Kronika města Český Krumlov 2019
Hlavní události roku 2019
Úkolem městského kronikáře podle nařízení Zákona č. 232/2006 Sb., o kronikách obcí, je také zaznamenat obecně politické a společenské události nadregionálního, národního i světového významu. Zákon vychází z poněkud archaického předpokladu, že je v kronice třeba zachytit představy o obecných dějinných procesech, jak je vnímali místní obyvatelé a právní subjekty nebo jak se mohly odrážet na konkrétních událostech obce či města.
Popisy kronikářů zaznamenané v minulosti, ještě před masovým rozšířením tisku, rozhlasu, televize, internetu a dalších sdělovacích prostředků, skutečně poskytovaly velmi zajímavé a cenné údaje o tom, jak byly „velké“ události vnímány v jednotlivých městech a obcích, protože se mohly dost často výrazně odlišovat od názorového mainstreamu velkých měst, jež se v regionech nedokázal účinně prosazovat. V současnosti se ovšem vnímání politických a společenských procesů v centru politických, společenských, kulturních a ekonomických jevů víceméně shoduje s hlavními názorovými proudy na celém území státu.
Leden 2019
ČR:
- 11. ledna – krušnohorské město Boží Dar vyhlásilo kalamitní stav vzhledem k neustávajícímu sněžení a silnému větru, kdy je mimořádně obtížné udržet sjízdné komunikace.
- 21. ledna – v Česku a mnoha dalších státech bylo možné pozorovat úplné zatmění Měsíce.
- 28. ledna – vláda ČR prohlásila pražskou vilu Bertramka za národní kulturní památku.
Svět:
- Na začátku ledna 2019 se Rumunsko ujalo předsednictví EU.
- Belgie, Německo, Dominikánská republika, Indonésie a Jihoafrická republika se na dva roky staly nestálými členy Rady bezpečnosti OSN.
- Evropskými hlavními městy kultury v roce 2019 byla italská Matera a bulharský Plovdiv.
- Vesmírná sonda New Horizonts prolétla kolem objektu Kuiperova pásu Arrokoth.
- Stejnopohlavní manželství v Rakousku se stala legálními.
- 3. ledna – Čínská měsíční sonda Čchang-e 4 jako první v historii přistála na odvrácené straně Měsíce.
- Ve čtvrtek 3. ledna ve Washingtonu zasedl poprvé nový Kongres, který vzešel z listopadových voleb. Sněmovna reprezentantů, kterou po osmi letech opět ovládli demokraté, si následně zvolila za předsedkyni demokratku Nancy Pelosiovou. Návrat Pelosiové média hodnotila jako historický, neboť byla po více než 60 letech první, kdo předsednické křeslo ve sněmovně po návratu z opozice opět získal. Senát zůstal pod kontrolou republikánů.
- 5. ledna – konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. podepsal dekret udělující autokefalii pravoslavné církvi na Ukrajině.
- 6. ledna – v Egyptě byla vysvěcena nová Katedrála Narození Páně, největší kostel na Blízkém východě, za účasti prezidenta Abdala Fattáha Sísího a patriarchy koptské pravoslavné církve Theodorose II. Malajsijský král Muhammad V. Kelantanský abdikoval na svůj úřad.
- 14. ledna – Paweł Adamowicz, primátor města Gdaňsk, zemřel na následky zranění utržených při útoku během nedělního charitativního koncertu.
- 22.–27. ledna – Světové dny mládeže v panamském hlavním městě Panamá.
- 25. ledna – řecký parlament schválil dohodu o změně názvu sousední Makedonie.
Únor 2019
ČR:
- 1. února – Eva Samková se stala mistryní světa ve snowboardcrossu. Samková, která se svým přirozeným vystupováním stala sportovním idolem mnoha mladých Čechů, tak dokázala, že zůstává stále světovou špičkou.
- 6. února – česko-polský konflikt spustila poznámka ministra zemědělství Miroslava Tomana, že některé pražské restaurace odebíraly od našich severních sousedů hovězí maso a vydávaly je za argentinské. Jelikož se v Polsku v tu dobu řešily skandální porážky nemocných zvířat, výrok rozhýbal česko-polské vztahy na nejvyšších úrovních. Zesílené české kontroly polského masa, které skutečně objevily desítky kilogramů kontaminovaného zboží, popudily Poláky. Ti vyzvali své občany, aby na revanš přestali pít české pivo.
Svět:
- 3. února – papež František dorazil do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a stal se tak prvním papežem, který navštívil Arabský poloostrov.
- 15. února – po neúspěšném hlasování o rozpočtu ohlásil španělský premiér Pedro Sánchez předčasné parlamentní volby na 28. dubna.
- 18. února – australská vláda oficiálně prohlásila za vyhynulou krysu Melomys rubicola, která se vyskytovala na ostrově Bramble Cay v Torresově průlivu. Vymizela následkem opakovaného zaplavování ostrova stoupající hladinou oceánů, čímž představuje prvního savce, který vyhynul následkem současných změn klimatu.
- 22. února – japonská vesmírná sonda Hajabusa 2 přistála na asteroidu Ryugu vzdáleném asi 340 milionů kilometrů od Země, odebrala zde vzorky materiálu planetky, opět odstartovala a vydala se zpět na oběžnou dráhu kolem asteroidu.
- 24. února – v moldavských parlamentních volbách zvítězila proruská Strana socialistů Moldavské republiky podporovaná prezidentem Igorem Dodonem.
- 28. února – jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského premiéra Kim Čong-una v Hanoji skončila předčasným odchodem Donalda Trumpa z jednání. Důvodem bylo, že Kim Čong-un žádá úplné zrušení všech sankcí vůči KLDR, ale zároveň si chtěl ponechat část jaderného arzenálu.
Březen 2019
ČR:
- 5. března – světově unikátní populaci muflonů v Machově ve východních Čechách zdecimovali vlci, kterými byla roztrhána polovina sedmdesátihlavého stáda těchto býložravců.
- 13. března – Česko se stalo první zemí na světě, kde se podařilo kompletně vymýtit africký mor prasat, což potvrdila Evropská komise.
Svět:
- 2. března – z Kennedyho vesmírného střediska úspěšně odstartovala vesmírná loď Dragon 2 společnosti SpaceX ke svému zkušebnímu letu k ISS.
- 3. března – v estonských parlamentních volbách vyhrála opoziční liberální Estonská reformní strana bývalé europoslankyně Kaji Kallasové s 28,8 procenty hlasů.
- 8. března – vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX přistála v Atlantském oceánu a úspěšně tak ukončila svůj zkušební nepilotovaný let k ISS.
- 10. března – poblíž města Addis Abeba v Etiopii se zřítilo letadlo Boeing 737 MAX etiopských aerolinií se 157 lidmi na palubě.
- 15. března – nejméně 50 lidí bylo zabito při útocích na dvě mešity během pátečních modliteb v novozélandském městě Christchurch.
- 16. března – v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku uspěli Zuzana Čaputová s 40,6 % hlasů a Maroš Šefčovič s 18,7 % hlasů.
- 30. března – v druhém kole prezidentských voleb na Slovensku zvítězila Zuzana Čaputová se ziskem 58,4 % hlasů při volební účasti 41,79 %.
Duben 2019
ČR:
- 13. dubna – novým předsedou hnutí STAN se stal Vít Rakušan.
- 30. dubna – prezident Miloš Zeman jmenoval do funkcí nové ministry – Marii Benešovou ministryní spravedlnosti, Karla Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu a Vladimíra Kremlíka ministrem dopravy.
Svět:
- 2. dubna – Google ukončil provoz sociální sítě Google+.
- Alžírský prezident Abdelazíz Buteflika rezignoval na svou funkci kvůli rozsáhlým protestům veřejnosti a nátlaku ozbrojených sil.
- 10. dubna – vědci objevili nový druh člověka, který nazvali Homo luzonensis.
- 11. dubna – londýnská Metropolitní policie zatkla na ekvádorské ambasádě zakladatele WikiLeaks Juliana Assange poté, co Ekvádor zrušil jeho azylovou ochranu.
- 14. dubna – ve Finsku proběhly parlamentní volby.
- 15. dubna ve večerních hodinách začala hořet katedrála Notre-Dame v Paříži. Celý svět sledoval, jak se oheň šíří, a během hodiny zaplavila internet videa bortící se střechy a sanktusníkové věže. Hasiči se s ohněm definitivně vypořádali až druhý den v poledne. Poté začaly padat sliby o rychlé rekonstrukci katedrály. Dodnes se ale neví, jakou bude památka nakonec podobu a zejména panují spory ohledně historizujícího nebo moderního řešení jejích věží.
- 21. dubna – série teroristických útoků na křesťanské kostely a mezinárodní hotely na ostrově Srí Lanka si vyžádala přes 200 obětí, dalších více než 400 osob bylo zraněno. Z finálového souboje v prezidentských volbách na Ukrajině vyšel 21. dubna jako vítěz Volodymyr Zelenskyj se ziskem 73,22 % hlasů. Dosavadního prezidenta Petra Porošenka tak ve funkci vystřídal jednačtyřicetiletý komik a svět nevěděl, co od něj má čekat. Bylo jasné, že nezkušený politik bude muset řešit řadu závažných problémů a zejména vztah s Ruskem a válku s ruskými separatisty na východě Ukrajiny. Hned v prvním roce vlády zanechalo Zelenského jméno výraznou stopu ve světovém dění. Skloňovalo se například kvůli telefonátu s Trumpem, výměně vězňů Ukrajiny s Ruskem nebo prvnímu setkání s Putinem v Paříži.
- 30. dubna – japonský císař Akihito po 30 letech vládnutí abdikoval ve prospěch korunního prince Naruhita.
Květen 2019
ČR:
- 22. května – Česko a další státy zasáhly povodně. V některých oblastech dosahovaly řeky až třetího stupně povodňové aktivity. V následující dnech by mělo i nadále pršet.
- 24. a 25. května – proběhly volby do Europarlamentu.
Svět:
- 1. května – na japonský trůn usedl nový císař Naruhito a začalo období Reiwa.
- 3. května – na pobřeží indického svazového státu Urísa udeřil silný cyklón Fani. Z pobřežních oblastí bylo evakuováno 780 000 lidí.
- 4. května – v Moskvě došlo k havárii letadla Suchoj Superjet 100 na lince Aeroflot 1492, při níž zemřelo 41 lidí.
- 5. května – v druhém kole severomakedonských prezidentských voleb zvítězil kandidát vládní sociální demokracie Stevo Pendarovski před opoziční Gordanou Siljanovskou Davkovou s poměrem 52 % ku 44,7 % hlasů.
- 6. května v 5:26 v portlandské nemocnici porodila manželka prince Harryho Meghan syna Archieho. Mountbatten-Windsora. „Royal Baby“ bylo už několik měsíců dopředu velkým tématem zdaleka nejen ve Velké Británii. V momentě, kdy vyplula na povrch informace, že Meghan rodí, se strhla doslova mediální lavina. Lidé z celého světa sledovali online zpravodajství a napjatě čekali, jestli to bude chlapec, nebo děvče. Dopředu totiž královský pár nic neprozradil.
- 10.–26. května – 83. mistrovství světa v ledním hokeji v Bratislavě a Košicích.
- Mezi 23. a 26. květnem lidé z celé Evropské unie vyrazili k volebním urnám. Účast ve volbách do Evropského parlamentu byla 50,95 % – nejvyšší od roku 1994. Nejvíce ze 750 křesel získala frakce Evropská lidová strana (182). Následovala jí frakce Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (153). Tyto dvě strany ale poprvé po 40 letech nezískaly většinu. Nejvíce posílily třetí liberální a pátá nacionalistická frakce. V menší míře pak také čtvrtá Zelení – Evropská svobodná aliance. V Česku vyhrálo ANO, druhá byla ODS a třetí Piráti. V čele Evropské komise stanula Němka Ursula von der Leyenová a své místo si v ní obhájila i česká eurokomisařka Věra Jourová.
- 17. května – Tchaj-wan jako první stát v Asii uzákonil stejnopohlavní manželství.
- 18. května – vítězem Eurovision Song Contest 2019 se stal nizozemský zpěvák Duncan Laurence s písní Arcade.
- 23.–26. května – volby do Evropského parlamentu.
- 29. května – v Budapešti se na rozvodněném Dunaji po srážce potopila výletní loď Hableány, zahynulo 26 jihokorejských turistů a oba členové posádky.
- 31. května – nejméně 13 lidí bylo zabito při střelbě na radnici ve městě Virginia Beach.
- V květnu skončil jeden z nejúspěšnějších seriálů století Hra o trůny (2011–2019). Boj o pověstný železný trůn je rozhodnut, bylo prolito hodně krve, viděli jsme hodně nahoty, intrikovalo se jako o život a žádná postava si nemohla být jista, zda dožije do konce série.
Červen 2019
ČR:
- 13. června – v Praze a Havlíčkově Brodu začalo Mistrovství světa v softbale mužů 2019.
- 23. června – v Praze na Letné se konala největší protivládní demonstrace od roku 1989, pořádaná Milionem chvilek pro demokracii. Účastnilo se jí na 250 tisíc lidí.
Svět:
- 15. června – Zuzana Čaputová složila prezidentskou přísahu a stala se první prezidentkou Slovenska.
- 21.–30. června – 2. Evropské hry 2019 v běloruském Minsku.
Červenec 2019
ČR:
- 6. července – hornický region Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.
Svět:
- 1. července – Finsko se ujalo Předsednictví EU.
- 10. července – výbor pro světové dědictví na svém 43. zasedání v ázerbájdžánském Baku přidal dvacet devět památek na seznam Světového dědictví UNESCO.
- 13. července – z kosmodromu Bajkonur odstartovala raketa Proton (na obrázku), která do vesmíru vynesla rusko-německý rentgenový teleskop Spektr-RG, který by mohl pomoci objasnit tajemství temné hmoty a temné energie.
- 16. července – německá kandidátka Ursula von der Leyenová byla zvolena do funkce předsedkyně Evropské komise.
- 18. července – nejméně 33 lidí bylo zabito při žhářském útoku na animační studio Kyoto Animation ve městě Udži.
- 22. července – indická raketa GSLV Mk.3 vynesla z kosmodromu Šríharikota na oběžnou dráhu měsíční sondu Čandraján-2.
- 24. července – Boris Johnson vystřídal na pozici premiéra Spojeného království Theresu Mayovou.
Srpen 2019
ČR:
- 27. srpna – prezident Miloš Zeman jmenoval Lubomíra Zaorálka novým ministrem kultury.
Svět:
- 1. srpna – dva útoky šíitských povstalců v jihojemenském Adenu připravily o život nejméně 51 lidí a dalších 56 jich bylo zraněno. Povstalci zaútočili balistickou raketou a bezpilotním letounem na přehlídku bezpečnostních sil a byl hlášen také sebevražedný útok na policejní velitelství.
- 19. srpna – během posledních dvou týdnů hoří na ostrově Gran Canaria na Kanárských ostrovech již druhý mimořádně silný lesní požár. Bylo evakuováno kolem 8 000 lidí, požár zničil přes 5 000 hektarů lesa a přes nasazení stovek hasičů a 16 požárních letadel se jej nedařilo dostat pod kontrolu. Vzhledem ke stejnému místu vzniku obou požárů je zde silné podezření na úmyslné založení.
Září 2019
ČR:
- 10. září – archeologický průzkum na místě předpokládaného pohřebiště Koncentračního tábora Lety potvrdil přítomnost lidských ostatků.
- 20. září – ve více než 20 městech Česka proběhly Školní stávky pro klima – součást celosvětové iniciativy na ochranu klimatu, tentokrát i s podporou dospělých. Stávky klimatického hnutí, inspirovaného Gretou Thunbergovou, požadující urychlené řešení klimatické krize, proběhly ve více než 150 zemích a účastnilo se jich několik milionů lidí.
Svět:
- 25. září – v Pekingu bylo otevřeno nové mezinárodní letiště Ta-sing.
Říjen 2019
ČR:
- 1. října – Karel Gott, který v červenci oslavil osmdesátiny, v říjnu podlehl rakovině.
- 21. října – při výbuchu granátu ve Vyškově byli zraněni tři vojáci, z nich jeden těžce.
Svět:
- 31. října – při rozsáhlém požáru shořel více než 500 let starý Hrad Šuri, který je na seznamu světového dědictví UNESCO.
Listopad 2019
ČR:
- 16. listopadu – V Praze na Letné se konala další protivládní demonstrace, pořádaná Milionem chvilek pro demokracii. Letošní rok se nesl ve znamení oslav výročí 30 let od sametové revoluce. Nejen ti, kteří během ní hráli zásadní roli, vzpomínali na převratné listopadové události – průvod Národní třídou, shromáždění na Václavském náměstí a proslovy z balkonu nakladatelství Melantrich.
Svět:
- 11. listopadu – v australských státech Queensland a Nový Jižní Wales byl poprvé v historii vyhlášen stav ohrožení kvůli rozsáhlým lesním požárům a byla nařízena evakuace obyvatel.
- 25. listopadu – z drážďanské klenotnice Grünes Gewölbe byly ukradeny unikátní šperky, diamanty a drahé kameny z historické sbírky německé spolkové země Sasko. Hodnota klenotů je díky jejich jedinečnosti a historickému odkazu nevyčíslitelná, ale klenotnická hodnota dosahuje částky jedné miliardy eur.
Prosinec 2019
ČR:
- 10. prosince – po střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava zemřelo šest lidí a tři lidé byli zraněni. Střelec později spáchal sebevraždu.
- 16. prosince – byl zveřejněn Národní investiční plán.
Svět:
- 26. prosince – v jižní Asii bylo pozorovatelné prstencové zatmění Slunce.
- 27. prosince – při havárii dopravního letounu Fokker 100 zemřelo u kazachstánského města Almaty 12 lidí a 66 jich bylo zraněno.
Rok 2019 měl být rokem, kdy dojde k brexitu. Původně se tak mělo stát už na konci března. Britští poslanci ale v Dolní sněmovně nejprve 15. ledna a poté znovu 12. března odmítli schválit brexitovou dohodu vyjednanou premiérkou Theresou Mayovou. EU poté vyhověla žádosti Británie a prodloužila termín brexitu na 22. května s podmínkou schválení brexitové dohody Dolní sněmovnou. To se ale ani napotřetí nepovedlo, a nakonec se na zasedání EU 10. dubna rozhodlo o odkladu brexitu do 31. října. Mayová po další sérii neúspěšných jednání s opozicí i EU 24. V červenci podala demisi a v úřadu ji vystřídal Boris Johnson. Ani jemu se nepodařilo brexitovou dohodu protlačit Dolní sněmovnou. Opakoval ale, že je připraven vyvést Británii z EU bez dohody. To mu ale na začátku září poslanci zakázali skrze Bennův zákon, který ho zavazoval k podání další žádosti o odklad brexitu, pokud nebude včas schválená dohoda. 28. října po počátečním váhání Francie země EU schválily takzvaný pružný odklad do konce ledna 2020.