě si může dle předaných instrukcí odběr provést samo bez kontaktu s třetí osobou. Další výhoda spočívá v tom, že odebírání vzorků neomezuje výuku, probíhá během dopoledne postupně v jednotlivých třídách.

Laboratorní vyšetření vzorku metodou PCR je mnohonásobně přesnější a tím i účinnější v ochraně před rizikem nákazy. V případě karanténních opatření mohou být žáci i další členové domácnosti izolovaného žáka znovu odebráni přednostně na vyhrazeném odběrovém místě v Českém Krumlově.

Škola laboratoři sděluje pouze jméno, příjmení a třídu. Další osobní údaje, jako při návštěvě lékaře, je nutné sdělit pouze u pozitivně testovaných žáků a žáků, které hygienická stanice pošle do karantény.

„Pro rodiče neznamená přechod na testování PCR metodou organizačně žádnou změnu. Až v případě pozitivního testu či stanovení karantény u dítěte je nutné (což ale platí obecně) dát zdravotnickému zařízení souhlas s poskytnutím zdravotní péče nezletilému, aby mohlo být vyšetření hrazeno zdravotní pojišťovnou,“ vysvětluje starosta.

Testování PCR metodou je pro školu i rodiče zdarma díky příspěvku od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: