aktualizováno 28. 7. 2023

Kronika města Český Krumlov 2018

Kultura a cestovní ruch v roce 2018

Český Krumlov každoročně žije bohatým kulturním děním – ve městě i v zámku se hraje hudba různých žánrů, vystupují zde hvězdy hudebního nebe, na jevišti zámeckého barokního divadla, ale i v zahradách, na náměstí i na ulicích města se odehrávají dávné příběhy nebo se oslavují tradiční svátky. Dění v oblasti kultury a cestovního ruchu v Českém Krumlově bylo i v roce 2018 velmi bohaté, nabízelo opět pestrou škálu tradičních i nových akcí určených pro občany i návštěvníky města, což se pozitivně odrazilo i na nárůstů jeho návštěvnosti.

Město Český Krumlov samotné celou řadu akcí v oblasti kultury a cestovního ruchu cíleně iniciovalo, na mnohých se podílelo organizačně, ale i finančně – spolu se svými zřizovanými organizacemi a svými partnery a prostřednictvím svých grantových programů. Níže uvedený chronologický přehled nemůže zahrnout všechny kulturní akce, které v našem městě proběhly, chce poskytnout základní informace o nejzajímavějším dění v našem městě od ledna až do prosince 2018.

Zhášení vánočního stromu o svátku Tří králů

První tradiční akcí zahajující vstup do nového kalendářního roku 2018 bylo na českokrumlovském náměstí Zhášení vánočního stromu, které provedli 6. ledna Tři králové – Kašpar, Melichar a Baltazar – za ochotné pomoci místních občanů i udivených návštěvníků města.

Je to vlastně jakýsi každoroční malý happening, který je však i důstojnou tečkou za bohatým krumlovským adventním a vánočním programem. Sfouknutí stromu bylo i letos spojeno s dobročinnou tříkrálovou finanční sbírkou pořádanou ve spolupráci s katolickou charitou. Třicet dětí se vystřídalo v roli koledníků, kteří se zastavovali v domácnostech v Českém Krumlově, Kájově, Věžovaté Pláni a Zubčicích v rámci Tříkrálové sbírky. Ve dvanácti kasičkách farní českokrumlovské charity se nakonec ukrývalo 84 238 korun, což je o 22 tisíc korun více než v roce 2017.

Výtěžek sbírky pomůže nemocným, handicapovaným, seniorům a dalším lidem v tísni. Většina peněz doputuje do Domu sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí, který celoročně poskytuje osobám se sníženou soběstačností účinnou podporu a pomoc s chodem domácnosti, s péčí o svou osobu, se zajištěním stravy a s udržením sociálních kontaktů, a tím podporuje jejich soběstačnost a umožnit jim prožít plnohodnotný, aktivní a důstojný život.

 

Výsledek akce Psí Vánoce

Radost z obyčejné lidské dobroty, pospolitosti a ochoty myslet na druhé. To zažívali zaměstnanci českokrumlovského psího útulku na sousedském setkání v rámci tradiční akce Psí Vánoce. V průběhu pátečního odpoledne 17. prosince návštěvníci nadělili čtyřnohým chovancům v útulku více než 1 500 kg granulí a konzerv. Nezapomněli ani na pelíšky, deky, hračky. Dvěma koťatům nadělili lidé na Vánoce i milující domov, když si je noví majitelé rovnou z akce odnesli. Na činnost útulku se vybralo neuvěřitelných 26 000,- Kč za jedno jediné odpoledne.

Zvláštní poděkování patří především těm, kteří k odpovědnosti a soucitu s druhými učí ty nejmladší. Výbornou práci v tomto směru odvádí učitelský sbor Základní školy T. G. Masaryka, který mimo jiné každoročně pořádá pro útulek finanční sbírku. Letos činil výtěžek akce celkem 6 000,- Kč. Zaměstnanci z komunitního centra Rovnost (KoCeRo) dělají rovněž v práci s mládeží obrovský kus práce a stali se již pravidelnými podporovateli, v letošním roce od nich útulek získal 3 500,- Kč. Veliký dík patří supermarketu Kaufland, který na Psí Vánoce dodal občerstvení pro návštěvníky a hosty akce, Policii ČR za ukázku profesionálního výcviku psů i oblíbené krumlovské kapele Lakomá Barka za tradiční hudební dárek.

 

Krumlovský masopust

Krumlovský masopust odstartoval letos v sobotu 10. února 2018 v 10.00 hod. v Klášterech Český Krumlov. Zde návštěvníci mohli po celý den nejen ochutnávat tradiční slané i sladké masopustní pochutiny, poslouchat tradiční lidovou hudbu, ale dát i průchod vlastní fantazii a tvořivosti. Letos se totiž tradičního průvodu maškar mohli zúčastnit i dospělí a děti. Ti, co chtěli být na průvod dobře připraveni, si přišli vyrobit nejrůznější maškarní masky inspirované divadelním tématem. K tradičnímu masopustnímu průvodu samozřejmě patří hudba, ruchy a rytmika, tak si zájemci mohli vyrobit nejrůznější rytmické nástroje.

Kdo má rád tradiční lidovou zábavu, užíval si v pivovaru Eggenberg zabijačkové hody s ochutnávkou zabijačkových specialit, opékání buřtů na pivovarském dvorku, pro děti byl také připraven dětský koutek ve Formance. K tanci a poslechu zahrála oblíbená českokrumlovská kapela „Nakřáplý šišky“.

Tradiční masopustní průvod masek vyrazil do ulic v úterý 13. února v 16.00 hodin od Základní umělecké školy v Kostelní ulici. Žáci českokrumlovské ZUŠ společně se studenty Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České, muzikanty a výtvarníky rozveselili a pobavili všechny příchozí zábavným programem. Účastníci v maskách se na mnoha zastaveních v centru města představili různorodým programem a s koledováním. Žáci výtvarného oboru ZUŠ připravili 40 nových masek na téma „divadlo bez opony“. Masky jsou inspirovány komedií dell´arte, tradičním japonským divadlem nó a čínskou operou. Studenti SUPŠ sv. Anežky České zase připravili divadelní klobouky. K vidění bylo i mnoho masek z předchozích ročníků. V areálu SUPŠ sv. Anežky České na klášterním nádvoří na Tramíně účastníci průvodu odehráli představení Nálodního divadla.

 

Žena Českokrumlovska

Začátkem roku přivítal starosta Dalibor Carda na radnici dvě výjimečné dámy; vítězku historicky prvního ročníku výzvy Žena Českokrumlovska Janu Holcovou, která působí jako výtvarnice a pedagožka na českokrumlovské Základní umělecké škole a Hanu Šustrovou ze Sítě pro rodinu, organizátorku výzvy. Společným tématem byly jak plány tvorby Jany Holcové, tak i právě otevřené nominace do druhého ročníku výzvy pro mimořádné ženy našeho regionu. To, že jde o aktuální téma ve společnosti, značí zájem lidí o zaslání tipu na svou favoritku. „Od začátku roku přišlo několik nominací z celého regionu, což nás velmi těší, hledáme ženu, která svojí činností a pílí vytváří neobyčejné prostředí, věci, zážitky nebo pomoc veřejnosti, či konkrétnímu člověku,“ prozradila Hana Šustrová. Za tvořivou a inspirující práci získala loni ocenění Žena Českokrumlovska Jana Holcová, jež slaví úspěch jako výtvarnice a pod jejímž vedením vzkvétá mnoho šikovných dětí, které vyhrávají talentové soutěže.

 

Ocenění paní Ivany Ambrusové za dlouholetou odbornou činnost

Významného uznání se dostalo ředitelce českokrumlovských Domů s pečovatelskou službou Ivaně Ambrusové. Od místopředsedkyně Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR Emilie Třískové obdržela pamětní list za dlouholetou odbornou práci, podporu a přínos v oblasti sociálních služeb. Město Český Krumlov gratuluje paní ředitelce a přeje mnoho úspěchů v této záslužné činnosti.

 

Filmový festival Jeden svět

Také letos v březnu se uskutečnil v Českém Krumlově regionální filmový festival Jeden svět. V roce 2018 jsme přivítali v našem městě festival v řadě za sebou již poosmé. Jednotlivé ročníky festivalu se vždy snažily upozornit na nosná témata v oblasti lidských práv, která zásadně ovlivňují naši dobu.

Školní projekce odstartovaly v pondělí 19. 3. a běžely na čtyřech promítacích místech až do pátku 23. 3. Jeden svět dětem nabídl sadu filmů pro žáky od 8 do 13 let. Krátké dokumenty s moderovanou debatou zprostředkovaly témata jako chudoba, vzdělávání, rodina, život s jinakostí a sociální vyloučení. Jeden svět pro studenty je určen žákům vyšších ročníků ZŠ a studentům SŠ. Filmy nabízejí hlubší vhled do problematiky ekologie, života s postižením, válečných konfliktů, extremismu a svobody slova. Tyto speciální projekce v roce 2018 navštívilo přes 1 200 žáků a studentů z regionu.

Od čtvrtka 22. 3 do soboty 24. 3. se Jeden svět otevřel i široké veřejnosti. Přinesl aktuální snímky české i světové dokumentární kinematografie. Z domácí produkce to byl například film Nic jako dřív o životě teenagerů z Varnsdorfu, který ukazuje dospívání v současném českém pohraničním maloměstě. Film byl uveden na festivalu IDFA v Amsterdamu a doprovodila jej nejen debata, ale i masterclass v podání režisérské dvojice Klára Tasovská a Lukáš Kokeš. Ze zahraničních dokumentů byl uveden například obrazově působivý dokument Azurová, který ukazuje dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů. Dále byl uveden snímek o svérázné vzdělávací instituci Rebelská střední v Berlíně nebo netradiční road movie Kolyma, cesta z kostí, která nastiňuje mozaiku dnešního života v odlehlé části Ruska. Během speciální projekce pro seniory byl promítán dokument Mečiar, ke kterému přijela promluvit režisérka Tereza Nvotová. Tento snímek spolu s filmem Rebelská střední v Berlíně patřil k divácky nejúspěšnějším. V roce 2018 se zúčastnilo projekcí a besed téměř 500 diváků a shlédlo 8 filmů.

Pořadateli festivalu v Českém Krumlově jsou Centrum pro pomoc dětem a mládeži o.p.s., Gymnázium Český Krumlov a Člověk v tísni, o.p.s.  Spolu-pořádajícím organizacím dále přispěli:

město Český Krumlov, Jihočeský kraj, MŠMT ČR, ČEVAK, Vlašský dvůr, WIP, Studijní centrum, Kláštery Český Krumlov, Městské divadlo a Českokrumlovský rozvojový fond. Nad festivalem již tradičně převzali záštitu starosta města Dalibor Carda a senátor Parlamentu České republiky Tomáš Jirsa. Díky všem výše zmíněným podporovatelům má festival své místo mezi důležitými kulturními akcemi ve městě i celém regionu.

 

Vystoupení seskupení Proradost - Kytice

Seskupení PRORADOST uvedlo v sobotu 15. 9. 2018 od 19:30 hodin na jezírku v krumlovské zámecké zahradě známý kus divadla Semafor – muzikál Kytice. Světelnou atmosféru usínající zahrady podpoří stovky barokních svíček. Jediný vstup do zahrady byl branou u točny. Vstupné dobrovolné, dokonce akceptováno v tekuté formě :-). Pořadatelé dále upozorňují: podprdelníky a hrníček s sebou (možná přijede i polní kuchyně).

 

Vlajka pro Tibet

Český Krumlov se jako každý rok zapojil do mezinárodní kampaně „Vlajka pro Tibet“, jež vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel Čínské lidové republiky.

Akce proběhla jako každý rok 10. března, v den výroční povstání proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V Českém Krumlově byla vlajka vyvěšena na budově radnice na náměstí Svornosti.

 

Velikonoce v Českém Krumlově 2018

Jaro vstoupilo do města společně s Velikonocemi, a kromě tradičních řemeslných trhů čekala na všechny i různorodá zábava. Řemeslný trh oživil náměstí, trhovci a řemeslníci nabízeli stylové výrobky, řehtačky, píšťalky, velikonoční vajíčka zdobená rozmanitými technikami, pomlázky, jarní květiny i dekorace a sezónní pochutiny.

Velikonoční tradice jako pletení pomlázek, barvení vajíček nebo velikonoční pečení si v Českém Krumlově návštěvníci mohli připomenout hned na několika místech. Na bohatý program lákaly Kláštery Český Krumlov letos již potřetí. Na Velký pátek 30. března se opět otevřely dětem tajemné klášterní poklady. Na své si přišli i dospělí návštěvníci, pro které byly připraveny Noční komentované prohlídky bývalého kláštera minoritů. Milovníci historie, umění i sváteční pohody si mohli vychutnat neopakovatelnou atmosféru středověké architektury za svitu svíček. Velkopáteční noc pak patřila obnovené unikátní českokrumlovské tradici Nočního bdění u Božího hrobu s čestnou stráží Schwarzenberské granátnické gardy. Kostel Božího Těla a Panny Marie s Božím hrobem byl veřejnosti otevřen až do půlnoci. O Bílé sobotě se mohli návštěvníci těšit na otevřené řemeslné dílny i nepřeberné množství dobrot na Velikonočním jarmarku na Klášterním dvoře. Pro děti bylo pak v seminárních místnostech připraveno Velikonoční tvoření. Hlavní akcí sobotního programu byla v podvečer dernisáž filmové výstavy Anděl Páně 2. Sváteční program zakončil na Boží hod již tradiční Velikonoční slavnost na Klášterním dvoře. Velikonoční koncert rozezněl pak v neděli prostory kostela Božího těla v Klášterech Český Krumlov či klášterního kostela ve Zlaté Koruně.

 

Archiv Schwarzenberské granátnické gardy

Formou pravidelných příspěvků a medailonů v Novinách města hodlá Archiv Schwarzenberské granátnické gardy seznamovat občany města Český Krumlov s výsledky své výzkumné činnosti spolu s těmi nejzajímavějšími objevy souvisejícími s historií granátnické gardy a našeho města, jichž se v posledních dvou letech existence archivu podařilo studiem archiválií, artefaktů a vzpomínek pamětníků dosáhnout.

Třebaže posláním gardového archivu je primárně prohlubovat vědecké poznání o minulosti granátnické gardy, má ve vztahu k tzv. Programu obnovy hradní stráže v Českém Krumlově rovněž za úkol zajišťovat podklady, na jejichž základě se uskutečňuje praktická realizace konkrétních kroků v rámci tohoto programu. Svým výzkumem tak archiv umožňuje, aby návrat granátníků zpět do života našeho města probíhal citlivě, důstojně a smysluplně v souladu s historickou tradicí. Jedním z příkladů úspěšného aplikování poznatků archivu do tohoto procesu je obnovení unikátní českokrumlovské velikonoční tradice, jež v současné době nemá v českých zemích obdoby – stráže granátníků u Božího hrobu v kostele bývalého kláštera minoritů během noci z Velkého pátku na Bílou sobotu.

Přestože v sousedních středoevropských zemích jsou čestné stráže příslušníků uniformovaných jednotek u symbolických hrobů Ježíše Krista dodnes běžnou součástí velikonočních zvyklostí, z českých kostelů v důsledku církevních reforem a nástupu komunismu zcela vymizely. V našem městě se do II. světové války stavěly Boží hroby hned na čtyřech různých místech, přičemž granátníci zajišťovali stráž stejně jako dnes nikoliv v hlavním farním kostele sv. Víta, nýbrž překvapivě v kostele klášterním. Pozadí vzniku této pozoruhodné zvyklosti, jež dlouho zůstávalo záhadou, se archivu podařilo odhalit až pochopením a popsáním výjimečných rolí granátnické gardy a minoritského kláštera v životě někdejší českojazyčné menšiny v našem městě; minorité a granátníci totiž od konce 19. stol. drželi nad českou menšinou v Českém Krumlově společný patronát.

Velikonoční tradici stráže granátníků u Božího hrobu v klášterním kostele, jež byla za účasti více než půl tisíce spoluobčanů obnovena ve spolupráci s Kláštery Český Krumlov léta Páně 2017, proto můžeme na základě nových zjištění gardového archivu považovat nejen za svébytný projev zbožnosti, obohacující kulturní bohatství našeho města, nýbrž i za významný doklad někdejší sounáležitosti české menšiny v Českém Krumlově v dobách jazykového útlaku.

 

Znovuotevření Regionálního muzea Český Krumlov

Po téměř roční technické přestávce se v úterý 3. dubna 2018 opět otevřely brány Regionálního muzea v Českém Krumlově veřejnosti. Zahajovací výstava letošní sezony nese název „Dobrodružství archeologie“.

Na myšlenku představit archeologii i samotnou náplň práce archeologa přivedla pracovníky muzea sama veřejnost. Stejný okruh otázek, obecně rozšířené mýty a zkreslené představy o práci archeologů byly hlavním impulzem. Jsou archeologové těmi, kdo trpělivě štětcem ometají nálezy a radují ze starých rozbitých hrnců? Nebo těmi, kdo zdržují výstavbu dálnice a za provedený výzkum žádají milióny? Co je archeologie a co zkoumá? Jaké památky jsou v hledáčku dnešních archeologů a kde se s nimi můžete potkat? Víte, jak skutečně probíhá archeologický výzkum a co se na něm děje? Co se děje s nálezy v muzeu? Že díky letadlům, družicím a speciálním moderním metodám umíme nahlédnout pod zem a vlastně do ní nekopnout? Jak je to staré a jak to víme? Proč chodíme po poli? Zajímá nás pravěk nebo i 2. světová válka? To je pouhý zlomek otázek, které se pokouší zodpovědět teoretická část výstavy. K vidění jsou i nejnovější nálezy z Českokrumlovska, které slouží jako modelové ukázky širokého spektra zájmu archeologické památkové péče.

Samostatný prostor je věnován práci v terénu, tedy na archeologickém výzkumu, který může mít mnoho podob. Návštěvníkům vysvětluje postup a metody terénní práce, ukazuje způsob dokumentace, ale i zpracování nálezů po ukončení výzkumu. Vstup nejmodernější techniky do služeb archeologie přibližuje prostřednictvím archeobotanických analýz a moderních metod zaměření. Výstavu doprovodí odborná přednáška, komentovaná prohlídka pro veřejnost a základní školy, pro které jsou navíc připraveny pracovní listy. Nejmenší návštěvníci jistě ocení interaktivní hrací koutek. Spolupráci na výstavě přijalo Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Laboratoř archeobotaniky a paleoekologie, Národní muzeum v Praze, firma GEO-CZ s.r.o a Archeologický ústav AV ČR v Praze, v.v.i.

 

Nejlepší knihovnice je z Krumlova

Ve středu 14. března 2018 proběhlo slavnostní vyhlášení Jihočeského knihovníka roku 2017 v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Skvělou zprávou pro nás je získání titulu v kategorii mladých knihovníků do 35 let pro Pavlínu Haršovou, která již tři roky výborně pracuje v Městské knihovně v Českém Krumlově. Pečuje o čtenáře na pobočce na sídlišti Plešivec, vytváří veškeré propagační materiály na akce knihovny, má na starosti sociální sítě a připravuje literární přednášky pro základní i střední školy. Vedle toho v létě organizovala týdenní příměstský tábor s tématem „Po stopách Keltů“ a úspěchem byl korunován i víkendový festival fantasy literatury „BOok!Con“ začátkem listopadu loňského roku. Nyní rozjíždí další sérii kurzu tvůrčího psaní pro mladé autory. A tak by se dalo pokračovat dále. Gratulujeme Pavlíně k úspěchu a těšíme se na další dobré nápady.

 

Ženou Českokrumlovska 2018 se stala Alena Nováková

Z třiadvaceti nominovaných žen v letošního ročníku výzvy Žena Českokrumlovska vybrala porota ve složení Dalibor Carda, Jitka Zikmundová, Jana Holcová, Alena Švepešová, Jiří Olšan a Jan Palkovič vítězku paní Alenu Novákovou z Chlumu u Křemže. Slavnostní vyhlášení proběhlo na galavečeru MODA Fashion Days[s], který oslavuje ženskou výjimečnost, um a krásu. Alena Nováková vede mateřské centrum v Křemži, ve kterém pořádá akce pro děti. Pracuje pro seniory a handicapované, pořádá příměstské tábory a vede malé skautíky.

 

Kouzelný příchod jara v Českém Krumlově

Český Krumlov začal tradičně „kouzlit“ v pátek 27. dubna 2018 a příjemná atmosféra se přenesla i do následujícího prvomájového dne 1. května. V tomto roce pětidenní jarní slavnost Kouzelný Krumlov vykouzlila jako obvykle mnoho zábavy a nezapomenutelných zážitků. 

Bohatý a pestrý program zahájili studenti krumlovského gymnázia už v pátek tradičním majálesovým průvodem od budovy gymnázia přes Budějovickou bránu, Zámecké schody a Širokou ulicí až na náměstí Svornosti, které ožilo májovým jarmarkem. Až do úterý 1. května zde trhovci nabízeli tradiční české laskominy, návštěvníci se také těšili z ukázek řemesel i prodeje drobných dárků spojených s měsícem lásky.

V sobotu 28. dubna mohli návštěvníci zamířit do řemeslné uličky a na Klášterní dvůr, kde s dětmi mohli tvořit, a navíc zde čtyři vynikající hrnčíři představili v rámci akce Vytočené kláštery nejrůznější techniky vytáčení keramiky na kopacích a elektrických kruzích.

Pondělí 30. dubna dávalo spoustu zábavy pro malé i velké. Hlavním dějištěm byly Pivovarské zahrady, děti si užily tradiční dětské čarodějnické odpoledne, zdobení a stavění máje, zapálení vatry a pálení čarodějnice. Pro milovníky dobrého jídla připravili letos organizátoři gastronomickou novinku v podobě specialit z udírny. Pro děti byly k dostání špekáčky, které si mohly samy upéct na ohni. Z místní produkce návštěvníci okusili originální krumlovské pivo z Historického pivovaru Český Krumlov včetně pivních speciálů, míchané a další tradiční nápoje. Překvapení na pondělní odpoledne přichystalo i Museum Fotoateliér Seidel. Přímo v Pivovarských zahradách bylo možné nechat si zhotovit májovou upomínku v podobě originální dobové fotografie. Večer v zahradách zahrála budějovická country kapela Patrola.

Příznivci tajemna měli příležitost zapátrat v temných zákoutích klášterních zahrad a středověké architektury a za svitu svíček, zvuku hudby a nejrůznějších překvapení projít tajemnou stezkou klášterní zahradou. V programu posledního aprílového dne nechyběl dětmi oblíbený lampionový průvod.

Na prvního máje se návštěvníci mohli těšit na odpoledne otevřených muzeí a galerií. Za návštěvu stála i klášterní pekárna a oddychové centrum, ke byly k ochutnání májové pusinky.

V Městském parku byl u příležitosti nedožitých 85. narozenin Olgy Havlové slavnostně zasazen strom nesoucí její jméno. Český Krumlov se připojí k projektu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové jako jedno z 85 míst v ČR.

 

Projekt UNES-CO Kateřiny Šedé

V Českém Krumlově vznikl jedinečný projekt UNES-CO umělkyně Kateřiny Šedé, která netradičním způsobem uchopila problematiku vylidňujících se center měst a jejich odcizování obyvatelům. Projekt bude reprezentovat Českou republiku na 16. bienále architektury v Benátkách. 

Kateřina Šedá (1977) dlouhodobě využívá jako prostředek své umělecké tvorby sociální architekturu. Roky pracuje se skupinami obyvatel v různých lokalitách. Ve svých projektech se snaží dosáhnout pozitivního posunu situace tak, aby řešení takzvaně zespoda přineslo změnu, zůstalo funkční a dále se rozvíjelo i bez dalších zásahů umělkyně.

Projekt se zabývá problémem turisticky přetíženého města, burcuje k debatě, sbíral co nejširší škálu názorů. Během letních měsíců mimo jiné UNES-CO nabídlo několika rodinám ubytování v centru Českého Krumlova zdarma, ale především mzdu za provozování normálního života v ulicích města. Projekt zároveň připravil práci na částečné úvazky a na brigády i pro místní. V Českém Krumlově tak díky možnosti tříměsíčního využití několika domů a bytů došlo k návratu „normálních“ obyvatel do historického centra. Ti tam po dobu několika měsíců žili a vykonávali činnosti, které jsou jinde běžné. „Nejde ale jen o to, co se jinde běžně dělá a v Krumlově kdysi dělalo, ale zejména o to, co by lidé chtěli v takovém městě zkusit, ale z nějakého důvodu si na to netroufají nebo jim v tom je z nějakých důvodů bráněno,“ říkají o projektu organizátorky Kateřina Šedá a Hana Jirmusová Lazarowitz.

Dvě tváře cestovního ruchu: díky cestovnímu ruchu se podařilo za uplynulé čtvrt století opravit zcela zdevastované historické centrum města i zámecký komplex, vytvořit stovky podnikatelských příležitostí a tisíce pracovních míst. Na druhé straně ovšem stále rostoucí turismus přinesl a přináší i negativa. Vedle neutěšené dopravní situace je to zejména problém vylidňujícího se centra města a jeho postupné odcizování obyvatelům. „Jsme si vědomi této odvrácené strany cestovního ruchu a hledáme cesty, jak eliminovat tyto negativní vývojové tendence. Proto také vítáme, že Kateřina Šedá uspěla se svým originálním projektem UNES-CO a že jej uskuteční právě v Českém Krumlově,“ uvádí místostarosta Josef Hermann. Městu se tím dostane nejen významné publicity, ale hlavně se nabízí příležitost uchopit problematiku vylidňujícího se centra města a jeho odcizování obyvatelům netradičním způsobem.

Protože se projekt odehrával v centru Českého Krumlova, neobešel se bez spolupráce s městskou samosprávou. Návrh jednotlivých forem spolupráce se týkal zajištění a povolení aktivit konaných ve veřejném prostoru, zapůjčení prostor a movitých věcí, propagace a případné finanční podpory projektu.  Projekt UNES-CO vznikal v rámci reprezentace České republiky na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách a cílem autorky Kateřiny Šedé není pouze upozornit na fenomén nárůstu turismu a s tím souvisejících problémů jako vylidňování historických center měst a stěhování obyvatel do jejich okrajových částí, ale především přinést do takto postižených míst konkrétní řešení. Důležitou složkou jejího projektu jsou obyvatelé vnitřního města i okrajových částí a sídlišť, ale i samotní návštěvníci. Autorka nechce turismus kritizovat, ale přijít na způsob, jak cizince zastavit a dát mu na chvíli možnost, aby se stal místním. Město Český Krumlov je prvním místem na seznamu společnosti UNES-CO, které se rozhodlo takový projekt přímo podpořit a aktivně se na něm podílet. Celosvětově uznávaná umělkyně Kateřina Šedá se ve své tvorbě dlouhodobě zabývá sociální architekturou a daří se jí dosáhnout pozitivních posunů stávající neblahé situace tak, aby řešení takzvaně zespoda přineslo změnu, zůstalo funkční a dále se rozvíjelo i bez přítomnosti umělkyně.

Názory v průběhu akce v letních měsících a těsně po ní byly velice rozporuplné. Turisté se většinou rozpačitě vyhýbali dětem hrajícím si uprostřed provozu nebo malým holčičkám cvičícím v poledne v třicetistupňovém vedru na dlažbě přímo na náměstí Svornosti. Málokdo z nich zřejmě uvěřil kašírovanému způsobu života lidí v historickém jádru města, spíše to brali jako happening. Místní obyvatelé, hlavně mladší generace, aktivity hodnotili celkem pozitivně a zřejmě jako správnou recesi. Zaznamenány byly příznivé ohlasy podporovatelů projektu. Ovšem část obyvatel hodnotila projekt negativně, zvláště ti, kteří v Krumlově a v centru dlouhodobě pracují a dříve i bydleli. Většina jejich názorů se nesla v duchu, že oživení centra města by prospělo spíše otevření prodejen s potřebami pro obyvatele (ovoce-zelenina, pekař, řezník, bufet s rychlým levnějším občerstvením), místo kterých se objevily drahé restaurace, přemíra obchodů s upomínkovými předměty, často nevkusnými, zlatnictví atd.  Je pravda, že nájmy v centru jsou tak vysoké, že obyčejné obchody sloužící obyvatelům ani sami obyvatelé si je často nemohou dovolit, takže funkčním změnám a řešení situace turisté versus místní v centru pomocí tohoto projektu obyvatelé Krumlova většinou nevěří. Hojně se rovněž vyskytly názory, že prostředky a úsilí, které město vynaložilo na tento pomíjivý projekt, by šly použít mnohem účelněji.  

 

Emil Kintzl – Zmizelá Šumava

Českokrumlovský rozvojový fond a Museum Fotoateliér Seidel uspořádaly v pondělí 16. dubna 2018 prezentaci Emil Kintzl – Zmizelá Šumava. Promítaly se filmové příběhy o zmizelé Šumavě spojené s vyprávěním jejich autora i svědka – Šumaváka tělem i duší Emila Kintzla.

Emil Kintzl (84 let) je bez nadsázky skutečná šumavská legenda. Původním povoláním učitel, odmala skaut, sportovec, člen horské služby, turista i značkař, ale i autor mnoha článků, knih, přednášek, výstav, muzeálních expozic… Po dlouhá léta, kdy byl za minulého režimu kvůli svým otevřeným názorům zbaven místa učitele a živil se jako topič, sbíral a zaznamenával příběhy staré Šumavy dokumentované právě i na snímcích Fotoateliéru Seidel. Tyto příběhy pak zpracovali spolu s režisérem Janem Fischerem do cyklu krátkých filmů na TV Stream (www.stream.cz, kde mají dnes již téměř 6 milionů zhlédnutí), sepsali v několika knižních vydáních i jazycích a vydali také na DVD – Zmizelá Šumava. Je autorem i úspěšné knihy O počátcích lyžování na Šumavě, která byla také inspirací pro druhý svazek ediční řady Seidelova Šumava: Šumava – krajina pod sněhem, a stal se v loňském roce jedním z jejích kmotrů. Emil Kintzl umí o dávných událostech na své „zmizelé Šumavě“ napínavě i vtipně vyprávět, je hbitým lapačem mizejícího času, umožňuje nám nahlédnout do nedávné minulosti, která je díky němu stále přítomná. Akce proběhla v rámci programu k 10. výročí otevření Musea Fotoateliér Seidel. 

 

Strom Olgy Havlové

V roce 2018 by se 85 let dožila Olga Havlová, zakladatelka nadace Výbor dobré vůle. Na její počest se Výbor dobré vůle rozhodl nazvat tento rok Rokem Olgy Havlové a připomenout si tuto mimořádnou osobnost výsadbou 85 stromů dobré vůle a celou řadou dalších akcí. V roce 1993 zasadila Olga Havlová lípu dobré vůle v Olomouci – Topolanech. Dnes je z malé sazenice velký košatý strom, který tady pevně zapustil své kořeny. Po vzoru této první lípy bylo v roce 2018 zasazeno dalších 85 stromků po celé republice, aby trvale připomínaly odkaz paní Olgy, která se vždy zastávala práv ohrožených občanů. Město Český Krumlov považuje za čest, že se mohlo připojit k projektu a vysadit jeden z 85 stromů. Zasazení Stromu Olgy Havlové se uskutečnilo 1. května 2018 v Městském parku. Této výjimečné akce se zúčastnila široká veřejnost.

 

Nalezení části prvního filmu pořízeného na našem území

Již v roce 2016 u příležitosti 200. výročí založení tradice pašijových her v Hořicích na Šumavě uveřejnil Archiv Schwarzenberské granátnické gardy článek, ve který se zmiňoval o zapojení krumlovských granátníků do hořických pašijí léta Páně 1912. V rámci souvisejícího výzkumu, který se vedle studia archiválií soustředil i na dohledávání zmínek o hořických pašijích v tehdejším tisku po celém světě, získal archiv velké množství informací o premiéře a následném několikaletém promítání vůbec prvního filmu, který kdy byl na území České republiky natočen a jenž se zároveň stal prvním velkofilmem mezinárodní produkce v dějinách, s názvem The Horitz Passion Play neboli Hořický pašijový film. Tento první film pořízený na našem území byl natočen v Hořicích na Šumavě mezinárodním týmem pod vedením Dr.  Williama Freemana v roce 1897 s cílem zaznamenat světoznámé hořické pašijové hry na nedávno vynalezené kamerové zařízení a následně promítat výsledný filmový záznam v rámci unikátního přednáškového turné po Spojených státech amerických a Kanadě. Hořický pašijový film o konečné délce neuvěřitelných 1500 m měl premiéru ještě téhož roku ve Filadelfii, kde jakožto údajně nejlepší z „živých obrazů“, které kdy byly v Americe do té doby promítány, zaznamenal fenomenální úspěch. Během následného turné po Spojených státech se Hořický pašijový film stal celostátní senzací a jeho veřejná promítání představovala pro mnohá americká města největší kulturní událost roku. The Horitz Passion Play je dnes bez ostychu označován za historicky první americký „blockbuster“ a zároveň první velký úspěch rodícího se filmového průmyslu v Severní Americe.

Navzdory svému významu a prvenství byl však tento filmový klenot od 2. poloviny 20. století považován historiky za ztracený. Pro množství nashromážděného materiálu se Archiv SGG pokusil upřesnit osud tohoto filmu a zároveň dohledat samotný filmový materiál. Hned zpočátku rešerše šířeji zaměřené na ranou filmovou produkci ve vztahu k Čechám pracovníci Archivu granátnické gardy v digitálních sbírkách španělského ministerstva kultury nečekaně objevili snímky, které bezpečně poznali jako části dokumentárního úvodu ztraceného Hořického pašijového filmu. Nejméně tři snímky uchovávané ve španělských sbírkách jako separátní filmy neznámého původu se podařilo v dubnu 2018 identifikovat jako původní scény z prvního filmu pořízeného na českém území. Konkrétně se jedná o záznamy průvodu herců před Pašijovým divadlem, společného tance svatebčanů v Hořicích na Šumavě a dále hořických žen peroucích prádlo. Na čtvrtém snímku, který je rovněž považován za scénu z tohoto filmu, avšak jeho původ dosud není jednoznačně prokázán, jsou ženy pracující na poli. Doposud identifikované scény z úvodní části filmu již samy o sobě představují pro naše společné historické dědictví artefakty vysoké hodnoty.

 

Cenu Hotel roku 2018 Jihočeského kraje získal hotel Bellevue

V dubnu získal českokrumlovský hotel Bellevue prestižní cenu Hotel roku 2018 Jihočeského kraje v čtyřhvězdičkové kategorii. Ocenění uděluje společnost CZECH HOTEL AWARDS na základě internetového hodnocení klientů. Podle recenzí na portálech jako je např. Booking.com, nebo TripAdvisor.cz porota vyhodnocuje jednotlivé hotely dle dílčích kategorií, a potom vybere, který z nich je nejlepší. Základem je tedy názor veřejnosti. Ředitel hotelu Martin Kocourek je přesvědčen, že recenze, které jsou velmi dobré, se opírají o dobré zkušenosti s personálem, jehož práce významně přispívá k dobrému jménu hotelu. Image hotelu dotváří i historie objektu, v němž se hotel nachází. Budova je ze 16. století a byla součástí opevnění. K zajímavostem patří také historicky doložitelný obyvatel domu jménem Kurt, nehodný syn, který svou rodinu utrápil a sám pak skočil z Budějovické brány. Senzitivnější nebo alkoholem omámení návštěvníci hotelu občas vnímají jeho přítomnost jako ducha či strašidla.

Hotel je v Krumlově známý tím, že se velmi angažuje v dění městě. Je pravidelným podporovatelem města, slavností a reprezentačního plesu. Je také partnerem Festivalu vína a hotelová restaurace Le Jardin získala loni prestižní ocenění Jihočeská restaurace roku.

 

73. výročí konce 2. světové války

Dne 3. a 5. května 2018 probíhaly oslavy konce druhé světové války v našem městě. Oslavy začaly v kině Luna a následně v Městské knihovně, kde byla pro žáky a studenty místních škol připravena přednáška na téma „Českoslovenští letci ve druhé světové válce“. K vidění zde byly také dobové artefakty a fotografie.

5. května v 11.00 hodin si na náměstí Svornosti občané Krumlova připomněli pietním aktem oběti a hrdiny druhé světové války. Za přítomnosti významných hostů byly položeny květiny k pamětním deskám vojáků 26. pěší divize armády USA a československých válečných letců z českokrumlovského regionu.

V odpoledních hodinách pak proběhla v Jelení zahradě výstava: Dějiny Československé obce legionářské a rekonstrukce bitvy zinscenovaná Klubem vojenské historie. K vidění bylo vojenské ležení a vojenská technika. Akce se tradičně těšila velkému zájmu veřejnosti.

 

Výročí tzv. přechodného zrušení granátnické gardy

Třebaže s blížícím se vítězstvím spojenců na počátku roku 1945 chtěli nacisté z Českého Krumlova učinit místo posledního fanatického odporu na Šumavě, včasným odminováním mostů místními občany vstoupili američtí vojáci do našeho města bez boje a v doprovodu nikoliv těžké techniky, nýbrž zvědavých dětí. V květnu 1945 se tak Český Krumlov po sedmi dlouhých letech konečně nadechl svobody – válka pominula a do svého domova se postupně navraceli uprchlíci, přeživší z lágrů a antifašisté, mezi nimi i granátníci Jan Pancíř a Johann Elster. 1. září 1945, poprvé od zabrání majetku knížete Adolfa gestapem pro jeho antifašistické postoje v roce 1940, oblékli krumlovští granátníci své parádní modro-bílé uniformy a obnovili tradici slavnostních mší v zámecké kapli. Přestože nacistickou okupační správu na zámku vzápětí vystřídala vnucená správa národní, která již v říjnu 1945 zahájila propouštění granátníků německé národnosti, zbylí gardisté Pancíř, Todt, Bürger a Vavruška se za pomoci svých bývalých kolegů jali s odhodláním obnovovat předválečnou činnost své gardy, od slavnostních ceremonií a průvodů po koncerty a troubení fanfár – prapory v pozdrav vévodovi krumlovskému navracejícímu se z exilu však již na zámecké věži nikdy nevyvěsili. Ačkoliv v jižních Čechách panovala euforie a víra, že náš národ vstupuje do nové éry obnovy, zachovávaje vše dobré, staré i nové, představy Jihočechů o budoucnosti našeho kraje se značně lišily od představ politiků z Národní fronty. Vláda neumožnila knížecí rodině návrat zpět do vlasti a v srpnu 1947 účelně a bez náhrady hanebným způsobem zabavila gestapem zabraný schwarzenberský majetek.

V únoru 1948 pak zločinná organizace s názvem Komunistická strana Československa dovršila plán na uchopení moci v naší zemi – v zemi, ve které již nejen pro krumlovské granátníky nebylo místa. Rozhodnutím z 23. března 1948 byla Vévodská tělesná stráž v Českém Krumlově rozpuštěna a schwarzenberští granátníci po dvou stoletích opustili svou strážnici. Ač se mělo údajně jednat pouze o dočasný krok, trvalo „přechodné zrušení“ granátnické gardy 67 let. Díky pamětníkům a výzkumu gardového archivu dnes ovšem víme, že Krumlovští se „své gardy“ nechtěli vzdát. Nejenom, že místní hudebníci spolu s granátníky do 60. let udržovali tradici živého troubení ze zámecké věže, ale již na samém počátku temných 50. let se uskutečnil vůbec první pokus o obnovu gardy (znovu)založením kapely, složené z granátníků a nadšenců, pod ředitelstvím Šumavského lesního průmyslu. Neocenitelným dokladem této pozoruhodné epizody v dějinách našeho města, která s ohledem na dobu působí až fantasticky, je vedle vzpomínek i nově objevená fotografie z roku 1952, na níž se členové kapely nechali symbolicky zvěčnit před velitelstvím gardy. Pozdější osud tohoto poválečného podniku granátníků není v současné době Archivu SGG znám.

 

Městský úřad v Č. Krumlově obhájil prvenství v soutěži Přívětivý úřad

Ocenění Přívětivý úřad opět putuje do Českého Krumlova. Městský úřad se díky široké nabídce služeb a modernímu přístupu znovu umístil na první místě v kraji. Úřady jsou v této soutěži hodnoceny z hledisek dostupnosti, transparentnosti nebo komunikace. Soutěž, kterou vyhlašuje Ministerstvo vnitra, mapuje přívětivost a otevřenost městských úřadů vůči občanům. Do letošního třetího ročníku se přihlásilo celkem 151 měst a obcí a nejpřívětivější úřady byly opět vyhlašovány v jednotlivých krajích a celorepublikově. V Jihočeském kraji se podařilo Městskému úřadu v Českém Krumlově obsadit první příčku podruhé po sobě, druhé místo získal Tábor a třetí místo patří Dačicím.

 

Den dětí v Českém Krumlově

V neděli 29. května pořádal Dům dětí a mládeže tradiční akci ke Dni dětí. Od 9.30 hodin se menší děti mohly v městském parku těšit na pohádková stanoviště, jízdu lanovkou a pohádkovou voroplavbu. Na větší děti čekal u rybníka na Horní Bráně aquazorbing, slalom na raftech, ukázky záchranného sportu a další parádní zábava. Čtvrtek 1. června si nenechaly děti ujít zábavné odpoledne v Zapa baru, kde si užily legraci se zdobením dortíků. V kině, na hřišti, v Městském parku – letošní oslavy Dne dětí v Českém Krumlově se konaly hned na několika místech a nabídly pestrý program.

Městský park se proměnil v park pohádkový a menší děti mohly zajít na spoustu pohádkových stanovišť a plnit zábavné úkoly. Dopoledne v parku dětem a jejich rodičům zpříjemnilo vystoupení dětí z hudebních, tanečních a sportovních kroužků Domu dětí a mládeže, odpoledne poté krumlovská kapela Situace. Děti starší 10 let se mohly vydat na dobrodružnou cestu lanovkou přes řeku Vltavu od Městského divadla k Pivovarským zahradám, ale také si vyzkoušet aquazorbing či slalom na raftech u rybníka na Horní Bráně. Navíc pro ně byly připraveny ukázky záchranného sportu, výcvik záchranných a služebních psů a prohlídky policejní techniky.

 

NZDM BOUDA: výtvarný projekt „Sochy a děti"

Již po šestnácté měly děti a mládež z Českokrumlovska zajímavou možnost seznámit se v Boudě se sochařskou tvorbou. V NZDM Bouda v Českém Krumlově, které je projektovým pracovištěm Centra pro pomoc dětem a mládeži o.p.s., se od pondělí 14. května do pátku 18. května 2018 uskutečnil šestnáctý ročník výtvarného projektu „Sochy a děti“ pod vedením akademického sochaře Petra Fidricha.

Účastníci měli v časech od osmi ráno do čtyř odpoledne možnost „přičichnout“ si k této zajímavé výtvarné technice. Pracovalo se na lipových fošnách, které pracoviště dostalo darem od obce Hořice na Šumavě, prostřednictvím kvalitních dlát a paliček. Tento neformálně vzdělávací projekt byl určen jak dětem z předem přihlášených základních škol, tak i dětem a rodičům volně příchozím. Smyslem projektu bylo přiblížit dětem a mládeži z Českokrumlovska sochařskou a řezbářskou práci jako zajímavou alternativu trávení volného času a případnou možnost budoucího povolání nebo koníčka. Celkem se letošního ročníku výtvarného projektu „Sochy a děti“ zúčastnilo šest základních škol z Českého Krumlova, Brloha a Větřní a volně příchozí děti a rodiče v počtu 320 účastníků. Díky podpoře města Český Krumlov, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Jihočeského kraje byl program pro všechny účastníky zdarma.

 

Český Krumlov udělil Ceny města za rok 2017

Každoroční ocenění mimořádných osobností a organizací, které se zasloužily o dobré jméno Českého Krumlova, má pro letošní rok své držitele. Cenu města Český Krumlov za rok 2017 obdržela dlouholetá členka Klubu českých turistů START Libuše Kuchtová, manželé Jaroslav a Marie Markovi, Nadační fond Festival komorní hudby Český Krumlov a folklórní soubor Jitřenka. In memoriam byla cena udělena Janu Cehákovi a Evě Filausové. Celkem na radnici přišlo dvanáct nominací, ze kterých zastupitelé vybrali konečnou šestici. „Z velkého množství nominantů jsme se shodli tentokrát na větším počtu oceněných, hlavním kritériem výběru byla dlouholetá záslužná činnost pro město,“ uvedl starosta Dalibor Carda.

Cenu města Český Krumlov tak 7. června 2018 v Synagoze převzala Libuše Kuchtová za dlouholetou a nezištnou práci pro českokrumlovské občany za působení v Klubu českých turistů START Český Krumlov, jehož členkou je od roku 1979. Postupně získala potřebnou kvalifikaci pro vedení turistických výprav počínaje cvičitelkou až po mistrovskou výkonnostní třídu. Od roku 1992 je držitelkou výjimečného titulu Mistr turistiky. V současné době organizuje přednášky, výlety, zájezdy a týdenní pobytové akce. Posledních deset let organizuje Dálkový turistický pochod a Seniorské toulky, které pod názvem Krajem pětilisté růže letos vstupují do jubilejního padesátého ročníku. Dalšími laureáty se stali manželé Jaroslav a Marie Markovi, kteří provozují koloniál Na Růžku, malý rodinný obchod se širokým a nápaditým sortimentem kvalitních potravin, příjemným a ochotným personálem a vstřícnou provozní dobou téměř tři desítky let. Nadační fond Festival komorní hudby Český Krumlov získal cenu za zachování tradice stejnojmenného festivalu, který svou vysokou uměleckou úrovní významně přispívá ke kulturnímu a společenskému životu ve městě. Ocenění také získal folklórní soubor Jitřenka, který uchovává folklórní tradice českokrumlovského regionu. Dětský folklórní soubor Jitřenka založil v roce 1975 Vladimír Mařík, vedoucím a choreografem tanečních čísel byl 34 let. V současné době soubor vedou dcery Vladimíra Maříka Vlasta Dvořáková a Vladimíra Berná. Již 17 let v Českém Krumlově rovněž pořádají Mezinárodní folklorní festival. Soubor vystupuje jak v České republice, tak v zahraničí.

In memoriam byla cena udělena Janu Cehákovi za celoživotní práci na Katastrálním úřadu v Českém Krumlově, činnost v komisích města, aktivní činnost v turistickém oddílu START a pokračování ve spolkové činnosti jeho dědečka Jana Nekoly, který zakládal zeměměřičské orgány a evidenci katastru v Českém Krumlově. Jan Cehák zemřel v roce 2007 a jeho činnost je oceňována i po více než deseti letech. Cena města byla in memoriam udělena nedávno zesnulé Evě Filausové za dlouholetou činnost v oboru fotografie. Za téměř čtyřicet let své profesní kariéry zdokumentovala bezpočet kulturních a společenských akcí nejen města, ale i soukromých akcí, svateb, školek a škol. Volný čas věnovala souboru historických tanců Fioretto, jehož byla zakládající členkou a se kterým se podílela na mnoha akcích nejen u nás, ale i v zahraničí. Na slavnostním předávání cen vystoupily zmiňované soubory Fioretto, Jitřenka a hudební skupina Hrajeto. Výjimečný večer byl také věnován pracovníkům v pomáhajících profesích na Českokrumlovsku, kterým město chtělo vyjádřit poděkování za jejich obětavou a neúnavnou práci a péči o potřebné.

 

Deset let musea Fotoateliér Seidel

V květnu 2005 se podařilo získat do majetku Českokrumlovského rozvojového fondu secesní objekt fotoateliéru Seidel v Linecké čp. 272 i s dochovaným vybavením a nedocenitelným archivem. Vše bylo ve velmi zanedbaném stavu hrozícím definitivní ztrátou. Následně byl zahájen náročný projekt rehabilitace této nemovité kulturní památky včetně techniky, movitých věcí a archiválií, který vedl až k vybudování dnešního Musea Fotoateliér Seidel. Během následujících tří let po koupi objektu byla v neuvěřitelně krátkém čase vybudována a veřejnosti zpřístupněna muzejní expozice (červen 2008) a za další čtyři roky zdigitalizováno a na www.seidel.cz zpřístupněno dochované fotografické dílo v počtu 120 000 snímků (2012). Muzeum bylo přijato za člena Asociace muzeí a galerií České republiky, jeho rozsáhlé sbírky fotografické techniky, zařízení domu a ojedinělý archiv negativů byly zapsány v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR.

Celý projekt vybudování zmíněné expozice a muzea není oceňován jen nadšenými návštěvníky, ale i ministerstvem kultury, které v roce 2008 udělilo fotoateliéru Seidel titul Muzejní počin roku. Muzeum se stalo vyhledávaným místem fotografování návštěvníků v jedinečném prostředí autentického ateliéru Josefa Seidela. V současné době ho ročně navštíví na 11–12 000 návštěvníků, mnozí z nich si s sebou odnášejí své snímky v typických dobových kostýmech. Interaktivních programů pro školy se účastní desítky tříd z celé ČR. Fotografie otce a syna Seidelových se vystavují v Čechách i v zahraničí. Pro zájemce se zájmem o regionální dějiny probíhá oblíbený cyklus přednášek. Čtenáři si mohou koupit několik publikací, které se věnují stále objevované práci fotografů, v poslední době zejména v rámci úspěšné ediční řady Seidelova Šumava. Někdejší „Seidelův umělecký závod“ – dnešní Museum Fotoateliér Seidel je po deseti letech svého provozu již stálým klenotem v pokladnici Českého Krumlova. Je příkladem živé památky, která je atraktivní pro obyvatele města i turisty. To vše je výsledkem dlouholeté osvícené podpory města Český Krumlov a práce Českokrumlovského rozvojového fondu, jeho partnerů a erudovaných dodavatelů.

Program k 10. výročí muzea byl zahájen již v dubnu přednáškou Emila Kintzla – Zmizelá Šumava, pokračoval v květnu prezentací knihy: Soupis památek archeologických a místopisných v Království českém, Díl II. Město Český Krumlov, vydané mj. za podpory města Český Krumlov, a do cyklu mimořádných přednášek přibude i 11. září prezentace Dr.  Raimunda Paleczka – Šumava za časů lesníků Paleczkových. Všechny projekce jsou doplněné Seidelovými fotografiemi. V pravidelných úterních termínech proběhnou besedy nad snímky Českého Krumlova, z nichž bude připraven i nový kalendář na rok 2019 a nové pohlednice.

Desáté výročí oslavilo Museum Fotoateliér Seidel 5. června dnem otevřených dveří s volným vstupem a další ze série přednášek. Vstupné snížené o 25 % pak čekalo v průběhu června 2018 i na školní prohlídky. Celý den v sobotu 9. června byly všechny prohlídky se slevou 50 %, ta se týkala i knih a dalších produktů muzea. Mimořádná prezentace mapující 12 let práce ve prospěch Fotoateliéru Seidel byla k vidění v muzeu 5. i 9. června 2018. Dne 9. a 10. června proběhl Víkend otevřených zahrad s odborným komentářem a zajímavým workshopem kyanotypie. Poslední školní den (29. června) mohli žáci a studenti slavnostně završit fotografováním v Seidelově ateliéru. S vysvědčením (dobrým i špatným) se v ateliéru fotografovalo zdarma a poté fotografie zaslány v ozdobném rámečku na email. Večer téhož dne si zájemci mohli zpříjemnit prohlídkou a promítáním fotografií v zahradě za svitu měsíce.

 

Vítězové soutěže Concertino Praga

Absolutními vítězi 52. ročníku rozhlasové soutěže Concertino Praga, kterou organizuje Český rozhlas, se stali bratři Bence a Márton Bubregovi z Rakouska. Talentovaní muzikanti mají za sebou debut v newyorské Carnegie Hall či vídeňském Wiener Konzerthaus. Mladí hudebníci vyrazili na turné po jižních Čechách, kde se také představili vítězové kategorie trio – Trio Illimitato z Německa. Mezi dalšími účinkujícími bxli dále nositelé druhých cen – Trio Bacewicz z Polska, Codam String Quartet z Bulharska a Woodwind Instruments Quintet z Ruska. Českou republiku zastupovalo Duo Martinka – Gráf, které obsadilo 2. místo v kategorii duo. Pod záštitou starosty Dalibora Cardy hudebníci vystoupili 11. června 2018 v Českém Krumlově v zámeckém Maškarním sále.

 

32. ročník Slavností pětilisté růže

Ve dnech 22. až 24. června 2018 proběhl v Českém Krumlově již 32. ročník Slavností pětilisté růže, jež pořádá město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov a Českokrumlovský rozvojový fond. Tato městská historická slavnost z období renesance v minulých letech obdržela titul Akce roku 2010 v České republice v soutěži agentury CzechTourism a titul Počin roku 2014 v kategorii Historické festivaly v České republice.

Letošní Slavnosti pětilisté růže se nesly v duchu oslav 50. výročí založení jejich tradice v roce 1968. Vzpomínka patřila zakladateli tradice Antonínu Zwiefelhoferovi a jeho manželce Zdeně, členům Českokrumlovské scény a všem, kteří u zrodu tradice stáli.

Hlavní historický průvod městem byl pojat, obdobně jako při prvním ročníku, jako přehlídka panujících rodů na Krumlově a jejich významných představitelů. V průvodu tak byla prezentována všechna historická období od prvopočátku rodu Rožmberků po 19. století. K této příležitosti byla součástí průvodu mimo jiné i legenda Dělení růži, či skupina postav commedie dell´arte z Maškarního sálu zámku. V průběhu slavností prošlo městem pět průvodů, z toho dva ohňové.

Historický program na deseti scénách v historickém centru města nabídl to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance nejenom období gotiky a renesance, součástí programu byla také četná kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky, dobové trhy na nádvoří zámku a ve městě a samozřejmě i nabídka historické krmě. V programu nechyběly komponované historické programy, představení živých šachů, alegorické vory na řece Vltavě, slavnostní ohňostroj nad zámkem Český Krumlov, ale objevily se zde i reminiscence z historie krumlovských slavností.

V minulém roce organizátoři zvýšili po devíti letech vstupné o třetinu, vstupenka pro dospělého vyšla na 300 korun, zvýhodněné vstupné pro krumlovské občany zůstalo na stokoruně. Důvodem k úpravě cen byly zvyšující se náklady a také postupná tendence slavností k soběstačnosti a nezávislosti na veřejných financích. Rozpočet slavností činí 4,8 milionu korun.

 

Nová kniha českokrumlovského autora Jana Vaněčka

V červnu 2018 mohli čtenáři na knihkupeckých pultech najít novou knihu českokrumlovského autora Jana Vaněčka s názvem Život s úsměvem, která je již jeho desátá. Jde opět o čtivé humorné povídky opepřené literární nadsázkou a doplněné kresleným humorem Miloslava Martenka.

 

32. ročník Festivalu komorní hudby

Od 29. června do 8. července 2018 se v Českém Krumlově uskutečnil již 32. ročník Festivalu komorní hudby. I letos program představil hudbu s těsnými vazbami k českokrumlovskému regionu a zároveň skloubil unikátní prostředí tohoto města s věhlasnými i méně hranými skladbami v podání špičkových interpretů. Festival byl tradičně zahájen Barokní nocí na zámku Český Krumlov, která umožnila současnému návštěvníkovi nahlédnout do světa velkorysých barokních slavností. Jde zároveň o jednu ze vzácných příležitostí, kdy se v unikátně dochovaném zámeckém divadle inscenuje představení s využitím původní jevištní mašinérie. Letos zde ansámbl Capella Regia pod vedením Roberta Huga uvedl operu Das Neusonntagskind od Wenzela Müllera. Tuto vídeňskou komickou zpěvohru si Schwarzenbergové se svými hosty sehráli pro svou zábavu během letního pobytu v Čechách v roce 1795. Pro účely schwarzenberského dvora byla také opsána či zkomponována hobojová tria, jež v rámci nocturna uvedl britský ansámbl Lonarc Oboe Trio. Na volně přístupném matiné opět vystoupil Jazzband Schwarzenberské gardy s repertoárem vybraným z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami. K vrcholům festivalu patřil večer věnovaný barokním světským kantátám a sonátám, jež zazpíval italský kontratenorista Filippo Mineccia s ansámblem Il gioco de‘ Matti. Na dalších dvou koncertech se představila komorní tělesa mladší a střední generace: Soubor Belfiato quintet s výběrem z české a francouzské tvorby pro dechové kvinteto, brněnské Graffovo kvarteto uvede kvartetní skladby Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Na pomezí různých hudebních žánrů se pohyboval letošní Koncert pro Egona Schieleho, na němž vystoupilo renomované klarinetové kvarteto Clarinet Factory. Koncert Jazz nad Vltavou na terase hotelu Růže bude patřil jednomu z nejvýznamnějších českých jazzových kytaristů, Luboši Andrštovi. Oblibě publika se právem těšívá varhanní koncert, na němž letos zahráli Drahomíra Matznerová a flétnistka Žofie Vokálková. Nepochybně důstojným uzavřením festivalu pak byl koncert českokrumlovského smyčcového orchestru s klavíristkou Veronikou Böhmovou.

 

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2018

Mezi 20. červencem a 11. srpnem nabídl Mezinárodní hudební festival Český Krumlov celkem 19 hudebních produkcí různých žánrů, na nichž vedle interpretů ze špičky současné zahraniční a tuzemské hudební scény představil i mladé talentované umělce.

Festival zahájila výtvarně pojatá hudební féerie. Druhý festivalový večer patřil dvěma světovým pěveckým hvězdám, které spojuje Metropolitní opera a další prestižní pódia, tenoristovi Piotru Beczałovi a sopranistce Sondře Radvanovsky. Doprovodil je PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. Z dalších velkých osobností klasické hudby na letošním ročníku vystoupil například vynikající španělský klavírista Javier Perianes nebo korejská violoncellistka Mee-Hae Ryo. Festival vzdal rovněž poctu několika osobnostem, jejichž výročí jsme si v roce 2018 připomínali. Devadesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka uctilo Wihanovo kvarteto koncertem z jeho tvorby, hold významné české hudební osobnosti Emilu Friedmannovi Kossuthovi, od jehož narození uplyne v příštím roce sto deset let, vzdala německá houslistka Tanja Becker-Bender. S komorními programy vystoupili violoncellista Jiří Bárta, kytarista Pavel Steidl, soubor Concilium Musicum Wien nebo varhaník Jaroslav Tůma, dále vítězka soutěže Pražského jara 2017 houslistka Olga Šroubková a jedni z nejnadějnějších houslistů nastupující generace, Miroslav Ambroš a Jaroslaw Nadrzycki. Soudobou hudbu představil absolutní vítěz Concerto Bohemia, soubor Francisextet. S programem Carolus IV. Rex et Imperator vystoupil soubor Schola Gregoriana Pragensis s hostem Barborou Kabátkovou.

Festival nabídl i osvěžující populární žánry – slovenský soubor Cigánski Diabli uvedl svou Carmen Fantasy, folklór do Krumlova přivezl Hradišťan & Jiří Pavlica. Swingový večer ve stylu Las Vegas s názvem „Keep Swinging!” představil v  podání Jana Smigmatora, Dashi, Toma Gaebela a Big Bandu Felixe Slováčka písně George Gershwina, jehož 120. výročí narození si v roce 2018 připomíná celý svět. Letošní muzikálový večer se zaměřil na tvorbu vynikajícího amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina, od jehož narození uběhne sto let. Významné výročí zrcadlil i závěrečný festivalový Česko-Slovenský večer, který s populární kapelou Čechomor a legendární Lúčnicou oslavil sté výročí vzniku Československa.

 

Letní úplňky u Seidelů pokračovaly i v roce 2018

Je již několik let tradicí, že se o letních úplňkových nocích otevírají dveře Musea Fotoateliér Seidel a noční návštěvníci se takto stávají hosty domu Seidelových. Večerní a noční prohlídky fotoateliéru mohli i letos návštěvníci zakončit posezením v zahradě při promítání starých fotografií z archivu rodiny Seidelovy s komentářem pracovníků muzea. Prohlídky i noční promítání za svitu měsíce proběhly opět v termínech letních úplňků v červenci a srpnu 2018.

 

Sousedská slavnost v Domoradicích

V sobotu 14. července změnila dosud poklidná náves v Domoradicích svou tvář. Vyrostl zde velký stan, stánek s občerstvením, hrála hudba i na večerní ohňostroj došlo. A to vše v rámci sousedské slavnosti uspořádané k výročí 650 let první písemné zmínky o osadě. Téměř 200 přítomných účastníků tak naplnilo motto této akce: přijďte si popovídat s přáteli, pozdravit své známé a dozvědět se něco z historie. 

Na počátku patřila osada zlatokorunskému klášteru, poté tvořila součást krumlovského panství, od 2. poloviny 19. století patřila do obce Přísečná a od roku 1974 je částí města Český Krumlov. Téměř 300 let tvořilo osadu pět hospodářských usedlostí obklopujících náves, rozrůstat se začala až po roce 1800. V roce 1910 to bylo 19 domů, v roce 1930 již 45, v současné době je to přes 300 popisných čísel. Z původních pěti historicky doložených hospodářských usedlostí se dochovaly jenom dvě a pouze v jedné z nich žije po celá staletí rod Perníků.  Své síly k uspořádání sousedské slavnosti spojili město Český Krumlov, obec Přísečná, SDH Přísečná a místní občané. A zejména místním je třeba poděkovat za pomoc při materiálním zajištění těchto oslav. Za 10 let se občané Domoradic hodlají sejít znovu při oslavách 660 let osady.

 

Mimořádným vlakem Josef Seidel na Novohradsko

České dráhy spolu s Museem Fotoateliér Seidel vypravují každoročně alespoň jeden mimořádný vlak jako výlet za fotografiemi Josefa Seidela. Tak jako každý rok, vydali se i v roce 2018 milovníci historie po stopách díla legendárního českokrumlovského fotografa Josefa Seidela, jenž životy Jihočechů zvěčňoval od roku 1890 do roku 1935, i jeho syna Františka, který otcovo dílo ještě rozšířil. Letošní cesta vedla na Novohradsko. Kromě Byňova či Dobré a Hojné Vody si účastníci výletu prohlédli také novohradský hrad. Při pohledu na dobové snímky mohli na všech zastávkách porovnat, jak se jednotlivé části města i jeho okolí proměnily.

Jelikož Seidelovi cestovali za svými fotoúlovky často po železnici, vlakem se na výlet do minulosti vydali i příznivci jejich díla. České dráhy, které s námi na akci spolupracují, zajistily také autobus. Kterým se účastníci akce vydali do Dobré nebo Hojné Vody. Výletníky po Novohradsku vezla lokomotiva řady 210, též přezdívaná Žehlička. Ta táhla jeden klasický osobní vůz a další tzv. Dakar vagon bez oken. Vzhledem k téměř podzimnímu počasí, které v den výletu panovalo, jej ale využili jen někteří cestující. Mimořádný vlak vyjel 1. září 2018 z Českých Budějovic okolo 8 hodin ráno a přijel zpět v 18.00 hodin večer.

 

NZDM Bouda – výtvarný projekt: „V Boudě proti nudě“

Výtvarný projekt „V Boudě proti nudě“ zrealizovali pracovníci NZDM v prvním a posledním prázdninovém týdnu, tj. od 2. do 8. července 2018 a od 27. do 28. srpna 2018 od 9.30 do 15.30 hodin, přičemž zváni byli zájemci ve věku od 6 do 14 let i jejich dospělí příbuzní. Cílem této pravidelné akce bylo nabídnout v dlouhém období letních prázdnin kvalitní alternativu trávení volného času pro děti a mládež těm, kteří v těchto dvou týdnech letních prázdnin zůstávají ve městě.

Ve výše uvedených termínech byla pro příchozí přichystána široká škála zábavných a umělecko-řemeslně výtvarných aktivit, při nichž si návštěvníci NZDM Bouda mohli vyzkoušet třeba svou zručnost a dovednost. V programu byly zařazeny také aktivity sportovní. Z realizovaných aktivit můžeme jmenovat například: vypalování do dřeva, jemná řezbářská práce s lipovým dřevem, skládání origami, vyrábění zvířátek z korálků, ping-pong, stolní fotbal, badminton a další zajímavé činnosti. Těchto činností se zúčastnili nejen návštěvníci z řad dětí a mládeže, ale i jejich rodiče a prarodiče.

 

Český Krumlov zahájil Dny evropského dědictví 2018

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) jsou celoevropskou akcí věnovanou osvětě v tématech historie a péče o památky. Město Český Krumlov se k této akci každoročně připojuje. Letos si pro zájemce o historii připravily zvláště bohatý program Kláštery Český Krumlov, pravěká kupecká osada Krumbenowe opět obsadila Pivovarskou zahradu a na návštěvníky také čekala celá řada zdarma zpřístupněných expozic. Zájemci o historii tak mají možnost navštívit některé běžně nepřístupné památky a seznámit se s procesy jejich záchrany a obnovy. V doprovodných odborných výkladech se návštěvníci dozví také mnoho zajímavého ze stavební historie i ze soudobých poznatků.

Od soboty 8. 9. až do úterý 11. 9. probíhaly v rámci Dnů evropského dědictví přednášky komentované prohlídky v Klášterech, na Státním hradu a zámku Č. Krumlov a hradech na Malši. Tématem byly např.: Rožmberkové, tvůrci i ničitelé, Stavební vývoj Horního hradu v Č. Krumlově, Zánik hradů na Malši ve středověku, Bourání hradu Pořešín realizované přímo ve zřícenině, vycházkový okruh Křížová hora s mimořádně zpřístupněným sklepem pod poustevnou, vycházka po městě s tématem Baroko v Českém Krumlově. V Museu Fotoateliér Seidel povyprávěl historik Dr. Raimund Paleczek o stavitelích Schwanzenberského kanálu a pomníku na Plechém, o životě na staré Šumavě a osudu svého rodu po roce 1946.

Již popáté se návštěvníci mohli vydat na cestu do pravěku prostřednictvím programu Krumbenowe – kupecká osada. I tentokrát se návštěvníci mohli těšit na široký výběr pravěkých a středověkých řemesel i obchodníky s nevídaným tovarem. V programu nechyběly ani přednášky, dílničky, pravěká módní přehlídka, hudba i tanec, naučná stezka pravěkého kupce pro děti i dospělé a další aktivity.  Akce je zcela bezbariérová, otevřená všem věkovým kategoriím a zdarma přístupná.

Zdarma nebo se sníženým vstupným byly o víkendu 8. a 9. září zpřístupněny i další expozice: Museum Fotoateliér Seidel, Synagoga Český Krumlov, kde byla zahájena výstava obrazů Lubomíra Peška nebo Regionální muzeum.

 

Otáčivé hlediště – úspěšná divadelní sezóna 2018

Už 60 let se v zahradě státního hradu a zámku v Českém Krumlově točí otáčivé hlediště. V roce 1958 ho projektoval architekt a scénograf Joan Brems. Hlediště je zasazené do okolní přírody a díky obousměrnému otáčení kolem své osy umožňuje divákům vnímat děj panoramaticky.

Provozovatelem otáčivého hlediště je Jihočeské divadlo. Je to jedna z celkem pěti scén, na kterých působí, a znamená pro Jihočeské divadlo výjimečnost a originalitu. Když vyjde počasí, je velká radost hrát v zámecké zahradě, ale také je to velké napětí, když počasí nevychází. Každé léto je na otáčivém hledišti uvedeno okolo 90 představení, na nichž se podílí se všechny čtyři umělecké soubory Jihočeského divadla. Největší divácký zájem je o činohru, která tvoří polovinu z celkového počtu představení.

Jubilejní 60. sezónu mělo za sebou otáčivé hlediště v Českém Krumlově právě v roce 2018. Podle Jihočeského divadla, které před točnou hraje, byla úspěšná. Scéna přivítala bezmála 56 tisíc diváků. Tržba za vstupného činila asi 32 milionů korun. Horké léto umožnilo umělcům sehrát celkem 91 představení. Jen jedno museli kvůli nepříznivému počasí zrušit. Otáčivé hlediště v Českém Krumlově je tak nejnavštěvovanější letní scénou v Česku. Otáčivé hlediště je pro Jihočeské divadlo naprosto zásadní i z ekonomického pohledu. Tržba ze zdejšího vstupného totiž ponižuje ztrátu, s níž Jihočeské divadlo jako příspěvková organizace hospodaří. Díky ní je Jihočeské divadlo hned po Národním divadle v Praze ekonomicky druhým nejefektivnějším vícesouborovým divadlem v České republice.

Sezóna 2018 byla velmi vstřícná, a to nejenom díky počasí, ale i umělecky a divácky. Soubor Jihočeského divadla uvedl dvě premiéry, které se skutečně vydařily, což dokládá mj. i fakt, že bylo zcela vyprodáno. Byl to Dracula za činoherní soubor a Ztracený svět za soubor Malého divadla.

Spokojená mohla být po letošní sezóně v Krumlově i nová šéfka činohry Martina Schlegelová. Vyprodaný byl Pes baskervillský s Karlem Rodenem, komedie Dekameron i nový horor Dracula. Na rok 2019 chystá premiéru opera. V roce 2018 se před točnou naposledy hrály Příhody lišky Bystroušky a Verdiho Trubadúr. V zámeckém parku v Českém Krumlově se diváci rozloučili s baletní inscenací Valmont.

Šéf souboru Tomáš Studený potvrdil, že novinkou roku 2019 bude Pucciniho Turandot.  Šéf baletu Lukáš Slavický potěší příští léto rodiny s dětmi. „Příští rok budeme mít premiéru Šípkové Růženky, klasického baletu, pohádky. Bude to opravdu velký projekt a vrací se klasika. Myslím, že to bude docela náročné, ale mám z toho radost a doufám, že také diváci to patřičně ocení,“ prozradil. Kromě zmíněných novinek se před otáčivé hlediště vrátí muzikál Divotvorný hrnec, komedie Ženy Jindřicha VIII. nebo Dvořákova Rusalka.

Podle dramaturgyně činohry Olgy Šubrtové je třeba pro otáčivé hlediště vybírat úplně jiná představení než do budovy Jihočeského divadla. Snaží se sem dát věci, které mají potenciál uspokojit široké publikum, což jsou především komedie a temnější žánry. V exteriéru před letohrádkem Bellaria je také nutná naprosto specifická práce. Zámecká zahrada do jisté míry omezuje, ale když se využijí její výhody, je to nádherné prostředí pro divadlo.

Práce všech umělců by ale byla zbytečná bez jednoho muže – točmistra Michala Drtiny. Jeho stanoviště je v kukani v nejvyšší části točny a celý pohyb hlediště ovládá jedním knoflíkem. Točna umožňuje různé rychlosti. Nejvyšší je mezi 10 a 11 kilometry v hodině na obvodové rychlosti. Točna prošla za 60 let svého fungování celou řadou obměn, její současná verze je z roku 1993. Hlediště váží zhruba 600 tun, má kapacitu 648 míst a pohání ho čtyři elektromotory. Údržba je poměrně náročná, ale není to jen otázkou letní sezóny. V zimě se opravují veškeré poškozené části a v létě se pak už jenom promazává. Otáčivé hlediště je oblíbenou turistickou atrakcí, nicméně památková hodnota komplexu zámecké zahrady a přilehlých barokních a rokokových objektů ovšem tímto provozem po léta nesmírně strádá a tento prostor by si zasloužil mnohem kvalitnější využití.

 

Zažít Krumlov jinak počtvrté

4. ročník oblíbené pouliční sousedské slavnosti Zažít Krumlov jinak se uskutečnil v sobotu 15. září 2018 a program byl sestaven opět v duchu "Krumlováci sobě". Od pravého poledne až do sedmé večerní před kinem Luna byly k ochutnání dobroty z místní produkce, Kafírny, Krumlovské makronky i burčák. Hráli nám k tomu Myší trio, Pach dobrodružství, Bryce Belcher, Petr Zeman a další. Na programu bylo autorské čtení Kúči, blešák, kadeřnictví, módní přehlídka Kristýny Blažkové, workshop žonglování, program pro děti, městská knihovna s burzou knih, povídání Laďky Šmejkalové o Vietnamu, vystoupení romského souboru, fotokoutek Musea Fotoateliér Seidel a mnohem víc. Na afterparty v letním kině od 19 hodin zahráli Pipí a spol, Tokaref a DJ Mongolick.

 

Museum Fotoateliér Seidel získalo prestižní ocenění

Tripadvisor udělil českokrumlovskému fotoateliéru ocenění za nejlepší muzeum v České republice. Českokrumlovské Museum Fotoateliér Seidel, které letos oslavilo deset let od svého otevření, získalo zároveň v září 2018 první místo mezi všemi českými muzei registrovanými na portálu Tripadvisor. Muzeum dlouhodobě získává množství pozitivních recenzí a toto ocenění tak odráží vysokou spokojenost jeho návštěvníků. Webový portál Tripadvisor zprostředkovává milionům cestovatelů z celého světa názory a zkušenosti s nejrůznějšími turistickými destinacemi a atrakcemi. Je to platforma určená pro objevování nových míst a pro autentické recenze uživatelů. Jeho ocenění Travellers‘ choice získává každoročně pouze jedno procento nejlepších počinů v dané kategorii, přičemž Museum Fotoateliér Seidel se umístilo na samém vrcholku tohoto žebříčku.

Museum Fotoateliér Seidel se nachází v citlivě zrekonstruovaném secesním domě ze samého počátku 20. století v Linecké ulici v Českém Krumlově. Návštěvníky nechává nahlédnout do historie fotografie i celé rodiny Seidelů, jejichž život byl s fotografováním úzce provázán. K vidění jsou kromě původního vybavení domu a fotografického závodu i ukázky z rozsáhlého archivu negativů, který se jako zázrakem dochoval až do dnešních dnů. Fotografickou tradici ve více než stoletém ateliéru obnovili po jeho dlouhém spánku současní fotografové a fotografky, kteří zde i dnes pořizují snímky s mottem „Budete vypadat o sto let starší“. A soudě podle velikého zájmu, leckdo se nechá rád převléknout a přenést do začátku minulého století.

Ocenění velice potěšilo celý kolektiv pracovníků muzea i Českokrumlovského rozvojového fondu, který fotoateliér vlastní a provozuje. Kolektiv muzea děkuje všem návštěvníkům, přátelům a příznivcům Musea Fotoateliér Seidel za jejich podporu, již tomuto kouzelnému místu věnují, a doufá, že se do muzea nadále budou rádi vracet.

 

Festival barokních umění 2018

Třetí zářijový víkend 21. září – 23. září 2019 se v Českém Krumlově již tradičně nesl v duchu Festivalu barokních umění, staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Soubory, které na festivalu vystoupily, se věnují interpretaci staré hudby, hrají na nástroje původní technikou, dle původního systému ladění. Aranž koncertů a představení byla koncipována podle dobové interpretace staré hudby.

Organizátoři festivalu si kladli za cíl oživit historické prostory města Český Krumlov různými uměleckými formami baroka, a to v období ke konci letní hudební festivalové sezóny v Českém Krumlově v měsíci září. Dramaturgie festivalu kladla hlavní důraz na propojení autentického historického prostoru s adekvátním druhem dobového umění (chrámová hudba v zámecké kapli nebo v klášterním kostele, barokní tanec v Maškarním sále, koncerty vážné a komorní hudby pak v Zrcadlovém sále či letohrádku Bellarie).

Festival barokních umění Český Krumlov se těší rostoucímu zájmu milovníků historické hudby z celé Evropy, výmluvným důkazem jeho kvalit jsou vyprodané sály a nadšené ohlasy. Nesmrtelná díla barokních umělců – stavitelů a hudebních skladatelů se po staletích znovu potkávají, aby dala vzniknout ojedinělé kulturní akci. V autentických historických prostorách města tak mohou zaznít tóny dobových skladeb, ať už jde o chrámovou hudbu v klášterním kostele nebo operu na scéně unikátního zámeckého barokního divadla.

S roční pravidelností přibližuje Festival barokních umění díla barokních autorů v autentických historických prostorách regionu, města a zámku Český Krumlov. V rámci každého ročníku festivalu probíhá v Barokním divadle na českokrumlovském zámku novodobá světová premiéra barokní opery v plně scénickém a výpravném (autentickém) provedení.

Vrcholem festivalového programu bylo operní představení provedené v českokrumlovském zámeckém barokním divadle: L’Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone – Dramma per Musica. Slavnostní opera uvedená italské v Modeně už roku 1692 při příležitosti sňatku Francesca II. d’Este s Margheritou Farnese. Skladatel této opery Antonio Gianettini (cca 1648–1721) patří k dnes málo známým skladatelům, i když ve své době patřil k uznávaným mistrům a zastával významné hudebnické posty v důležitých centrech tehdejší Itálie. Hudební vzdělání získal v Benátkách a od roku 1674 působil jako basista v kapele baziliky S. Marco, kde později získal také místo varhaníka. Současně byl také varhaníkem dalšího významného benátského chrámu SS. Giovanni e Paolo. Kromě působení v církevních službách vynikl také jako operní skladatel – pro různá benátská divadla napsal kolem deseti oper. Od roku 1686 až do smrti byl kapelníkem vévodů z rodiny d’Este v Modeně. Především za vlády Francesca II. d’Este byla Modena proslulým centrem operní a oratorní produkce; vévodská kapela (Cappella Ducale di Modena) sdružovala řadu vynikajících hudebních skladatelů, zpěváků i instrumentalistů.

Slavnostní opera L’Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone patří k nejvýznamnějším Gianettiniho dílům. Jejím námětem je epizoda z doby nástupu císaře Nerona k vládě podle líčení římského historika Publia Cornelia Tacita. Tato tématika, umožňující hojné narážky na soudobou dvorskou společnost i politickou situaci, byla v období baroka velice oblíbená – do této oblasti patří dnes mnohem známější opery, Monteverdiho L’Incoronazione di Poppea či Händelova Agrippina.

Podkladem pro nastudování je rukopisná partitura unikátně dochovaná v Modeně (Biblioteca Estense Universitaria di Modena) a výtisk libreta, které zároveň sloužilo jako program k modenskému představení roku 1692 (uložený tamtéž). Novodobá světová premiéra, sólisté, barokní orchestr Hof-Musici, zámečtí divadelní mašinisté; režie Zuzana Vrbová, od cembala řídil Ondřej Macek.

 

Vzpomínka na Evu Davidovou

V pátek 21. září 2018 zemřela ve věku 85 let PhDr. Eva Davidová, významná osobnost české etnografie, laureátka Ceny města Český Krumlov za rok 2005, která jí byla udělena za celoživotní práci věnovanou romskému etniku a za dlouholetou spolupráci s městem v oblasti mezilidských vztahů a řešení soužití s romskou menšinou. Vzdělaná, přátelská a milá dáma.

Eva Davidová se narodila v Praze, vystudovala etnografii a dějiny umění na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, následně působila v různých kulturních institucích na Slovensku a od roku 1968 v Sociologickém ústavu Akademie věd. Jako jedna z prvních v tehdejším Československu se od roku 1955 začala systematicky věnovat a publikovat své poznatky o životě romských komunit v Čechách, na Moravě a rovněž na východním Slovensku. Od roku 1976, kdy se přestěhovala do Českého Krumlova a působila ve zdejším Okresním vlastivědném muzeu (do roku 1991), zůstala tomuto tématu věrná a díky své obdivuhodné vědecké činnosti zanechala mimořádně cennou a mezinárodně respektovanou dokumentaci o způsobu života Romů a jejich slovesné a hudební kultuře v městském prostředí.

Byla dlouholetou spolupracovnicí Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV v rámci celostátního výzkumného úkolu etnických procesů a osídlování pohraničí po roce 1945. PhDr. Eva Davidová byla také členkou mezinárodních vědeckých společností (International Romani Union, Gypsy Lore Society) a v roce 1991 stála i u zrodu Muzea romské kultury v Brně. Kromě bohaté publikační činnosti předávala své poznatky formou přednášek na četných univerzitách, jakož i formou dokumentárních a fotografických výstav, které pokaždé vzbudily zasloužené uznání a obdiv široké kulturní veřejnosti. Za svojí celoživotní práci v oblasti záchrany, dokumentace a prezentace tradiční kultury Romů obdržela v roce 2002 medaili Artis Bohemiae Amicis, v roce 2012 pak Cenu Muzea romské kultury a v roce 2014 převzala ocenění Roma Spirit za celoživotní aktivní snahu o zlepšení tíživé situace Romů v České republice.

 

Svatováclavské slavnosti v roce 2018

Svátek sv. Václava si Český Krumlov tradičně připomíná podzimními slavnostmi, ke kterým se připojuje i Mezinárodní folklórní festival a letos také setkání partnerských měst. Na počest patrona sládků uvařil místní pivovar světlý třináctistupňový speciál, českokrumlovští kuchaři nachystali vybrané speciality a návštěvníci se mohli těšit na třídenní rozmanitý program. Začátek Svatováclavských slavností letos vyšel přesně na sváteční den 28. září, veselí pak skončilo v neděli 30. září 2018. „Státní svátek mají návštěvníci prožít v pospolitosti, v rodinách. Velkou část programu slavností proto tvoří prohlídky míst, kam se v průběhu roku jinak nedostanou, a které mohou společně navštívit,“ uvedl Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov, které je organizátorem slavností.

Mezi letošní novinky patřila originální úniková hra Alchymista, kterou vytvořil místní obyvatel. Návštěvníci se ocitli v roce 1590 za vlády Viléma z Rožmberka a pokusili se vyluštit sérii zábavných úkolů a hlavolamů, které jim pomohli uniknout z alchymistovy laboratoře.

Nejpodstatnější část slavností se tradičně odehrávala na náměstí Svornosti, na podiu tu v pátek vystoupily jihočeské kapely Spolektiv a Epydemye a večer legendární skupina Nerez se zpěvačkou Luciou Šoralovou.

Před několika lety obnovila svoji činnost ve městě Schwarzenberská granátnická garda, v pátek připravila na gardeplacu (II. zámecké nádvoří) slavnostní ceremoniál vztyčování praporů a troubení fanfár ze zámecké věže. „Garda rozšířila své řady, proto na náměstí Svornosti proběhne ceremonie, kdy novým granátníkům byly předány starostou města portepee – střapce na granátnických šavlích, které jsou symbolem granátníků v aktivní službě.

Se svatováclavskými slavnostmi je už po mnoho let spjat Mezinárodní folklórní festival, který pořádají soubory Jitřenka a Růže. Na několika místech v Českém Krumlově byly k vidění krátké ukázky účastníků nejen z Moravy, Čech, Slovenska, ale také souboru z Alžíru.

Milovníci zlatavého moku byli jistě potěšeni děním v Pivovarské zahradě, kde mohli ochutnat piva z produkce Historického pivovaru, včetně novinky – třináctistupňového Svatováclavského světlého speciálu. K posezení v pivním stanu se hodily i vybrané lahůdky, které připravili českokrumlovští kuchaři. V Pivovarské zahradě proběhlo pro nejmenší návštěvníky zábavné odpoledne Jednota. Hudební program pak vyšel vstříc milovníkům jak dechovky, pro ně zahrála Šumavanka, tak se blues-rockovým nadšencům, ty naladil Bryce´s blues a Fontanela.

V rámci Svatováclavských slavností se letos uskutečnilo také setkání partnerských měst Českého Krumlova: rakouského Vöcklabrucku, německého Hauzenbergu a Slovenj Gradce ze Slovinska. Skupiny měly na programu např. jednání o blackoutu, pro studenty připravené workshopy z robotiky a fyziky, hasiči z jednotlivých měst se utkali v soutěži a sportovní týmy porovnaly síly ve volejbalu. Muzikanti z partnerských měst vystoupili v rámci programu v Pivovarské zahradě.

Na pestrém programu Svatováclavských slavností byly rovněž prohlídky města, kdy se účastníci dovídali o jeho historii, architektuře i legendách. Další vycházkový okruh vedl jižním meandrem Vltavy, zahrnoval Synagogu, domek Egona Schieleho, městský park a další místa. Po celé tři dny slavností se připojila i voroplavba Radka Šťovíčka, který pořádá pravidelné vyhlídkové plavby. 

Místem, kde probíhal tradičně program v rámci všech městských slavností, se staly českokrumlovské kláštery. Připraven byl jarmark a řemeslné dílny na Klášterním dvoře, dobroty ze švestek, divadýlko a historický kolotoč pro děti. Svatováclavský večer řemesel dodal nezaměnitelnou klášterní atmosféru v osvětlené Řemeslné uličce. S kovářem, brašnářem, hrnčířem, knihařem, nebo sklářkou si návštěvníci mohli vyrobit jedinečně výrobky.

Ke slavnostem se připojilo mnoho spolků, partnerů, organizací, např. Regionální muzeum, které připravilo den lovců mamutů v Dobrkovické jeskyni, připravena byla prohlídka Muzea vltavínů, Pohádkového domu, nebo také podzemí grafitového dolu. Druhý ročník Dne architektury nabídl pak v sobotu komentovanou procházku a návštěvu Domů s pečovatelskou službou a Krajského ředitelství Policie ČR. Netradičním nočním zážitkem byl i Večer otevřených muzeí a galerií, kdy své brány otevřelo šest stánků kultury, např. Egon Schiele Art Centrum, zámecká konírna, nebo Museum Fotoateliér Seidel.

Náklady na Svatováclavské slavnosti činily 730 tisíc Kč, odhad návštěvnosti je 10 tisíc návštěvníků.

 

Partnerská města se setkala v Krumlově

Poslední zářijový víkend se u nás kromě Svatováclavských slavností konalo také setkání partnerských měst: Českého Krumlova, Vöcklabrucku, Hauzenbergu a Slovenj Gradce. Z každého města přijeli nejen zástupci z radnic, ale také skupiny hasičů, sportovců, studentů a muzikantů. Každá skupina měla připravený program, ve kterém si účastníci vyměňovali zkušenosti ze svých oborů.

Vedení jednotlivých měst diskutovala na téma blackoutu, krizového řízení a připravenosti na mimořádné situace. V podobném stylu se neslo i setkání hasičů. „Se zahraničními kolegy jsme diskutovali o fungování profesionálních i dobrovolných hasičských sborů v ČR. Součástí byla i ukázka techniky a vybavenosti stanice. Pro kolegy jsme také připravili soutěž. Vzali jsme je na raft na Vltavu, kde jsme měli zastávky s plněním úkolů, které souvisejí s naší prací, jako překonání nejrůznějších překážek apod.,“ uvedl Pavel Rožboud, velitel krumlovského územního odboru HZS Jihočeského kraje. Skupina studentů zdokonalovala své znalosti z robotiky a fyziky na workshopech organizovaných krumlovským gymnáziem. „Kromě konstrukce dvourychlostního modelu auta, pokovování klíče a seznámení se s principy raketového inženýrství, jsme měli možnost spolupracovat a komunikovat se zahraničními studenty,“ pochvaloval si spolupráci student Petr Pučil. Stejně jako každý rok, i tentokrát poměřili sportovci své síly na turnaji ve volejbalu, kde Krumlováci skončili na bronzové příčce. Potlesk publika sklidili v Pivovarské zahradě i muzikanti z partnerských měst, kteří svými vystoupeními zpestřili program Svatováclavských slavností. Společně strávený čas byl pro účastníky partnerského setkání velmi přínosný, přinesl nová poznání, zkušenosti a otevřel další témata mezinárodní spolupráce pro následující roky.

 

Výtvarný podzim v Boudě v roce 2018 – 15. ročník akce

Ve dnech od 8. do 12. října 2018 se v NZDM Bouda uskutečnil patnáctý ročník projektu s názvem „Výtvarný podzim v Boudě". Každý den od pondělí do pátku, vždy od 8.00 - 16.00 hodin, si příchozí děti mohly vyzkoušet zajímavé a neotřelé výtvarně řemeslné techniky, s nimiž se v současné uspěchané době již tolik nesetkají.

Dětské kolektivy ze základních škol a další zájemci z řad veřejnosti měli na samotnou činnost vyhrazeny vždy dvě hodiny. Během tohoto času se účastníci postupně vystřídali na jednotlivých pracovištích, kde na ně čekal zajímavý výtvarný program. I letos bylo v prostorách Boudy přichystáno pět různých stanovišť s rozdílnými aktivitami, mezi kterými bylo například drhání provázků (technika vázání nití a šňůrek), drátkování kamenů, nebo tvorba kožených klíčenek. Součástí programové nabídky byla také tradiční malba na plátno a tvorba vlastních odznáčků. Vedení programu zajišťovali odborní spolupracovníci a zaměstnanci CPDM, o.p.s. Český Krumlov.

Celkem se letošního „Výtvarného podzimu v Boudě " zúčastnilo 223 aktivních příchozích z řad dětí a mládeže a dále 18 pedagogů. Tento projekt má svoji zaběhlou tradici a je o něj každý rok veliký zájem nejen ze strany dětí a mládeže, ale i ze strany pedagogických pracovníků. Bezplatná účast na výtvarných aktivitách byla dětem umožněna především díky podpoře města Český Krumlov, MŠMT ČR a Jihočeského kraje. Všechny výrobky, které si zde účastníci vyrobili, si mohli odnést s sebou domů. Za období patnácti let realizace si tento projekt získal své příznivce a vryl se do povědomí dětí, mladých lidí i pedagogů základních škol z celého českokrumlovského regionu. A právě školy, vzhledem k možnosti neformálního doplnění výuky výtvarné výchovy, mají každoročně veliký zájem o účast na tomto programu.

 

Zamykání Vltavy v Českém Krumlově v roce 2018

Skupinky vodáků se v sobotu 20. října 2018 sešly v Českém Krumlově v kempu Krumlov U Trojice, aby opět symbolicky ukončili letošní vodáckou sezonu na řece Vltavě. Na tři západy ji tradičně uzamkl vodník Pivoňka spolu s vodnicí. Všichni se pak zahřáli grogem nebo něčím ostřejším, nasedli do lodí a raftů a vydali se na zhruba dvouhodinovou 12 km dlouhou plavbu do Zlaté Koruny.  Akci zaštiťovala společnost iVltava.cz opět za podpory vodáckých půjčoven Cesta – sports, Odysea, Pirát a kempů ve Zlaté Koruně (Kemp u Kučerů a Kemp Koruna) a v Českém Krumlově (kemp U Trojice) a Českého svazu rekreačního sportu.

 

Bienále Figura 2018 ukázalo nejlepší díla studentů

V roce 2018 již po dvanácté proběhla výtvarná soutěž Figura, kterou pořádá SUPŠ sv. Anežky. Dne 1. 11. se konala v galerii Klášter v Českém Krumlově vernisáž výstavy Bienále FIGURA 2018. Soutěž FIGURA je zaměřená na zobrazení lidské postavy prostřednictvím kresby a malby vycházející zejména ze studie živého modelu. SUPŠ sv. Anežky České ji každoročně vyhlašovala od roku 2006 do roku 2016, od školního roku 2018/19 je organizována jako bienále.

Cílem soutěže je poskytnout možnost představení a porovnání tvorby studentů středních odborných škol výtvarného zaměření nejen v rámci školy, ale rovněž široké odborné i laické veřejnosti. Soutěže se mohou účastnit všichni žáci středních škol zaměřených na výtvarná studia.

Soutěž probíhá v těchto kategoriích:

1. Kresba postavy

2. Malba postavy

3. Portrét (kresba i malba)

Porota vybírala z celkem 101 prací z 20 odborných středních škol. Jako každoročně se soutěžilo ve třech kategoriích: Kresba postavy, Malba postavy a Portrét.  Výsledky hodnotila odborná komise složená z pedagogů odborných středních a vysokých škol ve složení: MgA. Libor Kaláb, pedagog UMPRUM Vysoká škola uměleckoprůmyslová Praha, Akad. mal. Miluše Poupětová, vedoucí oboru Užitá malba VOŠUP a SUPŠ, Praha Žižkovo náměstí a Mgr., Akad. mal. Eva Výborná, vedoucí oboru Užitá malba, SUPŠ sv. Anežky České v Českém Krumlově. Na dvou čelných pozicích se umístili studenti SUPŠ. Sv. Anežky Anna Černíková (2. místo za kresbu postavy) a Jáchym Říčánek (2. místo za portrét).

Vítězné práce ze všech tří kategorií bylo možné shlédnout na výstavě areálu kláštera. Výstava trvala od 2. do 21. listopadu 2018.

 

Historický průvod od gotiky po baroko k příležitosti ukončení zámecké sezóny

Tradiční českokrumlovský historický kostýmovaný průvod, který i letos sledovaly stovky lidí, prošel v sobotu 20. října 2016 od 14.00 hodin Českým Krumlovem u příležitosti ukončení hlavní turistické sezóny na zámku. Účinkovali opět soubory historického tance Fioretto, Campanello a Hartig Ensemble, flétnové soubory Krumlovští pištci a Lusatia Consort, skupina nejen historického šermu Fedrfechtýři, skupina historického šermu Bratři z Růže, českokrumlovští průvodci a kostýmovaní příznivci města a historie. Průvod jako každý rok přilákal velké množství diváků.

Tématem letošního průvodu bylo Stavovské povstání aneb návštěva stavovského vojska v Českém Krumlově L. P. 1618. Průvod vycházel od Městského divadla Český Krumlov, Horní ulicí pokračoval na náměstí Svornosti, poté Širokou ulicí až na II. zámecké nádvoří a byl slavnostně ukončen ve dvoře českokrumlovských Klášterů.

 

Vinobraní v Českém Krumlově

V pořadí již druhá sklizeň vinné révy z krumlovské vinice v klášterní zahradě na Tramínu se ve čtvrtek 6. září 2018 uskutečnila v Českém Krumlově. O obnovení tradice pěstování vinné révy v Českém Krumlově se před čtyřmi lety postarali zakladatelé Festivalu vína Český Krumlov, kteří právě v klášterní zahradě vysadili prvních 50 hlav hybridní odrůdy Solaris.

Přibližně 60 litrů moštu vydala dnešní sklizeň vinné révy, která v těchto dnech dozrála v krumlovské vinici Na Tramínu. Vinná réva, která zde již čtyři roky roste, je obhospodařovaná zcela na principu biovinařství bez použití radikálních chemických zásahů. Že se tato péče, kterou vinné révě v Českém Krumlově věnují krumlovští vinaři, vyplácí, potvrzuje i Pavel Fučík ze Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, jeden z hlavních iniciátorů navrácení vinné révy do míst, kde se v Českém Krumlově již v minulosti vinná réva pěstovala: „Je radost sledovat, že se naší obnovené viničce daří. Věřím, že letošní úroda bude opět kvalitní a že se naše snaha o šetrné pěstování projeví na kvalitě finálního produktu českokrumlovského Solarisu.“

Již poslední měření moštoměrem zde na vinici na Tramínu slibovalo, že Solaris je v plné síle a ukazovalo, že cukernatost se přiblíží až úrovni pozdního sběru. Dnešní měření tento úžasný výsledek potvrdilo a krumlovští vinaři oznámili, že letošní úroda krumlovského Solarisu má 23 stupňů, což je o dva stupně více než vloni.

Českokrumlovský Solaris má svou vlastní etiketu, na jejímž vzniku se podíleli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově.

 

Festival vína: VII. ročník

Druhé krumlovské vinobraní bylo letošní první pozvánkou na již sedmý ročník Festivalu vína Český Krumlov, který byl zahájen v pátek 26. října a který v průběhu pěti týdnů až do 30. listopadu přinesl obyvatelům a návštěvníkům města to nejlepší z vinařských a gastronomických zážitků. V programu festivalu nechyběl tradiční příjezd sv. Martina 11. 11. v 11:11 hod. ani oblíbená Zámecká slavnost vína v Zámecké jízdárně, která se letos uskutečnila v sobotu 24. 11. 2018. Program Víno & Gastronomie & Kultura, který je nedílnou součástí festivalu, také letos nabídla spoustu zajímavých lahůdek. Zájemci mohli ochutnat např. černá vína s vůní lékořice, bobulí a koření, lahodná vína z prosluněné jižní Francie či vína, která produkují velikáni jako Gerard Depardieu, Pierre Richard nebo Sting.

 

Český Krumlov si připomněl sto let republiky

Atmosféru dob vzniku samostatného Československa připomněla řada zajímavých akcí. Regionální muzeum kromě probíhající výstavy Od Velké války k republice pozvalo k návštěvě prvoválečného vojenského tábora, který byl 28. října k vidění v parku za Městským divadlem. Samotné umístění tábora mělo vazbu na období první světové války, kdy byl Český Krumlov určen jako jedno z lazaretních měst a v nynější budově divadla (tehdejší Nová hospoda) byla zřízena záložní nemocnice pro zraněné vojáky. Akci pořádalo Regionální muzeum ve spolupráci s Klubem vojenské historie České Budějovice.

Schwarzenberská granátnická garda připravila vedle tradičních ceremonií spojených se státními svátky i několik výjimečných novinek. Obnovení tradice tzv. kirchparády, tj. slavnostního průvodu granátníků u příležitosti mše svaté v kostele sv. Víta za doprovodu kapely, dále koncert znovuzrozené gardové hudby ve spolupráci se Základní uměleckou školou a rovněž obnovení unikátní tradice slavnostních dělových salv ze zámeckého vrchu nad městem. Jubilejní oslavy granátníci zakončili společným vzdáním pocty svým bývalým kolegům, kteří se v dobách monarchie zasloužili o rozvoj a zachování kulturního života někdejší česko-jazyčné menšiny v Českém Krumlově a o vznik republiky v řadách legií.

Tento závěrečný slavnostní akt proběhl v klášterním kostele, kde na tamní varhany v rámci společného koncertu místních hudebních spolků zahrál českou hymnu Ladislav Vrchota, vnuk granátníka Františka Vrchoty, významného českokrumlovského hudebníka a vlastence, který před sto lety zahrál na stejné varhany jako první v Českém Krumlově po vyhlášení republiky hymnu Kde domov můj. V průběhu celých oslav byla v blízkosti granátníků po celý den přenášena pamětní kniha, vyhotovená Kláštery Český Krumlov, do níž bylo u příležitosti 100. výročí založení republiky umožněno spoluobčanům zapisovat svá poselství pro budoucí generace.

Slavnostní den zakončil koncert Peter Lipa Bandu. Skvělý muzikant a jeden z nejvýznamnějších představitelů slovenské jazzové scény vystoupil v rámci Česko-slovenského večera v Synagoze Český Krumlov. Významné výročí připomněly v říjnových přednáškách a besedách Městská knihovna Český Krumlov, Městské divadlo, Regionální muzeum. S gratulací v podobě slavnostního koncertu přispěla také Základní umělecká škola Český Krumlov. Programu oslav a zajišťoval občanům města společné prožití slavnostních chvil při oslavách výročí.

 

Vznik Československa pohledem kronikářů

Jak vnímali a dokumentovali vznik Československa kronikáři na Českokrumlovsku, ukazovala výstava, kterou pořádal Státní okresní archiv Český Krumlov. Ve Výstavním sále v budově archivu na Plešivci si zájemci mohli prohlédnout školní a obecní kroniky českých a německých obcí na území bývalých okresů Kaplice a Český Krumlov. Samostatné stojany jsou věnovány vzniku Československa, první světové válce a osobnostem roku 1918. Výstava věnovaná 100. výročí vzniku Československé republiky byla otevřena až do konce roku 2018, a to v badatelské dny nebo dle domluvy.

 

Nová výstava Sůl nad zlato v Klášterech

Proč potřeba soli přivedla na svět jednu z nejznámějších pohádek a jaké bylo zákulisí jejího nejslavnějšího filmového zpracování s názvem Byl jednou jeden král s Janem Werichem a Vlastou Burianem? Na tyto a na mnoho dalších otázek odpovídá nová výstava v českokrumlovských klášterech, která osloví celou rodinu. Výstava představí několik nejznámějších stylizovaných scén z fenomenální pohádky, zavede vás do kuchyně, na sladkou hostinu anebo do komnaty princezny Drahomíry. V rámci výstavy si mohou návštěvníci prohlédnout vybrané dochované originály kostýmů a vyzkoušet si jejich stylizované repliky vyrobené z českého krojového brokátu. Těšit se můžete na nejrůznější česká i cizojazyčná knižní vydání této pohádky, od nejstarších ilustrovaných verzí až po ty současné, které znají děti dnes. Dozvíte se, co jste o soli a její historii možná ani nevěděli a zda se opravdu dá vařit bez soli. V každé části je pro vás připraveno malé překvapení a těšit se můžete i na nejrůznější tvůrčí aktivity, protože nová výstava „Sůl nad zlato, aneb dá se vařit bez soli?“ rozšiřuje oblíbenou Interaktivní expozici lidských dovedností.

Vernisáž nové výstavy, která proběhla v rámci Řemesel na Klášterním dvoře 13. října 2018 ve Velkém sále. Výstavu „Sůl nad zlato, aneb dá se vařit bez soli?“ připravila produkčně i autorsky Věra Krátká a Markéta Stormová s filmovou rekvizitní výpravou NotabeneArt. Dochované originály kostýmů z pohádky Byl jednou jeden král byly zapůjčeny z Barrandov Studia a hlavním partnerem výstavy je společnost Český brokát – Hedva – Český brokát. Výstava setrvá v klášterech do konce dubna 2019.

 

Nová kniha z edice Seidelova Šumava: Krumlov – město pod věží

V úterý 11. prosince 2018 byla pokřtěna již třetí publikace z ediční řady Seidelova Šumava nazvaná Krumlov – město pod věží. Nová kniha od osvědčené autorské trojice Zdeny Mrázkové, Jindřicha Špinara a Petra Hudičáka a od vydavatele Českokrumlovského rozvojového fondu spol. s r. o. – Musea Fotoateliér Seidel navazuje svým formátem i obsahem na svazky z roku 2016 a 2017: Lipno – krajina pod hladinou a Šumava – krajina pod sněhem (oceněna titulem Kniha roku 2017 na festivalu Šumava Litera). Kniha Krumlov – město pod věží vychází k 10. výročí otevření Musea Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově.

Na fotografiích z Fotoateliéru Seidel, ale i jiných autorů, je zachycena dávná podoba Českého Krumlova, jeho pitoreskních uliček i obyvatel v závěru 19. a v první polovině 20. století. Je to doba, kdy byl Krumlov „hlavním městem šumavské fotografie“. Jeho podobu zachytili fotografičtí mistři Josef Seidel, Josef Wolf, otec a syn Mickovi a jiní jako místo, kde se potkávali Češi s Němci, rakousko-uherské mocnářství s první republikou, nacismus s komunismem – starý řád s novým… Texty se propojují se snímky do vyprávění o městě, jehož podobu sice zná celý svět, ale jehož příběh z doby před pouhými sty lety téměř zmizel z paměti.

Krumlov – město pod věží je dosud nejrozsáhlejší publikací této ediční řady. Na téměř 300 stranách čtenáři naleznou více než 430 fotografií, z nichž některé byly dosud neznámým objevem. Autoři knihy spolupracovali s paměťovými institucemi, historiky, pamětníky, sběrateli a dalšími lidmi, kteří mají vztah k historii a fotografické paměti města Krumlova. Dávné snímky s pomocí dnešních textů a dobových vzpomínek a citací krumlovských autorů z elektronické knihy Kohoutí kříž vykreslují autentickou atmosféru starého Krumlova. V části nazvané „Hlavní město šumavské fotografie“ je řada nových a mnohdy celkem překvapivých informací o dosud neznámých krumlovských fotografech a jejich dokumentačním záběru nejen v Krumlově, ale i na širším území Šumavy.

Kniha je opět protkána medailony, které vyprávějí příběhy zdejších obyvatel (pekaře, holiče, truhláře, mlynáře, vydavatele novin, malíře či lékaře), politických reprezentantů města (starosta – „budovatel města“, ale i starosta, který skončil na popravišti), představitelů schwarzenberské správy (JUDr. Adolf Schwarzenberg), podnikatelů (rodina Schinko, Spiro aj.). Přináší ale i osudy lidí, kteří byli ve vleku pohnutých dějin 1. poloviny 20. století – židovská rodina Žaludova, Adlerova (Ruth Hálová), dělnice ve zdejším pracovním lágru aj. Z těch veselejších můžeme jmenovat například zrod krumlovských slavností, příběh pomníku Josefa II., zdejší kulturní osobnosti (hudební skladatel Petr Eben, architekt Jan Sedláček, spisovatel Rudolf Slawitschek aj.) nebo recesistický spolek Schlaraffia Krummavia.

Co se týče obrazové části, kniha popisuje přechod od zachycení podoby města ve výtvarných dílech, jejichž autoři jsou zde prezentování i jako předchůdci prvních fotografů (Karel Postl, Ferdinand Runk, Ludvík Kuba aj.). Nejstaršími dosud objevenými fotografiemi jsou snímky od Franze Kasky z roku 1861, který později působil ve službách Maximiliána Habsburského v Mexiku, fotografické album Krumlova od Franze Polaka z roku 1871, které bylo darem pro následníka trůnu Rudolfa Habsburského při jeho návštěvě Krumlova. Ze Seidelovy dílny můžeme krom jiného zdůraznit např. fotograficky zdokumentovaný příběh dvou Marií – slavné sochy Krumlovské madony a její již méně slavné majitelky Marie Tucho, snímky pro Soupis památek království českého, první vlak na krumlovské trati v roce 1892 nebo i portrétní galerii krumlovských starostů.

Snímky byly vybrány od těch nejstarších přes „rodinné stříbro Fotoateliéru Seidel“ zachycující Krumlov a jeho obyvatele, nechybí subtilní barevné autochromy, velkorysé panoramatické snímky až po precizní dnešní záběry města od Libora Sváčka. Pro současníky budou patrně nejsilnějším dojmem razantní proměny krumlovských předměstí (zemědělské statky a rybí sádky na Špičáku, nedělní korzo, plovárna či kluziště na Chvalšinské silnici, první stavby kolem železničního nádraží, výstavba Objížďkové silnice, stavba škol T. G. Masaryka, obytné budovy v lokalitě Na Americe, sportovní areál v Rozsypu, výstavba na Horní Bráně aj.).

Křest proběhl za účasti autorů Zdeny Mrázkové, Jindřicha Špinara a Petra Hudičáka, zástupce vydavatele Českokrumlovského rozvojového fondu, spol. s r. o. Miroslava Reitingera, grafika Tomáše Halamy, fotografa současných snímků Libora Sváčka a starosty města Dalibora Cardy, který převzal nad knihou záštitu. Speciálním hostem křtu byl Rakušan Wolfgang Micko, vnuk krumlovského fotografa (a Seidelova někdejšího učedníka) Wenzela Micka a syn fotografa Maximiliana Micka, který měl ateliér v Krumlově na Plešivci. Jeho vzpomínky na krumlovské fotografické ateliéry jsou rovněž součástí knihy. Účastnila se i paní Ruth Hálová, Jan Pils, Ingrid Sváčková, Felix Šimek a další pamětníci, jejichž příběhy jsou v knize zachyceny.

 

Seidelův Český Krumlov: kalendář na rok 2019

Nový kalendář připravený Museem Fotoateliér Seidel pro rok 2019 zachycuje podobu Českého Krumlova tak, jak ji zachytil hledáček fotografa před 80 a více lety. Začíná náměstím, místem společným pro všechny vrstvy, pro všechny, kteří ve městě bydleli i město navštívili. Pokračuje jednotlivými pohledy na město z různých světových stran, tak jak bylo dříve běžné. Jen někdy se místa výhledů mění se změnou podmínek k fotografování. Město a také jeho nejbližší okolí časem rostlo a rozvíjelo se. Museum Fotoateliér Seidel vydává kalendář na rok 2019 při příležitosti 10. výročí otevření Musea Fotoateliér Seidel pro veřejnost. Téma kalendáře – fotografie Českého Krumlova je voleno výjimečně pro významné události a výročí spojená s muzeem a rodinou Seidelových.

 

Českokrumlovský adventní a vánoční program v roce 2018

Adventní trh, ukázky historických řemesel, divadelní představení, Mikulášská nadílka, Ježíškova pošta, zpívání koled, koncerty klasické i folkové hudby, vánoční prohlídky města, program v klášterech, rozdávání Betlémského světla – to vše si pro návštěvníky opět připravil Český Krumlov pro adventní čas 2018.

Vychutnat si předvánoční čas v klidu a pohodě a zažít příjemnou vánoční atmosféru při procházkách historickými uličkami města měli možnost obyvatelé a návštěvníci Českého Krumlova od to neděle 2. prosince až do Tří králů 6. ledna 2019. Českokrumlovský advent a Vánoce jsou nezapomenutelné. Adventní a vánoční atmosféra, do které se Český Krumlov ponoří na celých pět týdnů, jednoduše pohltí každého, kdo sem zavítá. Pro obyvatele i návštěvníky města byl připraven nejen tradiční program o adventních víkendech na náměstí Svornosti, ale také řada adventních a vánočních koncertů, pohádek, speciální vánoční komentované prohlídky města či vánoční výstavy a tvoření.

Advent zahájilo v neděli 2. prosince tradiční požehnání českokrumlovského preláta P. Václava Píchy a společné rozsvícení vánočního stromu. Čtrnáctimetrový smrk na náměstí letos pochází z kasáren ve Vyšném a novinkou je kompletní obměna jeho výzdoby. Náměstím Svornosti se linula vůně vánočního punče a cukroví na adventním trhu, který až do 6. ledna denně nabízel bohatou gastronomii v podobě staročeských dobrot, ke koupi tu byly výrobky s vánoční tematikou a k obdivu tradiční řemesla. Na anděly a čerty se mohly děti těšit 5. prosince, kdy pro ně na náměstí Svornosti byla připravena zábavná Mikulášská nadílka ve stylu street party, čertovský vánoční kvíz, také různé soutěže a andělský music box.

7. prosince se Český Krumlov opět proměnil v město andělů. Průvod, který se loni konal poprvé, letos aspiroval na rekord v počtu andělů na jednom místě. Historickým centrem prošli malí i velcí andělé, které na závěr v Klášterním dvoře přivítal režisér filmu Anděl Páně Jiří Strach. Právě druhý díl této úspěšné české pohádky se z velké části natáčel v Českém Krumlově. Nebeská nota město neopustila ani 9. prosince, kdy u Zlatého anděla úřadoval Ježíškův poštovní úřad. Děti tu mohly odevzdat dopisy pro Ježíška, které k němu dopravila Bílá paní. Poštovní schránka pro dopisy dětí byla i mimo tento den k dispozici na náměstí Svornosti na zvoničce u vánočního stromu, a to už od 2. do 9. prosince.

Středa 12. prosince byla ve znamení celorepublikové akce Česko zpívá koledy, kdy v jednom okamžiku zazní nejméně tři stejné koledy z hrdel tisícovek lidí na českých a moravských náměstích.  V Českém Krumlově jim k tomu zahrála Krumlovská dudácká kapela. Oblíbené společné zpívání s dětmi z mateřských a základních škol a Krumlovskými pištci zaznělo u vánočního stromu 16. prosince.

V rámci adventu se také konaly 21. prosince tradiční Psí Vánoce. Veřejnost se opět tak mohla seznámit s činností českokrumlovského útulku, a především s jeho čtyřnohými obyvateli. Celá akce se nesla v duchu přátelského setkání lidí, kteří jsou zváni na ochutnávku punče a vánočního cukroví. Odpoledne hudebně doprovodila folková skupina Lakomá Barka. 

Na náměstí Svornosti byl instalován nový betlém, který realizovali studenti a učitelé Střední umělecko-průmyslové školy sv. Anežky České. Ze stejné tvůrčí dílny pochází i další betlém umístěný na Klášterním dvoře. Historický betlém v chrámu sv. Víta byl vystaven od Božího hodu 25. prosince do Hromnic 2. února, svátku Uvedení Páně do chrámu. Živý betlém se konal o čtvrté adventní neděli 23. prosince ve dvou časech, od 16.15 a 18.30 hodin na II. zámeckém nádvoří.

I letos přivezli krumlovští skauti Betlémské světlo do Českého Krumlova. Do Brna dorazilo světlo 16. 12. a odtud bylo v neděli rozváženo vlaky po celé republice. V Krumlově si plamínek mohli jeho obyvatelé přijít připálit již tradičně k místnímu Regionálnímu muzeu od 14.00 do 18.00 hodin u Betlémské podsady.

V rámci adventu se uskutečnila v historických prostorech města řada skvělých vánočních koncertů. Koncert komunitního pěveckého sboru International School of Prague, který se do Krumlova vrátil  se staroanglickými duchovními skladbami, vánoční koncert českokrumlovské folkové kapely Kapka, notování Krumlovského komorního orchestru s cimbálem, koncert folklórního souboru Jitřenka, Česká mše vánoční J. J. Ryby v podání Smyčcového orchestru Český Krumlov a Chrámového sboru Velešín, koncert houslového virtuosa Pavla Šporcla, adventní koncert Hofmusici, vánoční koncert souborů Chaire a Bellaria a řady dalších.

Štědrý den byl opět ve znamení medvědích Vánoc, kdy mají návštěvníci jedinečnou šanci přinést dobroty pro zámeckou medvědici, podstrojoval jí je medvědář Jan Míša Černý a hrála k tomu jako každý rok folková skupina Kapka. Silvestrovskou zábavu zajistily krumlovské kapely Hrajeto, Element a Chlapi v sobě.

Příchod Tří králů, Tříkrálová sbírka organizovaná Českou katolickou charitou a sfouknutí vánočního stromu byly posledními akcemi, které 6. ledna zakončily slavnostní program v Českém Krumlově.

Další kulturní program v průběhu adventu připravila také Základní umělecká škola, Městské divadlo, Dům dětí a mládeže, Městská knihovna, Regionální muzeum, Synagoga nebo Museum Fotoateliér Seidel.

 

Regionální muzeum Český Krumlov v roce 2018

Ředitel: Mgr. Filip Lýsek

Regionální muzeum v Českém Krumlově (dále jen RMCK) sídlí v Horní ulici č. a je dle zákona č. 250/2000 Sb. příspěvkovou organizací Jč. kraje zapsanou v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Českých Budějovicích v oddílu Pr, vložce 432. RMCK plní funkci muzea ve smyslu ustanovení § 10, odst. 6 zákona č. 122/2000 Sb. o ochraně sbírek muzejní povahy, novelizovaného § 2, odst. 3 zákona číslo 483/2004 Sb. Zřizuje se za účelem získávat, shromažďovat, trvale uchovávat, evidovat, odborně zpracovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírky muzejní povahy. RMCK je platným členem Asociace muzeí a galerií České republiky. RMCK je evidováno v muzejní síti jako muzeum s jednou pobočkou.
K naplnění své činnosti využívá následující objekty:

1/ Hlavní budova – historický památkový objekt bývalého jezuitského semináře v Českém Krumlově, Horní 152. Tato nemovitost je v majetku Jihočeského kraje a organizaci byla svěřena k hospodaření.

2/ Pobočka – historický památkový objekt rodného domu spisovatele a malíře Adalberta Stiftera (1805 – 1868) v Horní Plané, Palackého 21. Nemovitost je majetkem Města Horní Planá, organizace je nájemcem a zřizuje v objektu stálou expozici, zajišťuje sezónní výstavy a pořádá kulturní akce. Vedoucí pobočky je v pracovním poměru RMCK.

3/ Detašované pracoviště (depozitář) v Netolicích. Nemovitost je majetkem Jihočeského kraje.

4/ 2 garážová parkovací místa pro služební vůz a přívěsný vozík v garáži v budově Státního okresního archivu v Českém Krumlově, Plešivec 228. Nemovitost je majetkem ČR – Státního oblastního archivu Třeboň a prostory jsou využívány na základě průběžně aktualizované smlouvy.

Stálá expozice muzea se nachází ve výstavních sálech 2. patra hlavní budovy RMCK a jejím tématem je Historický obraz Českokrumlovska od pravěku do konce 19. století. Vystavené sbírkové předměty jsou převážně z oborů (sbírkových fondů – podsbírek): archeologie, historie, výtvarné umění, umělecké řemeslo, etnografie, farmacie, staré tisky. Stálé expozici dominuje unikátní keramický model historického jádra Českého Krumlova a barokní jezuitská lékárna s ojediněle dochovaným souborem zařízení barokní oficíny. Expozice je opatřena trojjazyčnými popiskami (čeština, angličtina, němčina). Výstavní prezentace ve výstavních sálech 1. patra hlavní budovy RMCK včetně jeho chodbové části obsahově a tematicky navazuje na úspěšnou výstavu Příběh města Český Krumlov, která se v muzeu uskutečnila v roce 2010 až 2012. Vystavené sbírkové předměty pocházejí převážně z oborů (sbírkových fondů – podsbírek): historie, militaria, mapy, plakáty, výtvarné umění, farmacie ad. Výstava je opatřena trojjazyčnými popiskami (čeština, angličtina, němčina). Stálá muzejní expozice v pobočce – Památníku, rodném domě Adalberta Stiftera v Horní Plané má název Adalbert Stifter a rodný kraj – Adalbert Stifter und seine Heimat. Texty i popisky v expozici jsou dvojjazyčné (čeština, němčina).

V roce 2018 byly v prostorách RMCK uspořádány tyto výstavy:

  • „Dobrodružství archeologie“: 3. 4. 2018 – 24. 6. 2018 
  • „Osmašedesátý v Českém Krumlově a okolí, Vladimír Boudník – Závěrečná tvorba“: 20. 6. 2018 – 6. 1. 2019
  • „Od Velké války k republice“: 18. 7. 2018 – 4. 11. 2018 4.
  • „Tomislav Laux a Zdeněk Chmelař – Staré světlo a prales vědomí“ – 20. 11. 2018 – 6. 1. 2019

 

Přehled výstav v pobočce, Památníku – rodném domě Adalberta Stiftera v Horní Plané:

  • „Len na Šumavě a Hornoplánsku aneb Když ještě len velkou cenu měl“ – dokumentární výstava, 3. 4. – 15. 5. 2018
  • „Ilustrace knih Adalberta Stiftera“, 9. 6. – 14. 12. 2018
  • „Ze břehů staré Vltavy“ – dokumentární výstava o místech zatopených lipenskou přehradou, 3. 4. – 14. 12. 2018

 

Přehled autorských a kooperačních výstav mimo muzeum:

  • „Staré mapy království českého“ – autorská výstava originálního mapového souboru z fondu muzea, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 4. 5. – 26. 8. 2018
  • Na základě předchozí spolupráce muzeum podporovalo dlouhodobé zápůjčky v muzeích ve Velešíně, Hořicích na Šumavě, Chvalšinách, Frymburku, Lipně nad Vltavou a ve stálé expozici Klášterů Český Krumlov.

 

V roce 2018 uspořádalo RMCK v Českém Krumlově tyto kulturní akce:

  • Masopustní úterý u Stifterů – akce pro veřejnost, Horní Planá, 13. 2. 2018
  • Jihočeské straky – velikonoční dílna, Městská knihovna v ČK, 28. 3. 2018
  • Malování s Leou Konvalinkovou, workshop pro veřejnost, RMCK, 10. 4. 2018
  • Psychopati mezi námi – přednáška prof. Radkina Honzáka, RMCK, 19. 4. 2018
  • Muzejní noc – RMCK, 18. 5. 2018
  • Muzejní noc – Horní Planá, 9. 6. 2018
  • Letní řemeslné dílny na muzejním dvorku „u Stifterů“ - Quilling, Horní Planá, 4. 7. 2018
  • Letní řemeslné dílny na muzejním dvorku „u Stifterů“ - Kosmetická dílna s využitím místních bylin, Horní Planá, 11. 7. 2018
  • Letní řemeslné dílny na muzejním dvorku „u Stifterů“ - Výroba plstěných šperků z vlny a výroba mýdla a parfémů, Horní Planá, 18. 7. 2018
  • Letní řemeslné dílny na muzejním dvorku „u Stifterů“ - Pyrografie a výroba mýdla a parfémů, Horní Planá, 25. 7. 2018
  • Letní řemeslné dílny na muzejním dvorku „u Stifterů“ - Podmalby na skle a výroba mýdla a parfémů, 1. 8. 2018
  • Letní řemeslné dílny na muzejním dvorku „u Stifterů“ - Tkalcovská dílna, Horní Planá, 8. 8. 2018
  • Letní řemeslné dílny na muzejním dvorku „u Stifterů“ - Tvoření z přírodních materiálů, Horní Planá, 15. 8. 2018
  • Letní řemeslné dílny na muzejním dvorku „u Stifterů“ - Suché plstění vlny od místních chovatelů ovcí, Horní Planá, 22. 8. 2018
  • Letní řemeslné dílny na muzejním dvorku „u Stifterů“ - Drhání náramků, náhrdelníků a výroba mýdla a parfémů, Horní Planá, 29. 8. 2018
  • Veletrh pravěké a středověké kultury – Kupecká osada KRUMBENOWE, RMCK, 8.9. - 9. 9. 2018
  • Bratři Lumiérové – francouzský dokument 2016, filmový klub RMCK, 13. 9. 2018
  • Jedenadevadesátníci – skutečný příběh dobrých vojáků 91. regimentu – přednáška p. Jana Ciglbauera pro veřejnost, RMCK, 19. 9. 2018
  • Tvář – polské drama 2018, Velká cena poroty na festivalu v Berlíně 2018, filmový klub RMCK, 13. 9. 2018
  • Svatováclavský den lovců mamutů, tradiční setkání s pravěkými lovci v Dobrkovické jeskyni, 28. 9. 2018, Dobrkovická jeskyně. Muzejní noc – RMCK, 29. 9. 2018
  • Zloději – japonské drama 2018, Vítězný film festivalu v Cannes 2018, filmový klub RMCK, 11. 10. 2018
  • Ručně šitý patchwork – výtvarná dílna pro veřejnost pod vedením p. Marcely Losenické, RMCK, 21. 10. 2018
  • Spalovač mrtvol – československý film 1968, filmový klub RMCK, 25. 10. 2018
  • Vojáci Velké války v Českém Krumlově – akce pro veřejnost k oslavě 100. výročí konce první světové války a vzniku republiky, park za Městským divadlem Český Krumlov, 28. 10. 2018
  • Veselé povídání o restaurování – akce pro veřejnost pod vedením p. Ley Konvalinkové, RMCK, 21. 10. 2018
  • Na sv. Martina – Tradiční slavnost o svátku sv. Martina ve dvoře muzea „U Stifterů“, Horní Planá, 11. 11. 2018
  • Adventní lidový jarmark „U Stifterů“ – tvůrčí dílny, předvádění řemesel a dalších, Horní Planá, 1. 12. 2018
  • Tři dny v Quiberonu – německý životopisný film 2018, Cena za nejlepší německý film roku 2018, nejlepší režii, představitelku hlavní role, kameru a hudbu (Německé filmové ceny), filmový klub RMCK, 11. 10. 2018
  • King Skate – český dokument 2018, filmový klub RMCK, 8. 11. 2018
  • Ejznštejn v Guanajuatu – mexicko-nizozemský film 2015, filmový klub RMCK, 22. 11. 2018
  • Papírová adventní dílna – tvůrčí dílna pro veřejnost, RMCK, 9. 12. 2018
  • Betlémské světlo – rozdávání betlémského světla. Pořádáno ve spolupráci se skautským oddílem v Českém Krumlově, RMCK, 16. 12. 2018
  • Camino del Norte aneb „Camino creativo“ – cestovatelská přednáška pro veřejnost Mgr. Martiny Vachové, RMCK, 18. 12. 2018
  • Špalíček – československý loutkový film 1967, filmový klub RMCK, 20. 12. 2018

 

Kooperační činnost:

V rámci dlouhodobého partnerství s domácími i zahraničními institucemi posilovalo RMCK spolupráci s Asociací muzeí a galerií ČR, organizacemi zřizovanými v oblasti kultury Jihočeského kraje, Státním oblastním archivem v Třeboni, Státním oblastním archivem, pobočkou v Českém Krumlově, Státním okresním archivem v Českém Krumlově,  dále s Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích, Museem Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově, Institutem Adalberta Stiftera v Linci, Spolkem Adalberta Stiftera v Mnichově, Spolkem Mühlviertler Museumsstraße, muzeem Schlossmuseum Freistadt, muzeem Böhmerwaldmuseum v Pasově, Euroregionem Šumava-Bavorský les, Českou televizí, Jihočeskou televizí JTV, Českým rozhlasem, spolkem Kulturvernetzung Niederösterreich.

Stalo se nepsaným pravidlem, že muzejní sezónu vždy již s dvouletou pravidelností zahajuje výstava s archeologickou tematikou. Nejinak tomu bylo ve výstavní sezóně 2018, kterou počátkem dubna zahájila výstava s podmanivým titulem Dobrodružství archeologie, věnovaná popularizaci oboru, vzbuzujícího zájem i vášně širokého spektra veřejnosti. Program hlavní výstavní sezóny byl tedy cíleně a s náležitým akcentem zaměřen na významná historická a kulturní jubilea roku 2018. Návštěvníci hlavní budovy měli možnost zhlédnout rozsáhlý výstavní projekt věnovaný výročí 100 let od konce 1. světové války a vzniku Československé republiky, původní autorskou výstavu upomínající na půlstoletí od událostí Pražského jara a invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa a spolu s ní rovněž přehlídku z grafické tvorby významného českého výtvarného umělce Vladimíra Boudníka, jehož životní osudy byly v pozdních šedesátých letech 20. století osobně i umělecky úzce spjaty právě s Českým Krumlovem.

Podzimní a zimní výstavní program v hlavní budově Regionálního muzea byl vyhrazen přehlídce sochařského díla českokrumlovského rodáka, akademického malíře Zdeňka Chmelaře, jehož práce byly představeny v těsné výstavní symbióze s díly německého malíře a také grafika Tomislava Lauxe. V rámci externí výstavní činnosti a partnerské spolupráce muzeum navíc podpořilo uspořádání výstavy Staré mapy království Českého v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

V dubnu 2018 byla po bezmála čtyřměsíční provozní přestávce zahájena výstavní sezóna v pobočce muzea – Památníku Adalberta Stiftera v Horní Plané. Pro ty, kteří dosud neměli příležitost, byla do konce května k vidění monografická výstava Len na Šumavě a Hornoplánsku, věnovaná historii pěstování a zpracování lnu a významu lnu v životě člověka a lidových zvycích. Ústředním tématem hlavní sezóny se stala autorská výstava Ilustrace knih Adalberta Stiftera, věnovaná česko-rakouskému spisovateli, malíři a pedagogovi, u příležitosti výročí 150 let od jeho smrti. Návštěvníci se současně mohli těšit na dlouhodobou výstavu Ze břehů staré Vltavy – příběhy řeky, krajiny a lidí, instalovanou ve dvoře památníku. Obsahová náplň a dramaturgie výstavní sezóny skýtala rovněž vítanou příležitost k pořádání akcí různorodého charakteru i rozsahu. Nad rámec stálé nabídky komentovaných prohlídek a přednášek k výstavám Dobrodružství archeologie a Od Velké války k republice vznikl prostor i pro pořádání rozsáhlejších akcí s celodenním programem.

Mezi organizačně nejobjemnější akce patřila akce Vojáci Velké války v Českém Krumlově, pořádaná v poslední říjnovou neděli 28. 10. k oslavě 100. výročí konce 1. světové války a vzniku republiky, v jejímž rámci vzniklo v parku za Městským divadlem prvoválečné vojenské ležení s expozicí pod otevřeným nebem, s prezentací výzbroje, výstroje a všednodenního života vojáků na frontě 1. světové války. I přes citelnou nepřízeň počasí, kterou charakterizoval celodenní déšť a mimořádně nízké teploty, akci navštívilo bezmála 1 200 návštěvníků a dalších bezmála 800 využilo možnosti mimořádného bezplatného vstupu do muzea k prohlídce výstavy Od Velké války k republice.

Mezi tradičními akcemi muzea, které každoročně budí zvýšený zájem veřejnosti, nechyběly letos Dny v pravěku v Dobrkovické jeskyni ani podzimní Kupecká osada KRUMBENOWE, jejíž víkendový program absolvovalo rekordních 4 778 návštěvníků.

Mimořádně příznivého ohlasu se dostalo rovněž kulturním akcím pořádaným v nedaleké pobočce muzea v Horní Plané, mezi nimiž dominoval Adventní lidový jarmark „U Stifterů“, který během první prosincové soboty navštívilo přes 2 tis. návštěvníků. Zcela novou položkou programové nabídky muzea se staly filmové kluby pořádané pod organizačním vedením Českokrumlovského filmového klubu. Cílem osmi večerních programů bylo představit významné režiséry a snímky oceněné na mezinárodních filmových festivalech, archivní snímky uváděné v nové digitální podobě a jiné nekomerční filmy. Portfolio muzejních aktivit účelně a efektivně doplnila pestrá ediční činnost, obsahově vycházející zejména z kulturních a historických jubileí roku 2018. V kontextu oslav Stifterova roku se muzeum ve spolupráci s rakouskými partnery zapojilo do přeshraničního projektu vedoucího k vydání dvoujazyčné informační brožury Adalbert Stifter – Básník Šumavy/Adalbert Stifter – Der Wegbereiter.

K výročí 100 let od vzniku republiky vydal Jihočeský kraj ve spolupráci s jím zřizovanými kulturními organizacemi propagační brožuru Historické střípky z jihu Čech a v závěru roku 2018 byla ve spolupráci s vydavatelstvím MH Beroun uvedena na pulty knihkupectví výpravná publikace Poklady jižních Čech, představující unikátní sbírkové předměty, významné památky a pozoruhodné objekty, nacházející se ve správě jihočeských muzeí zřizovaných Jihočeským krajem.

V provozní oblasti bylo hned z počátku roku prvořadým úkolem dokončení závěrečné etapy porekonstručních prací v hlavní budově muzea a stavebně technické adaptace rozvodů vody a elektro v pobočce muzea v Horní Plané, po níž v letních měsících následovalo provedení ochranného nátěru šindelové střechy. V druhé polovině roku byla hlavní pozornost zaměřena především na technickou přípravu a zahájení stavební akce „Oprava fasád Regionálního muzea“ a komplexní administrativně – projektovou a organizační přípravu investiční akce „Stavební úpravy toalet“, s plánovaným termínem realizace listopad 2018–březen 2019.

V ekonomické oblasti byla hlavní pozornost upřena na kompletní revizi a aktualizaci vnitřních předpisů a obsáhlou agendu schválených přeshraničních čtyř projektů vč. projektu KRUMBENOWE, financovaného od roku 2018 v rámci Mezinárodní kulturní platformy I–CULT s podporou prostředků EU. Samostatnou položku tvořila administrace výběrových řízení na pořízení nového služebního vozu muzea a výběr dodavatelů pro plánované stavební a investiční akce.

Rok 2018 přinesl nejen příznivé zprávy a očekávané události, zastihla nás smutná zpráva o úmrtí dlouholeté pracovnice muzea PhDr. Evy Davidové. V hluboké úctě vzdali muzejníci čest památce bývalé kolegyni, která i dlouho poté, co ukončila profesní působení v českokrumlovském muzeu, zůstala mu nadále nablízku a zachovávala mu neskrývanou osobní přízeň.

Regionální muzeum bylo v roce 2018 pořadatelem a spolupořadatelem celkem 78 kulturně výchovných akcí (přednášky pro školy a veřejnost, řemeslné dílny, workshopy, komentované prohlídky, tematické vycházky, besedy, filmové kluby ad.) s celkovou účastí 3 504 osob. Z tohoto počtu bylo 36 akcí pro děti a mládež s celkovou účastí 1 717 osob. Dnes již tradiční, z organizačního hlediska samostatnou kulturně – výchovnou akcí, byl v pořadí 5. ročník Veletrhu pravěké a středověké kultury – Kupecká osada KRUMBENOWE, který během víkendového programu (8. - 9. 9.) navštívilo 4 778. Návštěvnost akce tím dosáhla svého dosavadního historického maxima. Systematické přípravě didaktických pracovních listů, organizaci přednášek, tematických vycházek se přednostně věnovala muzejní pedagožka Mgr. M. Caisová, další přednášky, besedy, komentované prohlídky, tematické dílny a workshopy připravili zaměstnanci L. Kohoutková, Mgr. A. Glaserová, Mgr. L. Šmahelová, Ph.D., Mgr. V. Podaná, L. Hůlková a Mgr. I. Slavík. V rámci své kompetence a oborového zaměření uskutečnili odborní pracovníci muzea celkem 117 konzultací, jejichž nejčastější formou byly badatelské návštěvy.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: