aktualizováno 2. 2. 2024

Opravu Lazebnického mostu povodeň výrazně nezbrzdila

Přesně měsíc uplynul dnes od úplného uzavření Lazebnického mostu v centru Českého Krumlova. Most prochází kompletní rekonstrukcí a logistika celé stavby bude probíhat nájezdovou cestou v korytě Vltavy, její vybudování ale přerušila na přelomu roku povodeň. Nyní se hladina řeky vrací do normálu a práce na násypu tak mohou pokračovat.

Přípravné práce kolem náročné rekonstrukce Lazebnického mostu začaly už loni na podzim, velký zásah pro pěší i auta nastal ale až na začátku ledna, kdy se most uzavřel pro veškerou dopravu.

Během měsíce stavební dělníci odmontovali z původního mostu veškeré dřevěné části, ubourali závěrné zídky a částečně i úložné prahy. „Od včerejšího dne snížilo Povodí Vltavy odtok z Lipna, hladina Vltavy klesá a můžeme tak pokračovat ve stavebních pracích na vybudování příjezdové cesty v korytě řeky, což je nejvhodnější způsob, jak se může těžká technika dostat k mostu bez toho, aniž by ohrozila v úzkých uličkách obyvatele a návštěvníky a nepoškodila historické domy v centru,“ říká místostarosta Zbyněk Toman.

Příjezdovou cestu začali stavbaři budovat už na podzim, práce ale pak přerušila povodeň. Komunikaci v řece velká voda příliš nepoškodila, stavbaři již tak mohou znovu pokračovat v jejím navážení.

„Mezi ostrovem a břehem budeme v nejbližších dnech a týdnech budovat pracovní plošinu pro jeřáb, následně se u opěr mostu udělají provizorní opěry s nosníky, na kterých budou dočasně zavěšeny inženýrské sítě, které jsou umístěny na stávající nosné konstrukci. Poté se nosná konstrukce rozřeže a odveze pryč,“ vysvětluje investiční technik Karel Jirovec.

V konečné fázi se sem bude dopravovat a ukládat na nová ložiska nová ocelová nosná konstrukce po 20metrových částech, která se na místě smontuje. Harmonogram počítá s dokončením rekonstrukce do začátku května.

Rekonstrukce Lazebnického mostu, zdroj: oKS (1/9)Rekonstrukce Lazebnického mostu, zdroj: oKS (2/9)Rekonstrukce Lazebnického mostu, zdroj: oKS (3/9)Rekonstrukce Lazebnického mostu, zdroj: oKS (4/9)Rekonstrukce Lazebnického mostu, zdroj: oKS (5/9)Rekonstrukce Lazebnického mostu, zdroj: oKS (6/9)Rekonstrukce Lazebnického mostu, zdroj: oKS (7/9)Rekonstrukce Lazebnického mostu, zdroj: oKS (8/9)Rekonstrukce Lazebnického mostu, zdroj: oKS (9/9)

 

Související

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: