aktualizováno 31. 5. 2023

Krumlovští radní jednali o Highline Festivalu, letním divadelním programu pro děti či plánované rekonstrukci bytového domu Nad Nemocnicí

Rada města Český Krumlov na pondělním zasedání 29. května projednala mimo jiné tyto záležitosti:

Highline Festival Český Krumlov 2023

Letos již potřetí proběhne Highline Festival. Nezapomeňte proto od středy 21. 6. zvednout oči k nebi, nad střechami domů totiž uvidíte novodobé provazochodce. Akce potrvá do neděle 25. 6. Po dobu pěti dnů bude možné zažít město v nové atmosféře a být svědky dechberoucích výkonů. Letos je registrováno cca 100 lezců z ČR, Evropy, ale i ze zámoří. Tváří a čestným hostem festivalu bude Anna Hanuš Kuchařová, bývalá držitelka evropského rekordu a zakladatelka Slackline Academy. Nad historickým centrem města bude instalováno 12 výškových lajn o délce 25 až 235 metrů.

Součástí akce bude i bohatý doprovodný program:

 • na náměstí Svornosti bude k vidění triková aréna i tandemová dráha na rychlost (spořitelna – Old Inn a Casino)
 • v Prádelně budou probíhat workshopy a besedy
 • v areálu klášterů bude letní kino
 • novinkou doprovodného programu budou pouliční artisté a kejklíři
 • nebude chybět ani slack na voru
 • uvidíte kaskadérské vystoupení Tomáše Valenty, světového rekordmana na slackboardu, který předvede noční jízdu hořící komety – na dráze z hrádku do hotelu Růže prosviští cca 40 km rychlostí

 

Letní divadelní představení pro rodiče s dětmi v Klášterní zahradě

I v letošním roce budou o prázdninách připravena divadelní představení pro rodiče s dětmi. Novinkou je, že se letní divadelní scéna přesouvá z Městského parku do Klášterní zahrady, kde bude umístěno stálé pódium. V devíti dnech se odehraje celkem 18 představení, ta jsou naplánována na čtvrteční odpoledne v červenci a srpnu, vždy od 15 a od 17 hodin. Vstup je zdarma. Těšit se můžete na pohádky od pěti divadelních souborů, které zavítají k nám na jih.

Z programu vybíráme:

 • divadlo Elf: Dobrorůženka, Čarodějnice Petrana, Vojta a strašidla, Peklo s ježibabou
 • divadlo Já to jsem: Eliščiny pohádky, Potopa, Kolotoč pohádek, Červená Karkulka
 • divadlo SemTamFór: O Honzovi, Čert a Káča, Povídání o pejskovi a kočičce, Jak bylo, když nebylo
 • studio DellArte: Sněhurka, Zlatovláska, Zvířátka a loupežníci, Šípková Růženka
 • Kejklířské divadlo: Kouzelná kulička, Kabinet létajících úžasností

 

Závěrečný účet za rok 2022

Rada města projednala materiál závěrečného účtu města za rok 2022 s doporučením pro zastupitelstvo ho schválit včetně vyjádření souhlasu s celoročním hospodařením bez výhrad.

Rok 2022 byl po příjmové i výdajové stránce výrazně ovlivněn narůstajícími cenami zboží a služeb, nejvíce pak cenami energií. Město Český Krumlov si i s touto situací nakonec poradilo, a to i díky dlouhodobě dodržovanému principu opatrnosti  již při tvorbě rozpočtu včetně jeho následných úprav.

Celkové rozpočtové příjmy pro rok 2022 byly schváleny ve výši 424.745,5 tis. Kč, v průběhu roku byly upraveny na 524.518,2 tis. Kč. Celkové výdaje pak byly rozpočtovány ve výši 474.009,4 tis. Kč, upravené pak činily až 555.910,7 tis. Kč. Plánovaný schodek byl pokryt prostředky z minulých let.

A jaká byla skutečnost na konci roku 2022? Příjmy dosáhly výše 547.914,1 tis. Kč, výdaje pak 480.211,1 tis. Kč. Výsledkem je tedy přebytek hospodaření ve výši 67.703 tis. Kč.

Na první pohled se tedy konečný výsledek výrazně liší od rozpočtovaných čísel, nicméně je zcela v souladu s očekávaným vývojem, když těmi hlavními, taktéž tradičními, faktory byly již zmíněný princip opatrnosti nejen při tvorbě a úpravách rozpočtu, zlepšené příjmy (hlavně daňové, ale i jiné – např. předplacené nájemné) a nedočerpané výdaje, zejména ty kapitálové. V souladu s harmonogramem splácení úvěrů města pokleslo také jeho zadlužení, když se ke konci roku 2022 tato hodnota již dostala pod zákonem sledovanou hranici 60 % průměrných rozpočtových příjmů za poslední 4 roky.

 

Stavební úpravy bytového domu č.p. 431 Nad Nemocnicí v Českém Krumlově

Rada města schválila zadání veřejné zakázky na vypracování projektové dokumentace „Rekonstrukce objektu bytového domu č.p. 431 Nad Nemocnicí v ČK“. Bytový dům by město chtělo využít pro nájemní bydlení, vytvořit zde byty pro mladé (startovací bydlení) či pro samostatné seniory.  

Objekt bývalé ubytovny nemocnice je v relativně dobrém stavu a jeví se jako vhodný objekt pro rekonstrukci na startovní (malometrážní) byty. Záměrem rekonstrukce je zachování stávající dispozice – cca 18 bytových jednotek ve čtyřech podlažích. Bytový dům bude kompletně zrekonstruován, aby splňoval nároky moderního bydlení. Je požadována výstavba koupelny s toaletou. Bude nutná kompletní výměna instalací TZB, tj. elektroinstalace, slaboproudé instalace – data, vytápění, rozvody vody, vnitřní kanalizace vč. stoupaček a odvětrání koupelen a kuchyní. Objekt vyžaduje rekonstrukci fasády a pro dosažení vhodných energetických parametrů je potřebné jej zateplit. V souvislosti s tím je uvažovaná rekonstrukce střešního pláště rovněž se zateplením střechy. S ohledem na současný stav v oblasti energetiky bude v rámci projektové dokumentace ověřena možnost případné instalace fotovoltaických panelů na střechu objektu, a to včetně potřebných technických požadavků pro instalaci tohoto zařízení. V rámci rekonstrukce objektu bude řešeno také zajištění dostatečného počtu parkovacích stání.

 

Ubytování občanů Ukrajiny

V souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině schválila ČR několik nových předpisů účinných od 1. 7. 2023 (tzv. LEX Ukrajina V, podrobnosti lze nalézt např. zde: https://www.mpsv.cz/pomoc-ukrajine), které se týkají i poskytování ubytování uprchlíků městem Český Krumlov.

Pro občany Ukrajiny bylo postupně připraveno 23 bytů. K dnešnímu dni je využíváno 7 městských bytů (na Vyšehradě 182 a na Tavírně 108). Dosud bylo ubytování uprchlíkům poskytováno bezplatně, v roce 2022 byly odpuštěny i místní poplatky za odpad. Jihočeský kraj poskytuje do 30. 6. 2023 městu kompenzační příspěvek. Od 1. 7. 2023 budou s uživateli bytů sepsány nájemní smlouvy, nájemné bude stanoveno dle sazby 77,95 Kč / m2.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: