aktualizováno 15. 6. 2023

Na Slavnostech pětilisté růže zahraje Vesna, novinkou je průvod granátníků i dětská scéna v parku

 

Tématem letošního 35. ročníku je oslava 770. výročí města Český Krumlov, kdy v roce 1253 bylo poprvé zmíněno jméno Krumlova na listině moravského markraběte a rakouského a štýrského vévody Otakara, budoucího českého krále Přemysla Otakara II., ve které je mezi svědky uváděn Vítek z Krumlova (Witigo De Chrumbenowe).

Program →

Téma se nejvíc odrazí v sobotním historickém kostýmovaném průvodu, jehož účastníci obléknou kostýmy od gotiky po začátek 20. století. „V průvodu připomeneme legendu Dělení růží s praotcem Vítkem z Prčice a jeho syny, nejvýznamnější představitele šlechtického rodu Rožmberků, Viléma z Rožmberka a Petra Voka z Rožmberka se svým dvorem, rybníkáře a stavitele Jakuba Krčína, významné alchymisty, umělce a architekty, představitele šlechtických rodů Eggenberků a Schwarzenberků se skupinou postav commedie dell´arte vymalovaných v Maškarním sále zámku a další,“ zve na monstrózní podívanou Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov.

Výpravnost celého slavnostního průvodu doplní vojenské historické jednotky, jezdci na koních, historický renesanční kočár, hudební a taneční skupiny, kejklíři a jokulátoři, skupiny praporečníků, bubeníků, erby a prapory a činí tak ze slavnostního průvodu neopakovatelnou záležitost. Kromě denního průvodu projdou městem dva průvody noční, a to v pátek i sobotu, za svitu loučí a ohňů s podkresem bubnů a ryčným hudebním doprovodem.

Letošní novinkou je granátnická kirchparáda, tj. připomínka tradičního slavnostního průvodu granátníků na počest kněžny Eleonory Amálie ze Schwarzenbergu. „Na granátnický průvod naváže zádušní mše v chrámu sv. Víta, kterou celebruje prelát českokrumlovský Václav Pícha a bude sloužena nejenom za kněžnu Eleonoru Amálii ze Schwarzenbergu, ale také za pořadatele, scénáristy, režiséry, účinkující a další kamarády, kteří se podíleli v průběhu 35 let na organizaci Slavností pětilisté růže,“ říká Jan Vozábal.

Na náměstí Svornosti bude gastrotrh a bohatá nabídka občerstvení a zejména hudební scéna, která nabídne koncerty místních souborů, ale i kapel zvučných jmen. Vystoupí zde Vesna, dámská hudební skupina charakteristická folkovou duší a snovostí mísící se s uhrančivou world-music s historickými kořeny. Vesna se letos účastnila Eurovision Song Contest 2023. Dál se mohou návštěvníci těšit například na folkovou skupinu Lakomá Barka, Krless se světskou středověkou hudbou, BraAgas s lidovými písněmi středověké Evropy nebo Deloraine, brněnskou skupinu, která ve svých písních zpracovává témata z dávných pohanských dob.

Pivovarské zahradě bude umístěna scéna s kolbištěm a ukázkami exhibicí na koních, rytířskými souboji, vystoupením šermířů, dobových tanečníků a s historickými hrami. Ve večerních hodinách zde bude otevřena hospoda u Petrova Voka s komponovanými programy šermířů, hudebníků, tanečníků, kejklířů, fakírů a orientálních tanečnic, zakončený praporečnickou a ohňovou show.

Další letošní novinkou je rozšířený program s dětskou scénou v Městském parku, kde návštěvníci najdou historické vojenské ležení s programem a workshopy, divadelní scénu Víti Marčíka, hry a workshopy skupiny Legrando a další zábavu pro celou rodinu. Městský park bude letos poprvé zahrnutý do placené zóny programu.

Kláštery Český Krumlov nabídnou zážitkový program s řemesly na Klášterním dvoře a historické tvoření plné kreativních dílen, kdy je možné si vlastnoručně vyrobit řemeslný výrobek, suvenýr, či atraktivní dáreček pro radost nejenom sobě, ale i svým nejbližším.

Do Klášterní zahrady pak mohou návštěvníci zajít na sobotní degustaci vín, kterou připravil tým Festivalu vína Český Krumlov přímo u místní vinice.

Řemeslný historický jarmark zaplní celé I. zámecké nádvoří téměř stem stánků s historickým zbožím a ukázkami dobových řemesel.  Trh bude otevřený i v neděli 18. června, a to do 17.00 hodin.

Slavnosti zakončí v sobotu před půlnocí slavnostní ohňostroj na jižních zámeckých terasách, který bude zahájen antickým průvodem alegorických vorů plujících na řece Vltavě. „Připomeneme si tak, že Slavnosti pětilisté růže jsou situovány převážně do období renesance, která je výrazně inspirována antikou a je oslavou radosti ze života, svobody ducha, koncem středověku v myšlení i jednání a počátkem moderní doby,“ dodává Jan Vozábal.

Veškeré informace o programu a vstupném včetně on-line předprodeje (předprodej bude ukončen 16. června 2023 ve 14.00 hodin) jsou k dispozici na www.slavnostipetilisteruze.cz.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: