aktualizováno 21. 9. 2023

Hledá se Dítě Česka 2023! Čas na nominace máte již jen do pátku 30. září

Vyzýváme rodiče, prarodiče, sourozence, ale hlavně učitele či ředitele škol:

  • Máte kolem sebe dívky či chlapce ve věku od 6 do 17 let, které zajímá spousta věcí?
  • Dělají něco prospěšného pro své okolí?
  • Mají schopnost motivovat a inspirovat své vrstevníky?

Dejte nám o nich vědět! Do 30. září 2023 máte možnost nominovat nadané a inspirativní děti do ankety Dítě Česka iniciované fondem OSN – UNICEF. Takovýchto dětí je více než dost, jen se o nich ví méně, než by si zasloužily.  Vy teď máte šanci je zviditelnit.

Účelem ankety je ocenění smysluplné činnosti českých dětí, kterou inspirují své okolí. Nejde pouze o ocenění finanční, ale o to, pootevřít vítězi dveře do světa. Tato iniciativa se snaží poukázat také na to, že dobré činy nejsou neviditelné.

Pokud víte o nadaných dětech, které vytvářejí aktivity nad rámec svých povinností v oblasti životního prostředí, technologických inovací nebo společenských hodnot, přihlaste je do ankety Dítě Česka.

Vítězové ankety budou slavnostně vyhlášeni 20. listopadu na Světový den dětí (na Výročí Úmluvy o právech dítěte) ve Vlasteneckém sále Karlovy univerzity v Praze.

Více informací→

UNICEF - Hledá se dítě Česka 2023, zdroj: oKS

 

Proč dobro potřebuje větší propagaci

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF, se pravidelně setkává s talentovanými, nadanými a velmi aktivními dětmi. Často potkává ty největší "poklady" spíše v chudších regionech a menších obcích. Většinou se o talentu a aktivitách nadaného dítěte neví dál než v jejich škole či obci. To se UNICEF rozhodl změnit. „Sice se nedá zevšeobecňovat, ale děti, které často nemají na výběr tolik příležitostí a možností jako jejich vrstevníci ve velkých městech, jsou odolnější," říká Pavla Gomba.

Jak jsme již zmínili, prvním impulsem ke vzniku ankety bylo dát dětem možnost prosadit se, tím druhým byla zkušenost ze zahraničí, kde je běžné veřejně oceňovat úspěchy a inspirovat jimi druhé. "V Česku je sice populární heslo, že se dobrá práce chválí sama, ale tak úplně na to sama nestačí. V zemích s nepřerušenou tradicí bohatého komunitního života, je pro jejich členy hodně důležité uvědomění si, že každá společnost má nějaké hodnoty. Kdo si je nehýčká, nechrání je, ten o ně přichází,“ podotýká Pavla Gomba. Pro české děti tady nic takového nebylo. „Ve stejné době, kdy jsme v Praze začali uvažovat, jak tohle všechno uchopit vyhlásil časopis Newsweek anketu Child of the year. Takže jsme si řekli, že by bylo opravdu dobré ocenit a veřejně poděkovat aktivním dětem a mladým lidem i u nás.“

Ti nejlepší jsou skromní a stydí se „prodat“

Často ve veřejném prostoru převládá negativita, zaznívají názory, že mladá generace je nafoukaná, jejich rodiče moc protektivní a ochranářští, učitelé málo nároční. UNICEF má opačnou zkušenost. Nepřítelem této ankety je naopak nedostatek sebevědomí. „Hodně učitelů, ředitelů vedoucích kroužků, o rodičích ani nemluvím, si říká, ano Ema je fajn. Je šikovná, nadaná, výborně se učí a ve volném čase toho dělá toho hodně i pro ostatní. Ale to přece není nic výjimečného. A já je přesvědčuji, že to výjimečné je!“ zmiňuje Pavla Gomba.

 

Jenda ze Sokolova, UNICEF, zdroj: oKS

Čtrnáctiletý Jenda ze Sokolova vyhrál anketu Dítě Česka v roce 2021. Jendu nominovala ředitelka školy, do které chodí: „My víme, že je skvělý, ale ani jsme nepočítali s tím, že může vyhrát,“ vysvětlovala paní ředitelka svoje pohnutí. Měla opravdu radost, protože o Sokolově v médiích zpravidla nepíše nic pozitivního.

 

Kdo je tedy tím pravým adaptem na Dítě Česka?

Do soutěže se hlásí, respektive jsou přihlašovány děti, které ve škole i ve volném čase dělají něco navíc pro ostatní. Pomáhají spolužákům, podílí na ochraně přírody nebo památek. Jedna přihlášená dívka dlouhodobě pomáhala psímu útulku, jiné děti se ujímají doučování, organizují divadlo, tábory. Nikdo je do toho nenutí, nekalkulují s posudky ke studiu. Prostě to chtějí dělat samy. „Proto chci vyzvat všechny ředitele, učitele, vedoucí kroužků i rodiče, aby takové dítě přihlásili. Už jen přihlášením mu poděkují a dají mu najevo, že si jeho práce cení. Že i v dnešní době, kdy my zralí dospělí v to občas ztrácíme víru, v má smysl dělat něco poctivě. Že poctivý přístup k životu jen tak neprošumí, aniž by si jej někdo všimnul,“ říká ředitelka UNICEF.

 

Anička a Matěj, vítězové za rok 2022, zdroj: oKS

Vítězové ankety Dítě Česka 2022:
Anna Ester Soukupová, pochází z vesnice Netunice a je roky velmi zapálenou dobrovolnicí v YMCA Plzeň. Pomáhá s organizací v potravinové bance a spoustu volného času tráví doučováním angličtiny, spoluorganizuje tábory a připravuje také hudební a výtvarné kroužky pro děti z chudších rodin.
Matěj Strnad z vesničky Severské Chalupy nedaleko Mariánských lázní je tělem a duší záchranář. V patnácti letech prošel prvním záchranářským kurzem a odbornost si stále zvyšuje. Pomohl už desítkám turistů, které zachránil ze sjezdových a běžkařských tratí. Po vypuknutí války se s týmem vypravil i pro zdravotně handicapované a nemocné civilisty na Ukrajině. Získal zlatou záchranářskou hvězdu cti.

 

Poděkování všem, kteří je vychovali

Slavnostní vyhlášení ankety Dítě Česka se i letos odehraje 20. listopadu (na Světový den dětí, který je také známý pod názvem Výročí úmluvy o právech dítěte) ve Vlasteneckém sále Karlovy Univerzity.  „Všedních dní je spousta. Proto se snažíme se, aby šlo o zážitek, vzpomínku na celý život. Nejen pro všechny pozvané nominované děti, které se dostaly do nejužšího kola a z nich se pak vyhlašuje vítěz. Chceme, aby si radost užily a sdílely i se svými rodinami, nebo pedagogy,“ vysvětluje Pavla Gomba a dodává: "Za každým báječným mladým člověkem je obrovské množství viditelné i neviditelné práce. Čím je společnost složitější, tím větší hodnotu má práce těch, kteří vedou děti k dobru. Malá slavnost je tak velkým poděkováním i jim.“

Co vítězové získávají? 

Vítěz ankety Dítě Česka získá nejen 15 000 na realizaci a podporu své veřejně prospěšné aktivity či projektu, ale zároveň získá dveře otevřené do celého světa. Organizace propojuje účastníky anktey s ambasadory UNICEF na celém světě. Postupně tak vzniká komunita aktivních dětí a mladých lidí, kteří jsou spolu v kontaktu i jinak než přes sociální sítě. "Otevře se jim možnost podívat se do světa, zúčastnit nejrůznějších setkání mladých lidí. Lonští vítězové Anna a Matěj se třeba v rámci předsednictví České republiky v EU podívali do Bruselu a do Ženevy," uvádí závěrem Pavla Gomba.

 

Finalisté 2022 během přijetí na MŠMT, zdroj: oKS

Finalisté z roku 2022 během přijetí na MŠMT

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: