aktualizováno 20. 2. 2023

Cesta na Křížovou horu je přístupnější. Nově je stezka dlážděná kamenem

Na vrchol Křížové hory se nyní návštěvníci dostanou po obnovené původní přístupové cestě, kterou nechalo vybudovat město. Místo polní cesty mohou nyní návštěvníci zdolávat kopec kamennou dlážděnou stezkou vedoucí od kaple z ulice U Sáňkařské dráhy. 

Zarostlé polní cestě na Křížovou horu odzvonilo. Místo bláta se obyvatelé a další návštěvníci mohou těšit z nové kamenné dlážděné cesty, která vede okolo tří výklenkových kaplí křížové cesty, vedoucí ke kapli sv. Kříže na Křížové hoře. Nově vybudovaná cesta navazuje na štěrkovou serpentinu vedoucí až na vrchol.

Výstup na vrchol Křížové hory si její návštěvníci nyní užijí za každého počasí. „Místo je občany i turisty oblíbenou vyhledávanou lokalitou. Cesta nebyla ve všech svých částech dobře přístupná, za mokrého počasí se kvůli bahnu vycházka výrazně komplikovala. Nově obnovená přístupová cesta problémy s dostupností kaple na vrcholu vyřešila,“ uvádí Petr Pešek, vedoucí Odboru správy majetku a investic. 

Cesta je dlouhá 294 metrů s šířkou 2 metry. „Stavba si vyžádala výkopové a povrchové úpravy terénu. Na nově vybudovanou podkladovou část byla uložena kamenná dlažba z lomeného kamene, kolem cesty budou vybudovány odtokové žlábky. Při vhodných povětrnostních podmínkách dojde ještě k úpravě okolí stezky zatravněním a srovnáním terénu. Vzhledem k tomu, že se jedná o stavbu trvalou, vybírali jsme kvalitní materiály, aby cesta vydržela očekávaný zájem návštěvníků,“ dodává Petr Pešek.

Cesta je konstrukčně provedena jako stezka pro pěší. Pohyb jakýchkoliv motorových vozidel by měl velmi špatný vliv na její životnost. Proto město apeluje na všechny její návštěvníky, aby dbali zákazu provozu motorových vozidel, který je na této cestě označen dopravní značkou.

Práce prováděla stavební firma POstavPO s.r.o. Celkové výdaje na zbudování nové přístupové cesty vyšly na 3,3 milionu korun.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: