aktualizováno 5. 12. 2023

Den Českého Krumlova v Bratislavě

Český Krumlov měl výjimečnou příležitost představit se během Bienále ilustrací v rámci doprovodného programu v Českém domě v Bratislavě.  Čtvrtek 30. listopadu se stal Dnem Českého Krumlova a přilákal významné osobnosti z oblasti kultury, turismu a politiky.

Akci si nenechali ujít například zástupkyně velvyslance České republiky na Slovensku, Alena Jermářová, ředitelka Mezinárodního domu umění pro děti – BIBiana, Zuzana Liptáková, bývalý ministr školství a rektor Vysoké školy Danubius Peter Plavčan, výtvarník a člen Evropské akademie věd a umění Ľuboslav Móza, výtvarník, grafik a knižní ilustrátor Ľuboslav Paľo a mnoho dalších. Nutno zmínit i přítomnost primátora města Trenčína, Richarda Rybníčka. Právě Trenčín by se měl stát partnerským městem Českého Krumlova – prvním na Slovensku. Aktuálně probíhají intenzivní jednání na úrovni vedení obou měst, k uzavření partnerství by mělo dojít v roce 2024.

Dnem Českého Krumlova provedl hosty místostarosta Dalibor Uhlíř, který se ve své prezentaci zaměřil na bohatou historii, kulturní dědictví a turistické možnosti Českého Krumlova a jižních Čech. Součástí programu byla také výstava fotografií města od známého krumlovského fotografa Libora Sváčka.

Český Krumlov zakoupil v roce 2021 sbírku ilustrací a zhruba 80 ilustrací z této sbírky bylo v Bratislavě představeno v rámci hlavního výstavního programu Bienále ilustrací v Zichyho paláci. Ze slovenských tvůrců je ve sbírce zastoupen Ľuboslav Paľo, který vedle Dušana Kállaye patří mezi nejvýznamnější slovenské ilustrátory dětských knih. Sbírku zde odprezentovali ředitel Klášterů Český Krumlov Martin Malý a kurátor sbírky Ivo Janoušek.

V neposlední řadě měli účastníci možnost ochutnat česká vína od vinařství Wilomenna pod vedením vinařky Kateřiny Mikulíkové. U sklenky se pak živě diskutovalo o dalších propagačních aktivitách a možnostech zvýšení turistického ruchu mezi oběma zeměmi. „Tato prezentace byla pro Český Krumlov velkým úspěchem. Jsem moc rád, že se díky propojení s Českým domem a dalšími významnými partnery podařilo zvýšit povědomí o Českém Krumlově na Slovensku a těším se na další pokračování naší spolupráce,“ zhodnotil akci Dalibor Uhlíř.

Den Českého Krumlova v Bratislavě, zdroj: Peter Korček (1/7)Den Českého Krumlova v Bratislavě, zdroj: Peter Korček (2/7)Den Českého Krumlova v Bratislavě, zdroj: Peter Korček (3/7)Den Českého Krumlova v Bratislavě, zdroj: Peter Korček (4/7)Den Českého Krumlova v Bratislavě, zdroj: Peter Korček (5/7)Den Českého Krumlova v Bratislavě, zdroj: Peter Korček (6/7)Den Českého Krumlova v Bratislavě, zdroj: Peter Korček (7/7)
Foto: Peter Korček

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: