aktualizováno 16. 9. 2021

O zkušenosti s brownfieldy se v Českém Krumlově podělí starostové i developeři

Nedostatek bytů, chybějící logistická zázemí, nedostatek komerčních ploch. To je Česká republika dnešních dní. Na druhé straně velké množství brownfieldů, které v sobě mají kapacity pro potřebný rozvoj. K nastartování regenerace zanedbaných lokalit přispěje konference Brownfieldy, která se uskuteční 17. září v Českém Krumlově. Program přinese dialog mezi městy a investory i inspiraci ze zahraničí.

Dynamická doba bez jasně nastavených pravidel po roce 1989 umožnila v českých městech překotný a nepromyšlený rozvoj, který se dnes jen velmi pomalu napravuje. Ukvapená výstavba přitom napáchala škody, se kterými se vypořádáváme dodnes. Pomyslnou šanci na reparát mohou představovat brownfieldy. Spící rezerva pro výstavbu bytů, průmyslových areálů ale i občanské vybavenosti.

Podmínky pro jejich rozvoj nebyly nikdy příhodnější. Vysoká poptávka po další výstavbě spolu se stále sílící potřebou rozvíjet města skutečně udržitelně nahrává k tomu, aby se i v České republice rozvoj brownfieldů konečně pohnul kupředu. Nejedná se přitom jen o několik lokalit. Podle statistik agentury CzechInvest bylo v roce 2020 v Národní databázi brownfieldů evidováno 3 278 brownfieldových lokalit, které zabíraly celkovou rozlohu 9 094 hektarů. Jen za rok 2020 bylo do databáze nově zaregistrováno 453 brownfieldů, přitom vyjmuto jich bylo díky úspěšné konverzi jen 45.

Starostové i developeři se sejdou k debatě o budoucnosti brownfieldů

Rozpohybovat celý proces a aktivně podpořit rozvoj zanedbaných lokalit je hlavním cílem konference Brownfieldy, která se koná 17. září v Českém Krumlově. Podle organizátorů, se jako klíčová pro úspěšnou transformaci jeví spolupráce místní samosprávy a investorů s podporou ze strany státu.  Smyslem akce je proto zprostředkovat diskusi mezi těmi, kteří se o skutečný rozvoj brownfieldů v následujících letech mohou zasloužit. „Po více než dvaceti letech, kdy se o rozvoji zanedbaných míst v našich městech a obcích hovoří, je potřeba přistoupit k činům. Proto děláme již třetí ročník konference, která má za cíl upozornit na tuto potřebu a přináší úspěšné příklady z celé České republiky,“ říká Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů České republiky. Jak podotýká, je přitom velmi důležité, že konference neslouží jen jako jednostranný proud informací, ale je především o diskusi a sdílení toho, co funguje. „Jasně se ukazuje, že většina takových ploch a většina těch, kdo se je snaží někam posunout, se potýkají s podobnými problémy. Ti, kdo již uspěli se tak mohou stát důležitým zdrojem informací pro ty, kdo svou cestu teprve začínají vyšlapávat,“ doplňuje Kadeřábek.

Jeden dobrý příklad může rozpohybovat desítky dalších brownfieldů

Letošní konference se koná v Českém Krumlově, městě, které je vnímáno širokou veřejností jako jedno z nejkrásnějších v České republice. Ani tady si ale nelze nevšimnout ploch, které zahálí. Respektive zahálely. V současné době totiž Český Krumlov se svým vlastním brownfieldem bývalých kasáren Vyšný aktivně pracuje. Projekt Nový Dvůr, který opuštěná kasárna probudí v novou městskou čtvrť, bude jedním z dobrých příkladů toho, co se již daří. Vše představí zástupci města a architekti ze studia A8000, v čele s Martinem Krupauerem, kteří se projektu aktivně účastní.

„Předprojektová příprava záměru Nový Dvůr spěje pomalu a jistě do finále. Věříme, že do konce roku budeme schopni developerům a investorům nabídnout konkrétní podmínky pro jejich investice. Jsme přesvědčeni, že projekt transformace bývalých kasáren v plnohodnotnou městskou čtvrť obklopenou překrásnou přírodou bude atraktivní investiční příležitostí, která nezůstane bez odezvy. Od konference Brownfieldy 2021 si slibujeme, že si jednak rozšíříme naše znalosti, jak se podobné lokality dají rozvíjet, a jednak, že na místě samotném představíme danou lokalitu a její připravenost pro vlastní výstavbu,“ uvádí místostarosta Českého Krumlova Josef Hermann.

Udržitelný rozvoj měst na skandinávský způsob

„Velkou radost máme také z toho, že letošní ročník konference bude mezinárodní. Naše pozvání přijala jedna z osobností současné architektury, Patrick Lüth z norského ateliéru Snøhetta,“  říká Kateřina Kubizňáková, spolupořadatelka konference. Snøhetta Studio je mimo jiné autorem ikonické budovy norské Národní opery a baletu v Oslu. A i o ní bude na konferenci řeč. Stojí totiž v oblasti bývalého překladiště, která od začátku milénia prochází zásadní transformací a stává se novým centrem norské metropole. Podobně významný přerod čeká i oblast „South Gate“ v Budapešti, pro kterou studio Snohetta vypracovalo masterplan. „Doufáme, že zahraniční přístup přinese inspiraci pro odvážnější a zároveň udržitelný rozvoj našich měst. Udržitelnost je totiž téma, které se s rozvojem brownfieldů velmi úzce pojí,“ vysvětluje Kateřina Kubizňáková. 

Konference Brownfieldy, 17. 9. 2021 od 10:00, Český Krumlov, kasárna Vyšný

Konference je platformou pro dialog soukromé a veřejné sféry o budoucím rozvoji brownfieldových lokalit v ČR. V průběhu jednoho dne se tu potkají zástupci samospráv, odborníci na územní plánování, development, architekturu, životní prostředí, průmysl a další. Příklad konkrétní lokality v Českém Krumlově ukáže, jak může regionální město využít potenciál brownfieldu pro svůj vlastní rozvoj. Představeny budou úspěšné realizace a přístup měst, státu a developerů k řešení zdánlivě neřešitelného problému. 

Hlavní témata

Městské projekty na brownfieldech

Case study: kasárna Vyšný v Českém Krumlově

Inspirace pro úspěšné realizace brownfieldů

Udržitelný rozvoj: hlavní téma současného developmentu

Kompletní program https://www.kfbrownfieldy.cz/

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: