aktualizováno 30. 3. 2023

Kácení lípy U Trojice a jasanu na Tavírně

V těchto dnech probíhá odstraňování dvou vzrostlých nemocných stromů. Lípa U Trojice (při výjezdu směrem k Budějovické ul.) byla v minulosti opakovaně odborně ošetřovaná. Koruna, kterou tvořily tři mohutné kmeny, byla redukována a nainstalovala se zde bezpečnostní vazba.

Dle odborného posudku arboristy došlo u paty kmene napadení dřevokaznou houbou. Druhem, který proniká do struktury dřeva, které poškozuje a výsledkem bývá statické selhání takto poškozeného stromu, tzn. dojde ke zlomu v místě poškození a následný pád stomu. Vzhledem k tomuto zjištění a s ohledem na zajištění bezpečnosti nebylo možné jiné řešení než lípu odstranit. Při včerejším kácení se stav potvrdil, na bázi byla rozsáhlá dutina s pokročilou hnilobou, která je patrná i na pařezu.

Dnes se pracuje na odstranění jasanu v ulici Tavírna. Také tady se jedná o podobný případ vzrostlého stromu, který Odbor životního prostředí a zemědělství (OŽPZ) dlouhá léta ošetřoval (bezpečnostní řezy, redukce koruny, dynamická vazba). V průběhu letošní zimy se však stav stromu výrazně zhoršil, převažující část koruny uschla. Jedna z hlavních větví směřujících nad komunikaci byla v místě nasazení poškozená a hrozil zlom a pád. V koruně byl dále detekován výskyt plodnic dřevokazných hub a u paty kmene bylo zjištěno odumřelé dřevo. Kvůli riziku statického selhání a ohrožení bezpečnosti se přistoupilo k odstranění stromu.

Oba stromy tvořily významné dominanty daných lokalit a jejich odstranění vyvolává mezi veřejností reakci. Povinností města a OŽPZ je postupovat v souladu se zákonem. OŽPZ je odpovědný za stav stromů a je povinen zabezpečit péči na takové úrovni, že nebudou rizikem. Oba tyto stromy byly jednoznačně ve špatném zdravotním stavu a jejich odstranění bylo jediným smysluplným řešením.

Lípa U Trojice

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: