aktualizováno 18. 10. 2022

Sbíráme nápady do participativního rozpočtu

Mít originální myšlenku, jak zlepšit místo, kde žiji, převést ji na papír, nasbírat dostatek hlasů sousedů, zvítězit a zhmotnit onu myšlenku v realizaci. To je ve stručnosti princip participativního rozpočtu, který už šestým rokem funguje v Českém Krumlově.

Už pošesté vyhlašuje Český Krumlov další ročník participativního rozpočtu. Projektu, který spočívá ve vyčlenění jednoho milionu korun z městského rozpočtu na realizaci návrhů, které předkládají a následně o nich rozhodují samotní obyvatelé města.

Aktivní Krumlováci, kteří se každoročně zapojují do participativního rozpočtu, už jeho pravidla znají. S každým novým ročníkem se ale mírně upravují, aby byla pro obyvatele jednodušší, komfortnější a atraktivnější. Je možné navrhovat investiční i komunitní projekty, každý občan může navrhnout maximálně dva projekty, hlasovat se bude opět prostřednictvím webové aplikace.

Realizovány budou projekty dle pořadí z hlasování sestupně takovým způsobem, aby byla vyčerpána částka co nejvíce se blížící přidělenému jednomu milionu. Může jít třeba o kombinaci pěti různých akcí v hodnotách 250 tis. Kč, 200 tis. Kč, 500 tis. Kč, 30 tis. Kč a 15 tis. Kč, šanci uspět tedy mají projekty velké, střední i ty nejmenší,“ říká k pravidlům Jan Štaberňák, vedoucí Odboru financí.

Náměty je možné podávat do 30. listopadu 2022 přes online formulář dostupný na www.rozpocet.krumlovsobe.cz. V prosinci budou návrhy zhodnoceny z hlediska realizovatelnosti a projednány s předkladateli, v lednu a únoru bude probíhat prezentace projektů, které postoupí do veřejného hlasování. Samotné hlasování se uskuteční v únoru, sumarizace výsledků a určení pořadí v březnu. Od dubna se pak začne pracovat na realizaci vítězných projektů.

Podrobnější informace a pravidla jsou k dispozici na www.rozpocet.krumlovsobe.cz

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: